Імпорт 80% електроенергії не сприяє економічній мобілізації держави, - експерт
Зобовʼязання імпортувати 80% електроенергії, яке уряд поклав на бізнес, неможливо виконати через дефіцит пропускної здатності міждержавного перетину. Тому влада спільно з бізнесом має напрацювати нову норму імпорту, яка буде сприяти мобілізації економіки України, пише Олександр Мороз, РБК-Україна.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на віце-президента з питань енергетики Українського національного комітету Міжнародної торгової палати (ICC Ukraine) Олександра Трохимця.
"Уявімо, що всі підприємства вирішили закуповувати електричну енергію за кордоном. Але питання в тому, чи цю електричну енергію можна пропустити через міждержавний перетин. Я таких розрахунків не зустрічав. Тому що міждержавний перетин, наскільки мені відомо, це 1,7 гігавата. І цього замало для того, щоб забезпечити весь дефіцит потужності, який існує сьогодні", - зауважив Трохимець.
Він також наголосив, що рішення щодо частки імпорту мало ухвалюватися спільно з учасниками ринку, а не одноосібно з боку держави.
"Мають бути проведені консультації з найбільшими споживачами електричної енергії або асоціаціями, в які вони об’єднані. Металургія, інші енергоємні підприємства. Потім має бути визначено стратегічно, куди ми рухаємося. А не просто прийняті рішення без урахування думок чи позицій тих стейкхолдерів органами державної влади. Держава повинна забезпечувати діяльність економіки навіть в умовах воєнного стану, чого не відбувається, на жаль. Мобілізації економіки та енергетики не відбулося", - резюмував Трохимець.
Як відомо, Кабмін ухвалив зміни до постанови, які передбачають, що будь-який промисловий об’єкт має імпортувати 80% електроенергії для своїх потреб. Укренерго, зі своєї сторони, гарантує промисловості ще 20%.
Своєю чергою, у Федерації роботодавців України заявили, що такі норми імпорту серйозно зашкодять енергоємним галузям промисловості та призведуть до зупинки великих виробництв.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.