Шановний Mozart, так від чого таки залежить курс грн: від нерезидентів в ОВДП чи від гривневого банківського навісу на короткострокових інструментах НБУ? Що в одному, що в другому дописі Ви конче категоричні і кажете що тільки від чогось одного. А якщо від двох таких страшних чинників залежить курс, то що тоді? Таки скоро 56 чи 156?
Я вже давно тут нічого не писав, на що мав серйозні субєктивні і обєктивні причини, думав, що вже ніколи й не напишу. Але заходив час від часу почитати, коли мав трохи часу. І коли речі, які ріжуть око викладали інші, я не звертав уваги, але коли такий неоднозначний допис викладає сам Маестро я не зміг промовчати, тим більше вихідний, вікна вже помиті і є хвилька.
Напишу трохи багато, бо в Дяді Саші я писав пару раз в місяць і там можна дискутувати коротко і конкретно, читачі розуміли мою позицію і точку зору. Тут треба трохи пояснити. Надіюся, хто прочитає все – не пожалкує, буде мати матеріал для роздумів. Ну і від реакції шановних форумчан буде залежати, чи напишу я тут ще.
Отже, почну з банального курс грн навіть в такій малій і слабкій економіці як наша ніколи не залежить від якогось одного чинника (якщо це не щось розміром хоча б в 0,5 млрд уо в період 2-3 днів, і то в такому разі реакція короткотривала). Викладу найважливіші фундаментальні чинники від яких залежний курс в 2020 і які я озвучував ще в кінці грудня на початку січня:
Внутрішні:
1 Місцеві вибори в жовтні 2020, хто їх виграє той зможе скористатися не малими ресурсами місцевих бюджетів і претендувати на перемогу в наступних виборах до ВР і президента. Для електорату слуг найважливішими чинниками є ціни і відсутність інфляції, а для втримання цін курс – далеко не остання справа. При великій девальвації цін не втримаєш.
2 торговий баланс. Нагадаю, великий мінус 2019 пояснюється трьома чинниками: закачка газу, різке збільшення продажу нових та пригону вживаних авто, значні закупівлі обладнання для відновлюваної енергетики. Підозрюю, всі вони в 2020 зменшаться суттєво (очікую, що це десь мінус 6-7 млрд уо) а експорт виросте!!!
3 земля, велика приватизація, заплановані урядом серйозні будівельні роботи, ремонт і будівництво доріг, інфраструктура
4 розміщення ОВДП, які треба продовжити, особливо 7-ми і 10-ти річки, враховуючи серйозне наповнення позиками періоду 1-3 роки і розміри виплат по зовнішніх боргах в 2020-21 рр
5 війна, сумніваюся, що щось зміниться кардинально, якщо навіть то в другій половині року, коли зрозуміліше стане з «Північним потоком 2» та пере форматуванням в ЄС під впливом дій Вашингтону і їх союзників у Лондоні і Варшаві.
Зовнішні:
1 Вибори президента в США. Трамп хоче виграти, для чого створює максимум переваг своїм соратникам – енергетичним «олігархам». Ціна нафти і газу мала б рости, доля реалізації в ЄС і Китай також…
2 політична криза в Німеччині і ЄС, підсилена діями США. Паралельний процес – розрив зв’язків чи суттєве послаблення зв’язків Берліну і Москви.
Виходячи з них я прогнозував на 2020 р курс в межах 24,5-25 з просіданням на літо в район 23,5.
Не думаю, що зміна уряду вплинула б суттєво на прогнозовані курси виходячи з головного чиннику – вибори.
Але вмішався вірус і значне падіння цін на нафту. Звідси дещо змінилися головні чинники, швидше не чинники а їх змістовне наповнення:
1 Падіння вартості енергоносіїв це добре для нас, адже ми імпортуємо їх і це значна частина критичного імпорту, яка вже позитивно впливає на виробництво металургії та електроенергії, яку ми експортуємо. 
