Платіжки за комунальні послуги: як розрахувати розмір субсидії
Українці, яким через невеликий дохід важко сплачувати рахунки за комунальні послуги, можуть отримати субсидію. Її розмір визначається за формулою з урахуванням доходу родини, повідомляє РБК-Україна.
Сайт розповідає, як розрахувати розмір субсидії на оплату житлово-комунальних послуг і хто може її оформити.
Як розрахувати розмір субсидії
Субсидію можна отримати, якщо сім'я сплачує за житло-комунальні послуги більше, ніж визначений для них обов’язковий платіж. Цей платіж розраховують окремо для кожного домогосподарства, беручи до уваги сукупний дохід. Також враховують майновий стан сім'ї та норми споживання.
Розмір субсидії – це різниця між вартістю всіх комунальних послуг з урахуванням соціального нормативу та сумою обов’язкового платежу. Щоб визначити обов’язковий платіж, середньомісячний сукупний дохід домогосподарства треба помножити на обов’язковий відсоток платежу.
Цей обов’язковий відсоток платежу також обчислюється за формулою.
- спершу визначають середньомісячний сукупний дохід на одну особу в родині;
- потім його ділять на розмір прожиткового мінімуму (з 1 січня 2024 року – 2920 грн);
- отриманий результат ділиться на 2 (базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії), а потім множиться на 15% (базова норма плати за послуги).
За цією формулою для родини із 4 людей, де середньомісячний скупний дохід складає 15000 грн, обов'язковий відсоток платежу складатиме 10%. Обов'язковий платіж складатиме 1500 грн. А субсидію родина отримуватиме у розмірі 2500 грн на місяць.
Хто може отримати субсидію
Оформити житлову субсидію можуть:
- один із мешканців, зареєстрованих у житловому приміщенні;
- людина, яка орендує житло;
- внутрішньо переміщена особа, яка фактично проживає у житловому приміщенні, навіть без укладення договору оренди.
- за заявою опікуна чи піклувальника, неповнолітня дитина, яка залишилася без батьківської опіки або недієздатна особа працездатного віку, над якою встановлено опіку;
- індивідуальний забудовник, якщо будинок не прийнятий в експлуатацію, але плата за житлово-комунальні послуги вже нараховується.
При призначенні субсидії враховуються доходи усіх осіб, які зареєстровані або задекларовані у житловому приміщенні. Проте можуть не враховуватися доходи людей, які фактично не проживають у квартирі чи будинку або хто перебуває за кордоном понад 60 днів.
Також субсидію на комуналку можна отримати за спрощеним механізмом. Заявник може подати спрощене звернення, а заяву і декларацію оформить Пенсійний фонд України на підставі інформації, яка наявна в офіційних реєстрах.
Також повідомлялося, що у зв'язку зі зростанням цін на електроенергію, українцям перераховуватимуть розмір субсидії.
При написанні матеріалу використані джерела: сайти Міністерства соціальної політики України, Пенсійного фонду України.