Вітаю, не зважаючи на "страшну біду в країні", "повний розвал і занепад в економіці", "тотальне закриття підприємств" роботи дуже багато і в мене і в знайомих, рік кращий і за попередній і за 2019, тому часу на форуми майже не залишається. Ви ж читаєте гілку Дяді Саші, я там викладаю свою думку і бачення хоча б раз в тиждень, тому Ви маєте розуміти хід моїх думок. Щоб максимально швидко і повно викласти бачення теперішньої ситуації, продублюю сюди свіже з написаного там і прокоментую коротко. 17 вересня А от проти нацвалюти можуть зіграти виплати по обслуговуванню та погашенню ОВДП. Вкажу найвагоміші суми по датах (все що менше 1 млрд грн до уваги не беру):
29 вересня 13,2 млрд грн
21 жовтня 673 млн дол
27 жовтня 13,3 млрд грн
4 листопада 217 млн євро
10 листопада 7,6 млрд грн
17 листопада 13,8 млрд грн
24 листопада 4,7 млрд грн
1 грудня 13,6 млрд грн
15 грудня 2 млрд грн
16 грудня 584 млн дол
Не відкидаю варіанту, що через ці виплати з 20-х чисел жовтня можемо наблизитися до 27,5. Пробиття цього рівня буде не простим але імовірним, підозрюю, після 20 чисел листопада... Сьогодні виплата 673 млн дол., думав, що викуп цієї суми на МБ перед виплатою зміцнить ВКВ, але викупили не всю суму, з огляду на перспективи співпраці з МВФ та можливого траншу на 0,7-1,4 млрд та позики від ЄС на 600 млн євро. Також, пропозиція валюти на МБ велика і значно перекриває попит. На фоні свіжих планів по запозиченнях з ринку в США та з огляду на ріст дохідності їх боргових паперів, підозрюю, що інтересу нерезидентів до наших ОВДП не буде. А 27 жовтня і протягом всього листопада значні виплати і погашення по ОВДП. При дефіциті на долар в світі і його зміцненні, ця гривня може піти на міжбанк і на вихід. 25 вересня На мій погляд, дуже багато буде залежати від того, чи почне ФРС притримувати емісію та якою буде зима. Якщо ФРС почне скорочувати викуп та підтвердить підняття облікової в 2022, то долар буде зміцнюватися, що автоматично вплине на курс грн. Але перспектива отримати позики ще до кінця року від МВФ та ЄС і успіхи експорту не дадуть грн сильно ослабнути.
А от якщо зима буде холодна чи(і) тривала, то ближче до кінця зими-на початку весни це вплине на курс. На початку весни низькоякісна продукція нашого металургійного комплексу ще не користується попитом, аграрії розпродадуть основні кількості зібраного, отже експортні надходження будуть не значні. А от імпорт серйозно виросте через попит на енергоносії і ріст їх ціни. Пальне буде потрібне аграріям для польових робіт, при холодній зимі буде необхідність докупити газ. Адже споживання виросте, а те, що нерезиденти тримають в наших підземних сховищах в режимі МЛС, вони можуть вивести в ЗАМЕРЗАЮЧУ Європу... Тоді доведеться докупляти якщо не для споживання, то для технологічних цілей.
Отже, для сезонних качелістів оптимальний час зливу може переміститися десь на березень... Ну і там вже буде якесь розуміння перспектив врожаю (наш торговий баланс тепер сильно буде залежати від примх погоди). Землі обовязково колись треба відпочивати і рекордні врожаї щороку збирати не вдасться (розумію, що маємо певний резерв для збільшення площ посіву та "збільшення врожайності" через вихід з тіні (особливо соя-ріпак-соняшник) але вихід з тіні додасть валюти на МБ і забере з готівки, тому тут ніякого виграшу, фактично)... По написаному тут вже є корегуючи чинники: на днях Нафтогаз та приватні видобувні компанії заявили про плани збільшення видобутку гзу в 2-3 рази найближчим часом… Спостерігаємо… 28 вересня  Нафтогаз ще може кілька доларів допродувати для виплат в бюджет. Автодор ще точно має що продавати з кредиту під "велике будівництво". А саме найнеочікуваніше зараз може бути від "Оператора ГТС", який має виплатити Нафтогазу до 30 вересня 30 млрд грн "недоотриманих прибутків минулих періодів". Тут імпортери і так не можуть собі дати раду і скупити всю пропозицію від експорту та підтягнути курс ближче до 27. А з додатковою реалізацією валюти від держкорпорацій можемо на якийсь помітний час під 26,5 опуститися.
Завтра погашення ОВДП, вплив на МБ може бути в четвер-пятницю. Є ще фактор "зелених енергетиків" (в сенсі не тих, що в Трускавець їдуть а тих що з відновлюваних джерел видобуває). Сонце закінчується, йде несезон, треба з держави максимум бабла по спец тарифу видобути для погашення валютних кредитів. Це також створить попит на валюту. З іншої сторони, якщо "світова енергетична криза" з ЄС до нас перекинеться, то для них в бюджеті коштів вже не буде, залишиться тільки для будівельників Оператор ГТС на днях виплатив Нафтогазу десятки млрд грн і ще має заплатити, підозрюю, для цього і продає валюту за транзит на МБ, чим допомагає еспортерам зміцнювати грн. З огляду на це, та через значні виплати податку на прибуток підприємствами в листопаді (під що буде продаватися валюта), можемо не побачити наближення до рівня 27,5 в кінці жовтня і листопаді, про що я писав раніше, тим більше, що поки рухаємося по сценарію Denka  26,2 чи вже й нижче. Але зміцнення грн має притормозити, а, можливо, й розвернемося до 26,5-26,8 чи й 27. Також треба розуміти, що імпорт зараз стримується високою вартістю ще ТАМ, але сезонно підходить час попиту на певні позиції і дорога грн сприяє імпорту, як результат, він (імпорт) таки виросте і спричинить ослаблення грн. Є ще чинник виконання заморожених статей розхідної частини бюджету десь на 100-150 млрд грн. 40 млрд закривається за рахунок росту доходів, але решту, якщо вирішать виконувати, прийдеться емітувати-дозичити. Це теж може зіграти протии грн в грудні-січні. Безперечно, важливо що вирішать по ставці сьогодні (думаю, залишать без змін). В любому випадку, я ще тут літом писав, що вище 28 цього року не бачу, а поки виходить, що й 27,5 може не бути. Коротко і швидко поки так.
    • Подобається
    • Дякую
    • Лайк
    40