2 Наш експорт є дуже специфічний – це, в основному, сировина с/г і чорна металургія і падіння вартості сировин, яку спровокувала ціна нафти, мало вплине на нашу с/г продукцію, металолом і решта низькоякісної продукції нашої металургії, яку весь світ використовує для будівництва чи подальшої переробки. Зараз ми це чітко спостерігаємо.
3 Вірус частково вплинув, експорт металургії припав, оскільки Європа і США зупинилися і закордонні метзаводи Ахметова-Пінчука-Коломойського не купують свою ж продукцію тут для подальшої переробки. Але імпорт впав значно більше через зупинку нашої економіки і торгівлі. Найсвіжіші дані показують падіння експорту в межах 6-7% а імпорт – 20%. Крім того, цього року ми втратимо трохи на зупинці туризму, але в рази більше валюти залишиться в країні, адже літом ми значно більше вивозимо в Туреччину-Болгарію-Кіпр і тд, ніж привозять поляки-німці. І ту мова ще про 2-3 млрд уо. Зменшення надходжень від заробітчан поки немає, а якщо ЄС запустить економіку в травні, то і не буде і експорт металургії відновиться. Отже, торговий баланс буде значно позитивніший навіть, ніж я планував в кінці 2019 року.
Щодо дефолту, 28 березня писав таке:
1 Оголосити його по коштах позичених МВФ і частково ЄС та Світовим банком ми (маю на увазі теперішнє керівництво країни) не можемо. Їх у нас просто немає, вони надавалися на умовах пасивного наповнення ЗВР без права як небудь ними користуватися. Фактично вони знаходяться в позичальника і тільки обмежено деюре ніби переміщаються туди-назад. По частині коштів ЄС і Світового банку можемо, але цих коштів не так багато і вони явно не врятують «отца руской демократии». В любому випадку, будь який негатив щодо позичальників крайньої інстанції буде означати припинення співпраці з ними і припинення кредитування любими іншими справжніми міжнародними фінансовими установами. Рейтинг країни обвалиться в нуль, відповідно туди ж обваляться і всі рейтинги державних чи приватних компаній з українською юрисдикцією (включаючи і сумнівно-офшорні). Це автоматично закриє зовнішні джерела фінансування для всього бізнесу. Більше того, любий імпорт тільки по передоплаті (це ми вже мали в 2014-15 а хтось і далі). В банківському секторі європейські доньки вийдуть чи згорнуться до мінімуму, а державні і приватні банки отримають грандіозні проблеми у валютному секторі. Майно країни за кордоном буде арештоване. Перелік наслідків можна продовжувати. В любому випадку, це біда. З простого і не дуже населення виграють ті, в кого валюта на руках. В країні відбудеться відчутна інфляція і девальвація. Слугам гаплик… Даний опис стосується не тільки державного, але й державою гарантованого боргу.
2 Кошти, позичені державою у формі всяких євро бондів під 13-11-7,5 і тд% у «іноземних інвесторів» дуже схожих на близьких до ВФЯ, ПОП і тд і, частково (при чому відносно не багато), у спекулянтів типу Сороса і кількох штатівських банків. Сорос і американці абсолютно спокійно влаштують всій країні з економікою варіант, описаний в пункті вище, може трохи в легшій формі для когось. Але структури ІВК, АРЛ, ААБ і ще там когось отримають по повній програмі. Ну а наші можуть і 90-ті згадати, комусь дирку в голові перфоратором на низьких оборотах висверлити… наскрізну. Не знаю, хтось може й виграє в такій ситуації, а хтось і не дуже…
Ситуація для дрібної і середньої економіки, банківської системи (більшої її частини) та населення буде трохи кращою, ніж в першому випадку.
3 Що стосується всяких дефолтів ДТЕКів і інших приватних структур, що вже сюди закидали штатні нагнітачі паніки… Та «бог в помосчь» вони і так за безцінь підібрали чи вкрали державне майно (підприємства) і на них заробили мільярди. Тому, вони або домовляться-реструктуризуються, або кинуть чемодан без ручки. Може нові власники (залежно що в договорі позики-застави прописано) нарешті щось поміняють в цій монопольно-самовбивчій економіці.
