Бехеровка: що це за напій і як його вживати
Родовище відомого чеського трав'яного лікеру - Бехеровка - Карлові Вари. Як п'ють Бехеровку на батьківщині цього напою, чим закушують, з чим змішують. Нижче вас чекає ТОП порад, як правильно вживати трав'яну настоянку, повідомляє AlkoLife.
Світло-золотистий лікер з приємним післясмаком
Becherovka - це трав'яна настоянка, міцність якої становить 38%. В якості сировини для цього напою використовуються настої та екстракти більш ніж двадцяти рослин:
- квітки ромашки;
- шишки хмелю;
- насіння гірчиці;
- листя ожини;
- плоди чорниці;
- листя кропиви;
- рожеве ефірне масло;
- трава полину;
- корінь кульбаби;
- листя меліси;
- корінь шипшини;
- листя перцевої м'яти та інші компоненти.
Історія трав'яного лікеру
Цей спиртний напій існує вже більше двох століть, однак у вільному продажу він з'явився не так давно. Лікер спочатку був винайдений як засіб від шлунково-кишкових розладів і нездужань. «Автором» Becherovka став чеський аптекар Йозеф Бехер. У 1807 році він винайшов настоянку, яка б позбавляла його пацієнтів від хвороб шлунково-кишкового тракту.
Напій відрізнявся цікавим, насиченим і оригінальним смаком, тому швидко став популярним навіть у абсолютно здорових пацієнтів. До сьогодення рецепт Becherovka залишається незмінним. Правда, цю настоянку більше не знайти на полицях аптек - все частіше вона зустрічається на вітринах продуктових магазинів, у відділах з алкогольними напоями.
І нехай Бехеровку більше не сприймають як лікарський засіб, мало хто знає, як пити Бехеровку, з якими закусками її вживати.
Секрети вживання трав'яного лікеру
Якщо досліджувати історію трав'яного напою, стає зрозуміло, чому його рекомендують вживати після їжі. Екстракти лікарських трав, настояні на спирту, були покликані покращувати травні процеси. Найчастіше Becherovka купували багаті аристократи. Вони вживали напій після пишних і тривалих застіль з великою кількістю жирних і важких для шлунка страв. У той час Бехеровка позбавляла від тяжкості в животі, нетравлення шлунка та інших кишкових недуг.
Незважаючи на те, що міцність у Бехеровки немаленька - 38%, напій відмінно підходить як для жінок, так і для чоловіків. В оригіналі краще вживати трав'яну настоянку в охолодженому вигляді. Оптимальна температура + 5 + 7 градусів за Цельсієм. Щоб охолодити лікер до такої температури, найкраще поставити його в холодильник хвилин на 50-60. У чистому вигляді оригінал Бехеровки подається без додавання будь-яких компонентів.
Як правильно пити Бехеровку? Для подачі напою використовуються невеликі чарочки. Трав'яний лікер п'ють залпом, маленькими дозами. Це дозволяє насолоджуватися настоянкою, відкривати всі відтінки трав і гідно оцінити смакові можливості лікеру.
Правила змішування Becherovka
Цікаво, що в різних країнах п'ють Becherovka по-своєму. Так, в Словаччині лікер, настояний на травах, змішують виключно з пивом - світлим і свіжим. На думку місцевих жителів, саме цей напій дозволяє розкриватися Becherovka в повній мірі, робить її смак винятковим і впізнаваним.
Але якщо ви думаєте, що в Словаччині змішують Бехеровка зі світлим свіжим пивом в одному келиху, то глибоко помиляєтеся. Трав'яна настоянка подається окремо в невеликій, об'ємом не більше п'ятдесяти мілілітрів, чарочці. Напій випивається залпом, після чого можна перейти до вживання світлого пива, налитого в високий келих. Втім, такий рецепт вживання Бехеровки у багатьох викликає сумніви. Описаний вище спосіб - на любителя, адже якщо зловживати напоєм, на ранок виявляється яскраво виражений похмільний синдром.
Сьогодні Becherovka є компонентом різних коктейлів. Вона ідеально поєднується з більшістю безалкогольних напоїв - наприклад, з тоніком, апельсиновим, вишневим, яблучним соком.
Щоб приготувати смачний, освіжаючий коктейль на основі Becherovka, потрібно знати деякі правила.
- Пропорції компонентів вибираються індивідуально, однак частка алкоголю не повинна бути більше 25%.
- Бехеровка відмінно гармонує навіть з простими безалкогольними напоями, на зразок чаю або кави.
- Бехеровка смачна як сироп для морозива.
- Бехеровка не змішується з іншим міцними алкоголем - горілкою, коньяком, текілою, ромом. З вином чеське спиртне також не змішується.
Сорти і різновиди Бехеровки
Оригінал чеського трав'яного еліксиру продається в пляшках із зеленого скла. У продажу також зустрічаються кілька видів цього алкогольного напою. Вони були розроблені спеціально для приготування коктейлів.
