Close button

Масляна 2021: історія та традиції

Масляна 2021: історія та традиції

Масляна - стародавнє слов'янське свято, присвячене проводам зими та приходу весни. Масляну прийнято відзначати протягом усього тижня, повідомляє УНИАН.

Коли Масляна в 2021 - дата

Масляна є перехідним святом, дата її святкування змінюється щороку і безпосередньо залежить від Пасхи. Традиційно вона відзначається цілий тиждень напередодні Великого посту.

Щоб дізнатися, коли буде Масляна, необхідно від дати Великодня відняти 48 днів - у цей день розпочнеться Великий піст. Саме тиждень перед цією датою і є Масляна.

У 2021 році Великий піст у православних християн починається 15 березня, тому перший день Масляної доводиться на Міжнародний жіночий день. Таким чином, у цьому році Масляний тиждень триватиме з 8 березня по 14 березня.

Історія свята Масляної

Масниця - стародавнє свято, що збереглося у слов'ян з язичницьких часів, коли звичаї грали важливу роль у житті кожної людини. З самого початку її святкування було пов'язано, по одній версії, з прославлянням бога сонця Ярила, по інший, - в честь бога Велеса, покровителя скотарства та землеробства.

Хоча церква додала це свято в свій календар і наповнила його новими ідеями, проте він досі зберіг ряд ритуалів і обрядів. Так, в християнській традиції Масляний тиждень вважається останнім етапом підготовки до Великого посту.

У стародавні часи масляний тиждень називали Сирного седмицею. Протягом цього часу дозволялося їсти сир і масло, молоко і яйця. М'ясо ж було під суворою забороною. Зараз же це дуже веселе та ситне народне свято.

Як прийнято святкувати Масляну

Масляна - галасливе, веселе свято зі смачною їжею, музикою, піснями та різноманітними розвагами перед Великим постом.

Одним із обрядових символів свята є велика лялька з соломи - опудало Масляної. Його одягали в жіночий одяг, як стародавнє і священне божество. І, за традицією, в кінці масляного тижня спалювали як уособлення зими, щоб розбудити весняну природу і розтопити холодний лід.

Хлопцям, які не зіграли весілля до Великого посту, як осуду чіпляли до поясу або до руки немаленьку колодку, яку можна було зняти лише за могорич або викуп. У такій спосіб молодим чоловікам нагадували про створення сім'ї. А, вже після закінчення поста, колодка змінювалася у нареченої на писанки.

Оскільки Масниця припадає на тиждень, що передує Великому посту, в цей час люди можуть ласувати смачною та ситною їжею. Головною стравою на Масляну, як відомо, є млинці, які печуть щодня з понеділка.

Млинці випікають із пшеничного, кукурудзяного, житнього або вівсяного борошна. Присмачують їх найчастіше маслом, сметаною, медом, фруктами, сиром, ікрою. Перший млинець прийнято віддати бідній людині, щоб він згадав усіх покійних родичів.

Народні прикмети та повір'я на Масляну

Мороз на Масляну - до теплого літа і гарного врожаю.

Якщо перед Масляною вдарили морози - літо буде холодним і дощовим.

Якщо неділя перед масляним тижнем видалась похмурою та дощовою - навесні буде великий урожай грибів.

Якщо в останній день Сирного тижня погана погода, значить усю весну буде ясно і тепло.

Багато бурульок на дахах на Масляну - майбутній рік буде врожайним і успішним для нових починань.

Чим більше млинців на столі, тим більше буде сонячних днів в році.

Якщо млинці на Масляну виходять пишними, то рік буде благополучним.

Якщо млинці виходять дуже тонкими, товстими або безформними - це прогнозує проблеми і невдачі.

Якщо млинець пристав до сковорідки, то в найближчий рік дівчині заміжжя не бачити.

Якщо дівчина зустріла напідпитку чоловіка - скоро вона і судженого свого зустріне.

Якщо перший спечений дівчиною млинець виходив рівним і золотим, легко перевертався на сковорідці, то це до щасливого та швидкого заміжжя.

Якщо на Масляну прийшли несподівані гості, то вони принесуть у ваш дім щастя й удачу.

Новини

Популярні теми форуму

analytics