Тут головне не плутати приватні реструктуризації-дефолти з державним…
4 По грн. ОВДП біди не бачу: більшість паперів належить НБУ і держбанкам, по незначній частині «нерезидентів» - якось викрутяться, домовляться. Тут все схоже до пункту 2.
Я навіть не уявляю, кому зараз може бути вигідним справді дефолт державний. Виграш ІВК тут примарний і сумнівний. Як завжди одні тупоголові маріонетки розганяють паніку, а хтось їм невміло допомагає (не Вас маю на увазі)...
Через  це я і не бачу якоїсь проблеми від «нерезидентів» чи нерезидентів в ОВДП, вони виходять повільно і акуратно і далеко не всі. Максимум становив 127,6 млрд грн., зараз в їх власності 113,8 млрд. різниця в 14 млрд – це ні про що і це підтвердження того, що вистрибувати звідти вони не будуть (багато їх паперів перекуплені на вторинці і щоб їх купити хтось спочатку продавав валюту, а продавши з дисконтом, вони вивели значно менше валюти). Більше того, я очікую відновлення розміщень, може вже й 14 квітня. Якщо ні, то з травня, коли світ почне перезапускати економіки.
Ще один вагомий показник – вийшли дані про стан справ в БС країни з депозитами та кредитами у березні.  Кредити виросли на 6,9% а депозити на 2,5%. Не зважаючи на неймовірне роздування надмірної паніки з усіх прасок і пралок, майже нічого не змінилося. Є не значний відтік грн ресурсу з депозитів в БС, основна маса якого перкочувала на валютні депозити. У звязку з тим, що всі світові фінанси ринули в безпечні активи - папери США, включаючи і продукцію ФРС, нашим дтекам-інтерпайпам з мхп прийшлося трохи перехопитися валютою (позичити) у банків з власних бізнесімперій. І позичили у валюті а не грн, щоб менше ризиків при поверненні, якби вірили в 56, то б брали в грн   Фізикам банки нічого не позичають, розуміючи, що зараз це ризиковано, максимум - реструктуризують позики фопів, автоматично псуючи їм кредитну історію інколи й заносячи в чорні списки. Тому й ломбарди так піднялися в ці дні в своїй чорній справі.
Всю погоду з стрибком до 28+ зробила певна кількість (далеко не всі навіть) схематозників-корупціонерів, конвертуючи готівку та грн депозити понад фонд... Практично впевнений, що така тенденція збережеться і в квітні. І якщо бізнес і громадяни такі спокійні, то банки, тим більше не будуть рухати ті 154 млрд з коротких інструментів (тим більше, більшість з них – це кошти клієнтів, юр і фіз., які також розміщені на короткі терміни чи поточні рахунки).
В травні буде трохи виплат, для цього потрібні запозичення в грн, крім того, НБУ потрібно тримати ЗВР на рівні і для зовнішніх виплат треба купувати валюту на МБ. А це краще робити по нижчому курсу. Крім того, КМ пішов трохи на зустріч не тільки тим депутатам-слугам, в кого мережа ломбардів, але й тим, в кого будівельні компанії, авторемонти, збір металобрухту і тд. Також, ще не встигли по справжньому закрити населення 60+ на самоізоляцію, як уже й багатьох випустили і дозволили працювати не тільки суддям-бюрократам, чи працівникам "критичної інфраструктури" але й працівникам підприємств з "безперервним промисловим циклом".
Ну а з першого червня вже треба всіх випускати працювати, оскільки інспектори податкової за період з 18 березня до 31 травня завиють без роботи і з 01 червня ринуться на перевірки (зупинені і чергові) з подвійним рвінням..
Важко в одному дописі викласти всі думки за п’ять місяців. Тому підсумую тим, що на гілці ДСа писав 31 березня: Нижче 27 не бачу до того часу, поки не відновиться розміщення грн ОВДП. А це, як на мене, не раніше 14 квітня. Зараз нормальні робочі рівні без паніки і серйозних погіршень 26-27 при ОВДП запозиченнях і 27-27,5 без них. А коли все заспокоїться 25-26.
    • Не подобається
    • Подобається
    • Дякую
    • Лайк
    112