Стародавні люди пристосувалися жити не тільки на узбережжі, а й в глибині материка
Археологи знайшли свідчення того, що наші предки формувалися як вид не тільки в прибережних зонах, а й далеко від них. Про це свідчать знахідки ритуальних артефактів на півдні Африки, повідомляє Naked science.
Робота опублікована в журналі Nature. Всілякі стародавні знахідки (розкриті раковини молюсків, знаряддя праці) на берегах океану в Африці - батьківщині людства - привели до того, що в науці стало домінувати думка, ніби наш вид склався в умовах, близьких до узбережжя. По крайній мере, якщо говорити про півдні Чорного континенту. Нове дослідження вчених з університетів Кейптауна і Витватерсранда (ПАР), Ла-Троб (Австралія) і Інсбрукського (Австрія), а також Університетського коледжу Лондона (Велика Британія) показує, що перші людські «інновації», подібні до тих, що знайшли в прибережних зонах Південної Африки, існували в той же самий час і за 600 кілометрів від океану.
Мова йде не про утилітарних предметів. Їх виявили в печері на пагорбі Га-Мохан, що підноситься над саваною в пустелі Калахарі. Предмети, які знайшли археологи, являють собою білі кристали кальциту (всього 22 штуки) і фрагменти шкаралупи страусових яєць. Їх, на думку вчених, наші предки використовували в якості резервуарів для води. Датування артефактів становить близько 105 тисяч років. Її вдалося визначити за допомогою методу оптично стимульованої люмінесценції.
Аналіз показав, що кристали потрапили туди не природним шляхом, а були зібрані навмисно. Вчені вважають, що вони служили древнім людям в якості предметів культу і пов'язані з духовними віруваннями і ритуалами. Примітно, що місце, де знайшли кристали, використовується місцевими жителями для проведення ритуалів і в наші дні.
Клімат в Калахарі, як відомо, далеко не найсприятливіший і вельми посушливий - невелика кількість опадів випадає лише в певні сезони. Однак в минулому води там могло накопичуватися більше, ніж сьогодні. Про це свідчать знахідки туфу біля пагорба. Тому, на думку дослідників, стародавні люди могли жити там досить комфортно.