В Україні зникне старша школа: які будуть зміни

В Україні зникне старша школа: які будуть зміни

Українські старшокласники вже в 2027 році замість 10-11 класів підуть в ліцеї. Це пов'язано з трансформацією шкіл, яка запланована в рамках реформи освіти. Яких змін варто очікувати в цьому році - розбирався Главред, повідомляє Главред.

Рік тому, 16 січня 2020 року, парламент прийняв закон "Про повну загальну середню освіту", відповідно до якого українським школам, в продовження розпочатої раніше реформи освіти, належить трансформація. А саме - їх поділ на початкові, базові середні і профільні.

Нововведення не на жарт налякали батьків і вчителів шкіл, так як багато хто сприйняв реформу старшої школи не тільки як повна відмова від вступу дітей в 10-11 класи, причому нібито вже з вересня поточного року, а й як швидке скорочення кількості шкіл в Україні.

Що має на увазі реформа

Днями ЗМІ, посилаючись на перспективний план розвитку мережі закладів загальної середньої освіти одного з районів Києва, повідомили про відмову від прийому школярів в 10 і 11 класи вже з вересня 2021 року у зв'язку з черговим етапом трансформації системи освіти.

Згідно з цим документом, з більш ніж 60 існуючих в цьому районі шкіл I, II і III ступенів, де навчалися діти з 1-го до 11-го класів, середня освіта можна буде отримати тільки в 15 з них, тобто, в одній- двох школах кожного мікрорайону.

Справа в тому, що реформа освіти, вона ж - Нова українська школа (Нуш), розпочата чотири роки тому урядом Гройсмана, має на увазі собою перехід українських шкіл на західну модель навчання.

Тобто, школи після закінчення реформування, будуть поділені на три групи:

  • початкові, в яких діти вчитимуться чотири роки;
  • базові середні (гімназії), розраховані на п'ять років;
  • профільні середні, які матимуть статус ліцеїв академічної та професійної спрямованості. У них діти вчитимуться два або три роки 11-річної або 12-річної школи відповідно.

У професійні ліцеї планується переформатувати діючі училища - там можна буде здобути середню освіту і професію, про що будуть видаватися сертифікати державного зразка.

Академічні ліцеї призначені для тих, хто планує вступати до вузів. Тут учні в 10 класі зможуть вибирати собі профіль - гуманітарний, математичний, мистецький, спортивний і т. Д., І, або вчитися за цим профілем до 12 класу в рамках Нуш або ж, за бажанням, змінити профіль знову після 10-го класу .

При цьому початкова і середня школа можуть перебувати, як і раніше, в одних приміщеннях шкіл, найближчих до будинку учня. А ось ліцеї будуть перебувати окремо. Тобто учень, відучившись 9 класів, повинен буде йти вчитися в старші класи в найближчий до будинку ліцей, здавши при випуску з 9-го класу державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання.

Школи не закриватимуть

Секретар Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, народний депутат Наталія Піпа в коментарі Главреду підтвердила, що на рівні місцевої влади дійсно існують перспективні покрокові плани розвитку мереж закладів середньої освіти, які передбачають розподілу міських шкіл на початкові, середні та ліцеї.

Але, з огляду на карантин і зміни керівництва міністерства освіти, всі терміни по їх впровадженню зрушили на невизначений термін, оскільки вони ще навіть не затверджені.

"Спочатку планувалося так, що діти з середньої школи повинні були надходити в ліцеї - академічні або професійно-технічні, в 2027 році. Ні про яке скорочення кількості шкіл не йдеться. Так як в Україні немає ліцеїв в достатній кількості, в них будуть переформатувати вже існуючі училища ", - зазначила Наталія Піпа.

За її словами, не йде поки мова і про масову відмову від набору старшокласників в 10 і 11 класи, так як повноцінними ліцеями, відповідно до законодавства, спочатку планують робити тільки так звані санаторні школи. На них, як стверджує Піпа, будуть відкочувати перехід на ліцеї в якості пілотного проекту.

"Санаторні школи були створені ще за радянських часів, і туди направляли дітей із захворюваннями серця, опорно-рухового апарату і легких, батьки яких працювали на виробництві і не мали часу на догляд за дітьми. Зараз в санаторні школи часто влаштовуються по купленим довідками, так як це школи повного дня і з поліпшеним харчуванням, де часто, крім невеликого відсотка дітей, які справді потребують лікуванні, навчаються діти з заможних сімей.

Таких шкіл в Україні - 66 і в цьому році мався на увазі відмову в них від набору перших класів, щоб ці санаторні школи стали ліцеями до 2023 року. Але і зараз глава МОН, Сергій Шкарлет, гальмує цю реформу, відповідно, терміни можуть зрушитися і на більш пізній термін ", - зазначила Наталія Піпа.

"Мова не йде ні про скорочення, ні про закриття шкіл - все робиться в рамках відповідності закону про загальну середню освіту. Його норми передбачають, що можуть існувати окремі початкові школи, - початкові, гімназії, заклади дошкільної освіти та ліцеї.

Початкова школа може мати в своєму складі дошкільний підрозділ, гімназія - початкову і дошкільну, а ліцей - тільки гімназію. При цьому школи, освітня діяльність яких проводиться в рамках міжнародних угод України та інших держав, можуть зберегти одночасно всі ці ланки ", - уточнив директор технологічного ліцею №141" ОРТ "Києва Юрій Кінько.

При цьому експерт напряму "Освіта" Українського інституту майбутнього Микола Скиба, звертає увагу на те, що навіть в діючих ліцеях досі кульгаюча навчальна база і тому не скрізь є можливість для забезпечення навчання школярів вузького профілю. Однак тут все буде залежати від самих шкіл і того, наскільки їх керівництво та педагогічні склади готові до змін.

"Це можна пояснити тим, що раніше не було жорстких вимог до програми, щоб покращувати базу. Для цього, перш за все, потрібна воля засновників ліцеїв, що активно спостерігається в приватних навчальних закладах. Але ресурси на це завжди можна знайти при бажанні", - сказав Скиба.

Автор: Анастасія Кучкина

Новини

analytics