Close button

Вибори в Білорусі: похитнуть чи Лукашенко протести

Вибори в Білорусі: похитнуть чи Лукашенко протести

У Білорусі незмінний президент Олександр Лукашенко зробив все, щоб намічені на 9 серпня вибори глави держави були "виборами без вибору". З якими складнощами він все ж може зіткнутися? Як Україні реагувати на те, що відбувається в Білорусі, повідомляє Комментарии.

"Білорусь втомилася від Лукашенка"

Аналітик, політтехнолог Олександр Кочетков зазначає: "Олександр Лукашенко, з одного боку, успішно душить і тисне всіх і все, що може перешкодити його переобранню. Так що фактично переобрання відбулося. Але Головне починається після виборів. І досвідчений Лукашенка це знає. Але він і ніхто в Білорусі не знає, що з цим головним робити ".

По-перше, відзначає аналітик, сложнейшая економічна ситуація, посилена коронавірусом.

"Без зовнішньої допомоги не обійтися. Але завжди - і нині особливо - фінансову допомогу обкладають політичними умовами. А Лукашенко дуже не хоче потрапляти в залежність від кого завгодно ", - підкреслює Олександр Кочетков.

По-друге, продовжує експерт, мається нависає російський чинник.

"Володимир Путін" обнулився ", у нього розв 'язані руки і є намір посилити свою присутність в пострадянських країнах, в Білорусі - одній із перших. Від Лукашенка чекають інтеграції, тобто, розчинення в російській військовій програмі. А це означає, що фактична влада переміститься з Мінська до Москви. Зрозуміло, що Лукашенка це не бажає ", - пояснює Олександр Кочетков.

По-третє - і в головних - Білорусь втомилася від Лукашенко, підкреслює аналітик.

"Він не просто перестав сприйматися як рятівник Вітчизни, він перестав бути цікавий, про нього навіть стали менше жартувати, - говорить Олександр Кочетков. - більше того, Лукашенко перестав бути страшний, тому і - висунення жорстких опозиціонерів, яких Лукашенко змушений заарештовувати, що популярності йому не додає. Тому після намальованою і нарахованої перемоги Лукашенко ризикує зіткнутися з реальними протестами з приводу як зовнішньої, так і внутрішньої політики. Причому по найбільш несподіваному приводу ".

Україні в цій ситуації експерт радить не поспішати.

"Слід чітко фіксувати все, що відбувається на виборах у Білорусі, але - як елемент загальної позиції демократичних держав. Загалом, оскільки у нас немає стратегічної зовнішньої політики, то краще зайвий раз промовчати, ніж виглядати неадекватно ", - резюмує Олександр Кочетков.

"Лукашенко доведеться піти на певні поступки"

На думку директора українського інституту політики (уіп) Руслана Бортника, у Білорусі сьогодні проглядається елемент слабкості чинного президента і ризики стабільності для всієї політичної і соціальної системи.

"Це пов 'язано з низкою чинників, - зазначає директор уіп. - Один з них - втрата прямої підтримки з боку РФ. Росія не працює на цих виборах на підтримку опонентів Лукашенко. Але і не підтримує його самого ".

Політика Лукашенко останніх років (лавірування між Сходом і заходом) дуже нагадує Руслану Бортнику політику пізнього Януковича.

"Янукович прийшов у владу на одних гаслах. Потім пішов на захід, потім зробив розворот. І це в підсумку розбалансувало його прихильників і всю політичну систему в Україні, - нагадує експерт. - ось так і подібні маневри Лукашенко в якійсь мірі розбалансували білоруську політичну систему. Створили в нею додаткові - і суттєві - ризики ".

Без серйозної зовнішньої підтримки, зазначає Руслан Бортник, загострилося протистояння серед білоруських еліт.

"І вперше Лукашенко довелося зіткнутися з опонентами в вигляді представників свого ж істеблішменту, - пояснює директор уіп. - з банкірами, з людьми, які раніше були частиною політичної системи. З досить-таки системними і розважливими людьми, а не радикалами правого або лівого спрямування, до яких він звик ".

На думку Руслана Бортника, все це - на тлі втоми суспільства від невизначеності, на тлі коронавірусу та економічної стагнації, - призвело до посилення політконкуренції в білоруській системі, незважаючи на домінуючу роль діючого президента.

"Разом з тим, я не вважаю, що перед білоруської системою зараз стоїть якийсь категоричний виклик. Швидше за все, Лукашенко збереже свій пост. Але йому доведеться піти на певні поступки як своїй номенклатурою, так і, можливо (якщо доведеться шукати підтримки тієї ж РФ), на поступки російським політеліти. Лукашенко збережеться в політичній системі. Але, можливо, вийде з цього протистояння значно ослабленим ", - резюмує директор уіп.

"Перемога Лукашенко - не найгірший для України результат"

Аналітик, фахівець з політичних і корпоративних комунікацій Андрій Попов згоден з тим, що Лукашенко зробив все, щоб вибори були без вибору. Вірніше - з єдиним можливим наслідком.

"Проте, - зазначає експерт, - ці вибори для нього особливі. Адже вперше проти нього грає як захід, так і Кремль - Путін хоче послабити позиції Лукашенко в рамках примусу до більшої інтеграції. Хоча перемога чинного президента практично забезпечена, криза, коронавірус і козни одночасно з двох фронтів залишає можливість для будь-якого роду сюрпризів ".

Із заяв Лукашенко видно, що він боїться, вважає Андрій Попов. І за результат, і свою подальшу долю - вперше з 1990-х.

"Що стосується України - это не наша битва, - упевнений аналітик. - якщо там і переможе якийсь інший кандидат, то він точно буде проросійським. Більш проросійським, ніж Лукашенко. Прозахідні кандидати на даний момент шансів практично не мають. При всій суперечливості своєї персони, Лукашенко намагається дотримуватися нейтралітету з історії з Донбасом і Кримом, чинить опір інтеграції в рамках "союзної держави" (считай "дезінтеграції" Білорусі). Так що його перемога - не найгірший для України результат ".

Нагадаємо, у Білорусі проходять акції на підтримку незареєстрованих кандидатів: вже затримано більше 70 осіб.

Таїсія Єрохіна

Новини

Популярні теми форуму

analytics