Працівник та військовослужбовець ТЦК - це два різних поняття? Що варто знати
В Україні працівники та військовослужбовці ТЦК відіграють різні, але взаємодоповнюючі ролі у забезпеченні національної оборони та мобілізаційної готовності. Якщо перші виконують адміністративні та організаційні функції, то другі займаються безпосереднім виконанням військових обов'язків та забезпеченням готовності до оборони, пише Марія Кучерявець, РБК-Україна.
Про це розповідає РБК-Україна в матеріалі, посилаючись на роз'яснення Волинського обласного ТЦК та СП.
Зміст
- Визначення ролей працівника та військовослужбовця ТЦК
- Права та обов'язки
Визначення ролей працівника та військовослужбовця ТЦК
Працівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки:
- Є цивільними особами, які працюють на державній службі або за трудовим договором.
- Займаються адміністративною роботою, обліком призовників, організацією та координацією заходів, пов'язаних з мобілізацією та військовим обліком.
- Як правило, для зайняття цієї посади не потрібна військова підготовка. Проте, знання законодавства та організаційних процесів є необхідними.
Військовослужбовці ТЦК:
- Є військовими особами, які проходять військову службу за контрактом або за призовом.
- Включають організацію та проведення призову на військову службу, участь в оперативних заходах, навчання та тренування призовників, забезпечення мобілізаційної готовності.
- Потребують відповідної військової підготовки, фізичної форми та навичок, необхідних для виконання військових обов'язків.
Права та обов'язки
Працівники ТЦК зазвичай працюють за стандартним робочим графіком цивільних службовців, а також:
- Користуються правами, передбаченими трудовим законодавством для цивільних працівників.
- Не підлягають військовим наказам, проте можуть виконувати адміністративні накази керівництва.
Також вони можуть просуватися по службі в рамках цивільної державної служби, отримуючи вищі посади адміністративного характеру та проходити додаткові курси підвищення кваліфікації, але в основному цивільного спрямування.
Натомість військовослужбовці ТЦК можуть мати ненормований робочий день, включаючи чергування та роботу у вихідні дні. Крім того:
- Підлягають військовій дисципліні та законодавству про військову службу.
- Підпорядковуються військовим наказам та можуть бути залучені до військових операцій.
Вони мають можливість кар'єрного зростання в рамках військової служби, отримуючи звання та посади вищого рівня. Постійно проходять військову підготовку, навчання та тренування для підвищення кваліфікації та готовності.
Отже, обидві категорії є важливими для ефективного функціонування ТЦК та підтримання національної безпеки.
Працівники територіальних центрів комплектування не носять військову форму, на відміну від військовослужбовців ТЦК. Тому, якщо ви бачите на вулицях міста людей з ТЦК, які перевіряють військово-облікові документи - вони є військовослужбовцями ТЦК, структури Збройних сил України.
Нагадаємо, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), повністю замінили собою колишню систему військових комісаріатів, починаючи з 2022 року.
ТЦК відмовились від паперового обліку осіб на користь ведення електронного обліку на базі Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вже на законодавчому рівні.
Раніше РБК-Україна розповідало, які повноваження мають ТЦК та СП, наводячи відповідний список.
Додамо, нещодавно в одному з обласних ТЦК та СП заявили, що у разі загрози життю військовослужбовців, по нападниках будуть відкривати вогонь на ураження.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.