Close button

Реформа митниці: що вигадали Зеленський і Саакашвілі

Реформа митниці: що вигадали Зеленський і Саакашвілі

Президент підтримав ініціативу Міхеїла Саакашвілі з реформування митниці. Її спробують перетворити на "зручний сервіс для бізнесу". Проте чи вийде - велике питання. В минулий раз не вийшло, повідомляє Деловая столица.

30 червня під головуванням Володимира Зеленського пройшло засідання Національної Ради реформ. Як свідчить повідомлення офісу президента, на ньому "обговорили першочергові законопроекти щодо реформування галузей економіки, які будуть доопрацьовані Кабінетом Міністрів і Верховною Радою".

З усього, що обговорювалося, найбільший інтерес привернула представлена на засіданні концепція реформування митниці, яку презентував особисто глава виконавчого комітету реформ Міхеїл Саакашвілі. За його словами, митниця повинна відійти від бюрократичних процедур і стати зручним сервісом для бізнесу. Для цього передбачено створення мережі "відкритих митних просторів", що, Крім іншого, сприятиме підвищенню зарплат митників, модернізації інфраструктури митниць, а також автоматизації та диджиталізації митної системи.

"Головною концепцією відкритого митного простору є те, що ми відходимо від класичного штампа і перетворюємо це в платний сервіс, - сказав Саакашвілі на брифінгу за підсумками першого засідання Нацради. – усі вантажі будуть проходити максимум за 15 хвилин у відкритому митному просторі. Замість 26-15-19 документів будуть всього два (інвойс і транспортний документ). Машини будуть розмитнюватися не із маніпуляції вартістю, а за формулою: кубатура, код випуску і так далі. Буде усунутий інститут вирішував, митних брокерів, людина буде сам заповнювати митну декларацію ".

Ще одна складова частина реформи - посилення відповідальності за контрабанду: її криміналізація, від 3 до 5 років за звичайними товарам і до 7 років - по підакцизних. Крім іншого, передбачається уніфікувати митні ставки. Сьогодні Україна - один зі світових антирекордсменів за кількістю ставок мита, що створює простір для зловживань і корупційної поведінки.

Дивіться також: митниця: "годівниця" ціною в мільярди

За наявною інформацією, планується залишити на кордоні тільки митників і прикордонників, а до "зеленим" і "червоному" коридорами додати "жовтий" і "синій" (пост-аудит). Ще одне принципове нововведення в рамках майбутньої реформи - наділення функціями глави митниці першого заступника міністра фінансів, який буде взаємодіяти з податковою службою.

Сам Міхеїл Саакашвілі заявив, що Нацрада реформ при президенті України підтримав запропоновану їм "революційну реформу митниці". Однак Володимир Зеленський, здається, кілька остудив запал Саакашвілі.

"Якщо ми говоримо про митній реформі, у нас повинен бути менеджер - це керівник митниці, який зможе впровадити реформу в життя", - сказав у заключному слові президент України.

І підкреслив, що людина, яка відповідає за реалізацію реформи, повинен також відповідати за терміни її впровадження.

"Відкритий митний простір" - це проект, який передбачає митний сервіс, коли контроль буде відбуватися за принципом "одного вікна". Це покликано спростити процедуру митного контролю і допомогти боротися з корупцією.

З 2016 року його вже намагалися реалізувати в Одесі. Але тоді призначена з подачі Міхеїла Саакашвілі голова Одеської митниці Юлія Марушевська не впоралась із завданням.

"Ми пропонували використовувати варіанти ООН. У них є розроблений продукт, який би дозволив одразу запустити ці процеси з чотирма коридорами, відповідно розділеним фронт Бек офісом, коли людина, яка оформляє, не приймає рішень щодо вартості вашого товару, - розповідала вона журналістам. А далі йшли виправдання: - але відбувається повне блокування зміни програмного забезпечення, а старе не вдосконалюється. Немає основи, на якій можна працювати з цими новими процедурами ".

