Close button

Банкіри накопичили добра перед худому

Банкіри накопичили добра перед худому

Журнал The Banker опублікував щорічний рейтинг 1 тис. найбільших банків світу. Китайські банки зміцнили своє лідерство, посівши чотири місця в топ-5. Показники деяких американських банків дещо знизилися, що не завадило їм, як і Європейським, зберегти свої позиції. В цілому ж експерти The Banker зазначають, що за підсумками 2019 року банки акумулювали рекордний капітал і помітно скоротили погані борги, що допоможе їм пом 'якшити наслідки глобальної кризи, повідомляє Коммерсантъ.

1 липня британський журнал The Banker випустив черговий рейтинг 1 тис. найбільших банків світу по капіталу першого рівня. Перша десятка банків залишилася незмінною: найбільшим у світі банком за розміром першого капіталу залишився китайський Industrial and Commercial Bank of China ($380 млрд). За ним йдуть ще три провідних китайських банки - China Construction Bank ($316 млрд), Agricultural Bank of China ($277 млрд) і Bank of China ($258 млрд).

Єдиним некитайських банком в п 'ятірці найбільших залишився американський JPMorgan Chase ($214 млрд). Також в десятці найбільших є ще три американські банки (Bank of America, Wells Fargo і Citigroup), британський HSBC і японський Mitsubishi UFJ.

В тридцятці найбільших банків світу (див. таблицю внизу) також переважають китайські, - всього 11. На другому місці американські - 6 банків. Третє місце поділили Японія і Франція - по 4 банку.

Нинішній рейтинг характеризується не тільки тим, що "велика четвірка" китайських банків зміцнила своє лідерство, а й тим, що вгору просунулися регіональні та профільні китайські банки "другого ешелону": Shanghai Pudong Development Bank, China Merchants Bank, Industrial Bank, China Minsheng Bank і China Citic Bank. В результаті вони встали в одному ряду за розміром капіталу з найбільшими банками США і Європи.

До тридцятки найбільших банків світу у цьому році увійшов і російський Сбербанк, просунувшись з 32-го місця на 27-ме.

В цілому автори рейтингу зазначають, що за підсумками 2019 року банки накопичили рекордний обсяг капіталу першого рівня - в цілому $8,796 трлн. Це на 6% вище, ніж роком раніше, і на 79% більше, ніж у 2010 році, коли закінчився світова фінансова криза.

Як відомо, після цього кризи міжнародні фінансові регулятори рекомендували великим банкам посилити вимоги до якості капіталу першого рівня і підвищити його розмір. Метою було убезпечити кредитні організації від потрясінь, які відбувалися в 2007-2009 роках. Фінансові компанії активно взялися за виконання цих рекомендацій, і вже в 2015 році Базельський комітет з банківського нагляду (БКБН) заявив, що велика частина завдань, поставлених після кризи 2008 року регуляторами перед найбільшими банками світу, було успішно виконане.

Експерти відзначають, що в 2010-2015 роках найбільші банки світу наростили додатково майже $0,5 трлн капіталу порівняно з докризовим періодом. У березні 2015 року в інтерв 'ю The Financial Times генеральний секретар БКБН Вільям Коен повідомив: "тепер ми бачимо світло в кінці тунелю. Виконана велика частина роботи, і схоже, що ми наближаємося до фінішу ".

Тепер же The Banker зазначає, що у світлі уповільнення світової економіки, викликаного пандемією covid 19, "рекомендації регуляторів до банків, схоже, довели свою правоту: дані говорять про те, що банківська система закінчила 2019 рік у дуже хорошому стані".

Крім рекордно високого капіталу першого рівня, який у разі необхідності дозволяє компенсувати збитки, у банків напередодні 2020 року виріс і загальний обсяг активів - на 4,3%, до $128 трлн. Збільшився і сукупний обсяг прибутку до оподаткування - на 2,13%, до $1,159 трлн.

Накопичений за минулі роки потенціал може допомогти провідним банкам пом 'якшити наслідки пандемії коронавірусу. Звітності американських банків вже за перший квартал показали, що карантинні заходи і закриття підприємств відчутно вдарили за показниками фінансових компаній. Прибутку банків різко скоротилися через те, що вони змушені виділяти в резерви мільярди доларів на покриття втрат від кредитних операцій.

Автори рейтингу The Banker зазначають, що в цьому році постраждають і показники китайських банків. При цьому експерти підкреслюють, що "хоча Китай став першою країною, чия економіка зазнала шкоди, він же став однією з перших країн, чия економіка почала повертатися до нормального життя".

На користь американських банків відіграє те, що їхні операції Загалом є більш ефективними з точки зору витрат і використання капіталу. Якщо китайські банки в цілому володіють 24,64% всіх банківських активів в світі і при цьому генерують 28,46% доподаткового прибутку світової банківської індустрії, то американські банки володіють "всього" 13,55% світових активів, але генерують 22% загальної банківської прибутку.

В Європі експерти The Banker зафіксували за підсумками 2019 року біля низки найбільших банків невелике скорочення таких показників, як Доподатковий прибуток, рентабельність активів і рентабельність капіталу. Однак більш позитивним моментом вони вважають, що банки таких країн, як Греція, Італія та Португалія, що викликали всього кілька років тому боргова криза у всьому ЄС, помітно скоротили обсяги поганих боргів. Відрахування на покриття збитків за кредитними операціями в Португалії скоротилися на 36%, в Італії та Греції - на 22,8%.

Також банки цих колись проблемних країн єврозони за підсумками 2019 року поліпшили такий показник, як "відрахування для компенсації знецінення активів". В Португалії він скоротився на 4,6%, в Італії - на 17%, а в Греції - на 20,4%.

Євген Хвостик

Новини

Популярні теми форуму

analytics