У Європі заявили про різке зростання цін на електроенергію через удари Росії по Україні
Російські атаки на українську інфраструктуру стали однією з причин різкого зростання цін на електроенергію в південно-східній Європі. Цього літа ціни на електроенергію в регіоні зросли більш ніж удвічі, підкресливши вразливість енергетичних ринків ЄС, повідомляє РБК-Україна.
Про це заявив прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс, повідомляє Financial Times.
У листі до Єврокомісії, з яким ознайомилася Financial Times, Міцотакіс повідомив, що в серпні ціни зросли з 60 до 130 євро за мегават-годину. Він закликав главу Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн терміново вирішити проблему нестачі транскордонних потужностей для стабілізації цін.
Серед причин стрибка цін Міцотакіс назвав спекотну погоду, перебої у виробництві електроенергії та пересохлі водосховища. Однак ключовим фактором, за його словами, стали російські удари по енергосистемі України, що призвело до шестикратного збільшення імпорту електроенергії в Україну від сусідніх країн ЄС.
Грецький лідер також вказав на необхідність поліпшити нагляд за ринком електроенергії, який він назвав "непрозорим чорним ящиком". Політики ЄС, включно з колишнім прем'єр-міністром Італії та президентом Європейського центрального банку Маріо Драгі, також висловили занепокоєння високими і нестабільними цінами на енергоносії, що негативно позначається на конкурентоспроможності Європи.
Фон дер Ляєн наголосила на важливості транскордонних енергетичних мереж, які можуть бути профінансовані з бюджету ЄС для досягнення кліматичних цілей.
Тарифи в Україні
Під час війни в Україні діє мораторій на підвищення тарифів на газ, опалення та гарячу воду, який не поширюється на електроенергію та холодну воду.
Згідно з Меморандумом з МВФ, українська влада допускає можливість поступового підвищення комунальних тарифів для населення, як тільки це стане можливим.
Національний банк України прогнозує, що тарифи на газ, опалення та гарячу воду залишаться незмінними у 2024 році. Однак складна ситуація в енергетичному секторі та державному бюджеті може призвести до їх поступового підвищення в наступні роки.