Close button

Україна переходить на зимовий час: куди крутити стрілки

А ви пам'ятаєте, що вже сьогодні вночі вся Україна переходить на зимовий час? Це, до речі, дозволить нам поспати на годину довше, пише Ірина Костенко, РБК-Україна.

РБК-Україна (проект Styler) розповідає, коли й куди потрібно переводити стрілки годинника, щоб перейти на зимовий час із рештою українців, а також навіщо взагалі "змінювати" час.

При підготовці матеріалу було використано такі джерела: постанова Кабінету міністрів №509 "Про порядок обчислення часу на території України", Вікіпедія, бібліотека американського Національного центру біотехнологічної інформації.

Коли й куди потрібно переводити стрілки

Для того, щоб перейти цього року на зимовий час, українцям потрібно перевести стрілки годинника на одну годину назад у неділю, 29 жовтня, о 4 годині ночі.

Пізня ніч і вихідний день були обрані спеціально для того, щоб не створювати незручностей посеред робочого тижня.

Зазначимо, що більшість електронних пристроїв під'єднаних до інтернету перейдуть на зимовий час "самостійно". А ось механічні годинники (або не під'єднані до інтернету гаджети) - потрібно буде переводити вручну.

Навіщо переходити на зимовий час

Ще у 1784 році Бенджамін Франклін запропонував переводити годинники заради економії свічок у холодну пору року. Проте вперше годинникову стрілку перевели пізніше - в 1908 році у королівському маєтку Сандрінґем за наказом короля Великої Британії Едварда VII.

В Україні зимовий та літній час запровадили у 1981 році (за часів СРСР), а з 1996 стрілки переводять згідно з постановою Кабінету міністрів "Про порядок обчислення часу на території України".

У ній ідеться про те, що в нашій державі щорічне переведення годинникової стрілки відбувається "в останню неділю березня о 3 годині на 1 годину вперед і в останню неділю жовтня о 4 годині на 1 годину назад".

"Зміна" часу відбувається з метою надати громадянам можливість раніше починати свій день, довше працювати засвітло й менше використовували штучне освітлення (перехід на літній час дозволяє заощаджувати електроенергію).

Водночас противники переводу стрілок наголошують, що такі щорічні зміни призводять до порушення біоритмів людей.

Як легше пережити "зміну" часу

Палкі суперечки на тлі переведення годинників точаться поміж вченими з різних країн впродовж багатьох років.

Одні стверджують, що нічого страшного в цьому немає і людина достатньо швидко звикає до змін. Інші наголошують на тому, що під час переходу на "новий" час серед населення, згідно зі статистикою, збільшується кількість інсультів і звернень до служб "швидкої".

Для того, щоб підготуватись до змін і вберегти здоров'я, фахівці радять дотримуватися низки простих правил:

  • нормалізувати свій сон за тиждень (чи хоча б за кілька днів) до переходу на "новий" час
  • не користуватися гаджетами й не дивитися телевізор щонайменше за годину до сну
  • частіше бувати на свіжому повітрі (чи хоча б виходити на балкон)
  • уникати стресу
  • стежити за харчуванням і споживати більше "легких" і корисних продуктів
  • додати до режиму дня медитацію, дихальні практики або ж йогу

Нагадаємо, раніше ми розповідали, хто й навіщо вирішив переходити на "інший" час офіційно і як українцям підготуватися до змін.

Читайте також, які ризики для здоров'я можуть виникнути внаслідок переведення годинників.

Новини

Популярні теми форуму

analytics