У підсумку "Одеський митний експеримент" не дав результату. Та 4 лютого Державна фіскальна служба ліквідувала в місті "відкритий митний простір". Відповідний наказ тодішній голова ДФСУ Роман Насиров підписав 30 грудня 2016 р. Так і не заробити впродовж року "простір", де планували по-быстрому оформляти які прибувають морські вантажі, було скасоване "у зв 'язку з оптимізацією структури фіскальної служби".

Сьогодні в Одесі той експеримент з реформування місцевої митниці сприймають як авантюру з закономірно негативним наслідком. У січні 2016-го Одеська митниця стала приймати заявки від здобувачів на роботу в новому терміналі на Морвокзалі. Для потенційних працівників обіцяли більш високу зарплату і сучасні підходи до роботи. У підсумку конкурс опинився затягнутим і непрозорим, а минулу його - отримали ту ж зарплату, що і інші митники.

Паралельно на ремонт морвокзалу було витрачено 30 млн грн, але його не вдалося навіть завершити, але Головне - не вдалося провести через ВР законопроект про особливий митному режимі в Одеській області - документ був відкликаний 1 липня, тому що не пройшов перевірку на відповідність Конституції України, митного та кримінальному процесуальному кодексів.

"Вийде чи не вийде митна реформа Міхеіла Саакашвілі, залежить від двох чинників. Перший - це політична воля президента, його готовність підтримати реформу, в тому числі, із залученням силового блоку. Другий фактор - здатність інститутів (в даному випадку митниці) до транформации ", - сказав директор економічних програм українського інституту майбутнього Анатолій Амелін.

За словами експерта, з економічної точки зору "відкритий митний простір" - цілком робоча схема. Вона на руку тим, хто працює "вбілу", а шалена корупція на митниці годується в основному з "сірого" імпорту та експорту. Це інструмент, який добре зарекомендував себе в інших країнах для боротьби з контрабандою, при підміні митних кодів і т. п.

"Змінити формати митних кодів, щоб ними не можна було маніпулювати, змінити бізнес-процеси проведення вантажів через кордон, оновити персонал, використовувати цифрову платформу, щоб виключити людський фактор, - і тоді реформа спрацює", - упевнений Анатолій Амелін.

Втім, не всі експерти вірять, що реформа митниці цього разу пройде успішно.

"У Саакашвілі 100% нічого не вийде, тому що реформи як такої немає. Те, чого немає, не може вийде. Є певний набір штампів, які тиражуються з року в рік. І ці штампи вже перетворилися на такі медійні симулякри, реформа митниці - один з них. Те, що пропонує Саакашвілі, - це пропозиція людини, який абсолютно не розуміє специфіку української економіки, - вважає фінансовий аналітик Олексій Кущ. - він мислить категоріями Грузії, країни, яка робила ставку на сектор послуг і повна відмова від власної промисловості. Економіка Грузії після Саакашвілі - це третинний сектор і те ж саме вино і мінеральна вода, які були до Саакашвілі і ще будуть десятки років. Україна - країна з більш складним профілем економіки. У нас є своя промисловість, сектор послуг далеко не такий. Країна велика, багатонаселена. Відповідно, потрібні більш складні методи економічного регулювання ".

На думку експерта, щоб зберегти свою промисловість і проводити індустріалізацію 2,0, Україні потрібно захищати внутрішній ринок. Отже, ніякого "зеленого коридору" для імпортних товарів бути не може. Імпорт за деякими позиціями повинен обмежуватися шляхом законних загороджувальних заходів, які дозволені в рамках міжнародних угод.

"Ця справа митниці, тому що митниця є саме інструментом з реалізації цієї політики. Не можна встановити "зелений коридор" з імпорту та при цьому проводити протекціоністську політику щодо захисту внутрішнього ринку. Це абсолютно несумісні речі ", - резюмує Олексій Кущ.

Поки запропонована Міхеілом Саакашвілі реформа митниці виглядає скоріше як суміш благих побажань і прикладів з досвіду інших країн, які намагаються перенести в українську реальність. Але навряд чи такий простий перенесення чужого досвіду буде успішний. Тим не менш, голова виконавчого комітету реформ отримав ще одну спробу.

Читайте також: які реформи Зеленський "замовив" Саакашвілі

Новини

Популярні теми форуму

analytics