Close button

WP: Як Україна та РФ ведуть переговори про обмін полонених та повернення дітей

WP: Як Україна та РФ ведуть переговори про обмін полонених та повернення дітей
Фото: Курс України

Попри війну, Україна та Росія продовжують вести переговори щодо гуманітарних питань. Зокрема, сторони домовляються про обмін полоненими, прохід суден із Чорноморських портів та повернення українських дітей. Про це повідомляє The Washington Post, пише Тетяна Степанова, РБК-Україна.

Як повідомляє видання, "подалі від громадськості та кривавої лінії фронту Україна та Росія досі розмовляють".

Зазначається, що попри війну сторони встигають домовитися про кілька основних гуманітарних питань: обмін військовополоненими та тілами загиблих солдатів, прохід суден з Чорноморських портів, а також нещодавно почали обговорювати повернення українських дітей з РФ.

У деяких випадках Україна та країна-агресор використовують посередників, зокрема Туреччину, Катар, Об’єднані Арабські Емірати, Саудівську Аравію, Ватикан і Міжнародний комітет Червоного Хреста.

Однак більша частина воєнного обміну здійснюється безпосередньо окремими представниками, у тому числі під час жорстких і неприємних особистих зустрічей на українсько-російському кордоні та в Стамбулі, а також телефонних дзвінків, за словами деяких українських посадовців, залучених до дискусій.

Окрім того, жодна сторона не хоче афішувати існування цих зворотних каналів.

"Це дуже, дуже емоційно складно. Вони - вороги, але якщо говорити про переговорний процес, то цей конфлікт інтересів потрібно подолати. Ми розуміємо, що б не сталося, які б у нас зараз не були стосунки, ми як українці зацікавлені в поверненні наших захисників і якщо ми відкидаємо всі канали зв’язку, ми цього зробити не зможемо", - сказав Дмитро Усов, співробітник української військової розвідки, який очолює координаційний центр, який спостерігає за переговорами про обмін полоненими.

Як зазначає видання, враховуючи жорстоку спробу Росії повалити уряд України та захопити її територію, було мало місця для переговорів щодо припинення війни. У березні 2022 року серія офіційних мирних переговорів провалилася. Натомість Україна та Росія знайшли іншу взаємну точку інтересу - обміну військовополоненими.

З російської сторони переговори про обмін військовополоненими веде координаційний центр при Міноборони РФ, до складу якого також входить Служба безпеки Росії - ФСБ. За словами Усова, окремі російські політики та бойові формування, як-от група найманців "Вагнера" та "Ахмат", контрольовані лідером Чечні Рамзаном Кадировим, також лобіювали звільнення конкретних ув’язнених.

Женевські конвенції передбачають обмін військовополоненими після закінчення бойових дій. Однак Україна прагне повернути своїх полонених бойовиків якнайшвидше через докази, задокументовані ООН, що деяких з них катували.

Також зазначається, що жодна сторона не розголошує, скільки солдатів потрапило в полон.

Обмін військовополоненими, а також обміни тілами загиблих солдатів відбуваються переважно на північному сході України в Сумській області, єдиній ділянці українсько-російського кордону, куди російські війська не намагаються активно просуватися. Тим не менш, обстріли відбуваються щодня, і зазвичай під час будь-яких "торгів" оголошується припинення вогню.

Приблизно двічі на місяць фургони-рефрижератори, наповнені тілами, везуть до кордону російські та українські працівники екстрених служб, які вивантажують і перевантажують мертвих, сказав Олег Котенко, український чиновник, який до вересня контролював перевезення та пошуки зниклих безвісти.

Експерти Міжнародного комітету Червоного Хреста перевіряють документацію, спостерігають співробітники російських і українських спецслужб, сказав Котенко.

Туреччина стала основним місцем для просування переговорів, коли вони зайшли в глухий кут. Її обрали як нейтральну територію після того, як короткий раунд мирних переговорів у Білорусі в березні 2022 року був буквально отруєний - кілька членів української делегації загадково захворіли.

Було кілька оголошених зустрічей між українськими та російськими офіційними особами в Стамбулі, але переговори часто не розголошуються, і загальна їх кількість невідома.

Міністр оборони України Рустем Умєров був серед офіційних осіб, які керували переговорами в Стамбулі. Він, як етнічний кримський татарин, який вільно володіє турецькою мовою, зумів налагодив зв’язки в Туреччині. Зокрема, за даними газети, це допомогло під час переговорів про звільнення кримськотатарських ув’язнених після вторгнення Росії на півострів у 2014 році.

Згодом були перемовини щодо зернової угоди. Заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков, який брав участь, заявив виданню, що зустрічей сам на сам між українцями та росіянами тоді не було. Натомість переговори відбувалися у чотиристоронньому форматі: Росія, Україна, Туреччина та ООН.

Саме тоді, за словами Усова було погоджено найбільший обмін полоненими: 215 українців та 10 іноземних бойовиків обміняли на 55 російських офіцерів і Віктора Медведчука, соратника Путіна.

Новини

Популярні теми форуму

analytics