- Бехеровка Лемонд. Іншими словами, це лимонна Becherovka. Вона має міцність 20% і користується широким попитом у молоді. Даний сорт був розроблений іменитим дизайнером з Великобританії Мартіном Блантом. Це спиртне продається в таких же пляшках, що і оригінальна. Розрізняються лише етикетки. Вони виконані методом напилення і мають нібито крижану фактуру.
- Бехеровка Кордіан. Це класичний еліксир, настояний на травах, змішаний з квітами липи і білим вином. Напій незвичайний і дуже смачний, особливо якщо подавати його з льодом. До речі, Бехеровка, розбавлена білим вином, відмінно поєднується з чаєм, кавою і гарячим шоколадом.
- Бехеровка KV 14 і 15 - це версії трав'яного лікеру, які розбавлені червоним вином і відмінно підходять як аперитив.
Чим закушувати Becherovka
Насправді, класична Becherovka не вимагає закуски. Це один з небагатьох спиртовмісних продуктів, які зазвичай подають порожнім - навіть часточка лимона або апельсина тут буває зайвою. Традиція такого вживання чеського трав'яного лікеру сягає своїм корінням в початок XIX століття, коли настоянка вживалася в якості лікарського, цілющого засобу. Природно, фармацевти призначали настоянку без закуски, адже вона могла створити додаткове навантаження на шлунок.
Втім, сьогодні еліксир не вживається як лікарський засіб. До того ж він відрізняється високою міцністю, тому пити його без закуски вельми проблематично. Якщо вам важко утриматися від спокуси перехопити щось на закуску, знайте, що трав'яна настоянка може поєднуватися з:
- м'ясними та рибними закусками;
- цитрусовими і фруктами - яблуками, полуницею, вишнею;
- солодощами - наприклад, арахісом в шоколадній глазурі або з темним шоколадом;
- з сухофруктами - чорносливом, фініками, сушеними бананами, курагою.
Бехеровка як лікарський засіб
Чеський алкоголь може використовуватися і за своїм прямим призначенням - як лікарський засіб. Якщо у вас з'явилися проблеми з травленням, вживайте лікер в обсязі п'ятдесят мілілітрів відразу після їжі. Через двадцять-тридцять хвилин у вас зникнуть тяжкість і біль в шлунку.
Також Becherovka може використовуватися в лікувальних цілях для зняття симптомів застуди і якнайшвидшого одужання.
Є кілька правил такого застосування лікеру:
- Трав'яну настоянку трохи підігрівають. Краще на водяній бані.
- При нежиті, болю в горлі, першінню, кашлю потрібно залпом випивати не менше 50 мілілітрів.
- Після прийому краще відразу лягти в ліжко і сховатися під теплою ковдрою. Кілька годин здорового і спокійного сну в поєднанні з трав'яними екстрактами рослин піднімуть вас на ноги.
- Цей спосіб полегшення симптомів застуди не використовується при лікуванні дітей.
Як п'ють Becherovka в Чехії
На батьківщині лікеру, в Карлових Варах, алкоголь вживається в чистому вигляді не тільки охолодженим, але і підігрітим. Для цього трав'яну настоянку прогрівають до +18 +20 градусів і п'ють неспішно, смакуючи кожен ковток.
Але найчастіше вона виступає основним компонентом слабоалкогольних коктейлів. М'який, ніжний, обволікаючий смак напою відмінно поєднується з гранатовим соком і тоніком. Немає точних рецептів приготування таких коктейлів - можна самостійно регулювати міцність і міняти пропорції. Лікер нерідко змішують з шампанським, а також додають при приготуванні глінтвейну.
З пивом еліксир в Чехії п'ють часто. Істинний спосіб приготування напою такий: в невеликий келих виливають сильно охолоджений або навіть заморожений лікер, а зверху додають світле фільтроване пиво. Такий напій п'ється неспішно - в три-чотири ковтки.
Незважаючи на те, що Becherovka не сполучається з міцними алкогольними напоями, жителі Чехії переконані, що молодий коньяк або віскі не псують смаку трав'яного лікеру. Головна умова - використовувати тільки два компоненти і подавати коктейлі в маленьких стопках, щоб алкоголь випити залпом в один ковток.
Becherovka в Чехії п'ється по аналогії з Ризьким бальзамом.
Кілька ложок напою додається в каву. За смаком можна додати вершки і цукор. Інше цікаве поєднання - Бехеровка з міцним і солодким чаєм в пропорції один до одного. Правда, замість цукру краще використовувати мед. Такий настій покращує травлення.
Знаючи правила змішування чеського лікеру з іншими напоями, ви легко підберете той варіант, який виявиться найбільш смачним для вас. На закінчення хочеться сказати, що цей еліксир зовсім не підходить для дружніх вечірок і гучних застіль. Найкраще вживати коктейлі на основі трав'яного настою в спокійній, камерній обстановці. Ідеально підходять для цього романтичні побачення або сімейні посиденьки.
Бехеровка Не проти експериментів. Однак пам'ятайте: лікер дуже міцний, тому в його вживанні потрібно знати міру.