Таємниця найдорожчої картини в світі: містерія да Вінчі

Таємниця найдорожчої картини в світі: містерія да Вінчі

«Сальватор Мунді», одна з найцікавіших картин знаменитого винахідника і живописця Леонардо да Вінчі, зберігає дивовижну таємницю.

Протягом століть художники звертали увагу на те, що скляну кулю, зображений на картині «Сальватор Мунді» (лат. «Спаситель Світу»), не демонструє ознак відображення і заломлення світла, як того можна було б очікувати. Менш досвідчені художники напевно дорікнули б художника в недбалості, однак більш досвідчені мистецтвознавці не раз вказували на те, що гранично допитливий і уважний до кожної дрібниці Леонардо навряд чи б залишив на центральному плані скляну сферу, яка ніяк не заломлює світло.

Відповідно до комп'ютерних моделями, створеним командою з Каліфорнійського університету, Ісус тримає в руках порожню, а не монолітну сферу. Ця ідея вже не раз обговорювалася в середовищі істориків нарівні з більш фантастичними гіпотезами про те, що насправді це не скло, а шматок гірського кришталю. Однак тепер технології 3D-рендеринга довели: да Вінчі зобразив на полотні порожнистий об'єкт із справжнього скла.

«Зображення достовірно відповідає матеріалу і тих наукових знань про заломлення світла і спотворенні зображення, які були відомі людині вже до XV століття», - заявили дослідники.

zfhtei88gf_big.jpg

Зліва - монолітна сфера зі скла; праворуч - теж скло, але порожнє

Пояснимо: шати Христа, закриті сферою зі скла, повинні бути спотворені і в значній мірі збільшені, оскільки скляну кулю - це свого роду лінза. Однак, використавши технологи зворотного рендеринга (коли тривимірні деталі сцени екстраполюються з двомірного зображення), вченим вдалося відтворити модель «реального» об'єкта, який да Вінчі намалював століття назад.

Зіставивши модель освітлення, характер складок, закритих склом, а також ряд інших параметрів, дослідники прийшли до висновку: зображення в сфері поводиться реалістично лише за умови, що вона порожня. Це повинен бути куля радіусом 6,8 см, який розташовувався на відстані в 25 см перед моделлю Христа. Товщина її при цьому повинна була складати всього 1,3 мм.

Чому це так важливо? Справа в тому, що «Сальватор Мунді» - це найдорожча картина в світі. У 2017 році ціна за неї становила нечувані $ 450. 000 000. Це дуже складне, складене твір мистецтва, про якостях і характер якого дослідники сперечаються не перше десятиліття. Тому навіть така дрібниця, як оптична гра в скляній кулі, впливає не тільки на ціну картини, а й на наше розуміння того, наскільки досвідченими були живописці XVI століття.

Новини

analytics