Close button

Вчені реконструювали найдавніший геном європейця

Вчені реконструювали найдавніший геном європейця
Фото: © Martin Frouz

У статті, опублікованій в журналі Nature Ecology & Evolution, автори наводять результати секвенування найдавнішого генома людини сучасного типу за межами Африки. Матеріал був отриманий з черепа віком близько 45 тисяч років, знайденого в містечку Злати Кун в Чехії, повідомляє РИА Новости.

Відомо, що ранні Homo sapiens, після того, як вони покинули Африку приблизно 50 тисяч років тому, схрещувалися з неандертальцями десь на Близькому Сході. У підсумку всі сучасні люди, крім африканців, мають у своєму геномі від 2 до 3 відсотків ДНК неандертальців. Тому що згодом ці сегменти стають все коротшими, їх довжину вчені використовують для оцінки віку антропологічних знахідок.

Череп зі Злати Кун був виявлений на початку 1950-х років і зараз зберігається в Національному музеї в Празі. Антропологічне дослідження, засноване на формі черепа, показало його схожість з людьми, які жили в Європі до останнього льодовикового максимуму - як мінімум 30 тисяч років тому, але радіовуглецеве датування давало молодший вік.

Картина прояснилася після того, як проби були передані для вивчення в генетичну лабораторію Інституту історії людства Макса Планка в Німеччині. Виявилося, що геном з Злати Кун містить приблизно таку ж кількість неандертальської ДНК, що і в інших сучасних людей, але самі сегменти неандертальських генів в ньому набагато довше, ніж у всіх, включаючи усть-Ішимського людини, який жив 45 тисяч років тому в Сибіру і до останнього часу вважався найдавнішим представником людей сучасного типу за межами Африки.

Археологічні дані дозволяють припустити, що сучасні люди були присутні в Південно-Східній Європі вже 47-43 тисяч років тому, але через брак якісного матеріалу, дотепер з останків такого віку не вдавалося витягти ДНК. Викопний череп зі Злати Кун дозволив вченим отримати найдавніший реконструйований геном сучасної людини за межами Африки. Він являє популяцію, яка сформувалася ще до того, як предки сучасних європейців і азієць розділилися, і про яку відомо дуже мало.

"Результати нашого аналізу ДНК показують, що людина з Злати Кун знаходиться ближче за часом до події змішання з неандертальцями", - наводяться в прес-релізі Інституту історії людства Макса Планка слова першого автора статті Кея Прюфера (Kay Prüfer).

За оцінками авторів, він жив приблизно на дві тисячі років пізніше епізоду змішування.

"Цікаво, що самі ранні сучасні люди в Європі в кінцевому підсумку не досягли успіху, - зазначає керівник дослідження Йоханнес Краузе (Johannes Krause), директор Інституту еволюційної антропології Макса Планка. - Як і у випадку з усть-Ішимський людиною або найдавнішої європейської знахідкою - черепом з Пештера-ку-Оасе в Румунії, людина з Злати Кун не демонструє генетичної спадкоємності з сучасними людьми, які жили Європа пізніше, після 40 тисяч років тому".

В якості одного з можливих пояснень розриву в двох хвилях заселення Європи сапиенсами автори наводять кампанских ігнімбрітових виверження, що сталося 40-39 тисяч років тому, яке сильно вплинуло на клімат в Північній півкулі і, можливо, знизило шанси на виживання неандертальців і людей раннього сучасного періоду на більшій частині Європи льодовикового періоду.

Новини

Популярні теми форуму

analytics