Чи варто радіти профіциту бюджету або "долар по 30"
В Україні поставлено бюджетний рекорд. За даними Держказначейства, за червень державний бюджет перевиконано за дохідної частини на 10,9%, повідомляє Страна.ua.
Нагадаємо: до цього бюджет хронічно nedovypolnyalsya. Приміром, в березні мінус по зборах перевищив 10%, у квітні - 11%, у травні - 2,2%.
Бюджетна діра утворилася і за підсумками 2019 року. Головними "винуватцями" бюджетного провалу були митниця і податкові органи. Недобір з податків і зборів в свою чергу пояснювали різким зміцнення курсу гривні до долара та євро (багато податки і ввізні мита пораховані в іноземній валюті).
Але зараз ситуація різко змінилася. В червні митниця перевиконала план на 0,1% (плюс 16,7 млн гривень), а податкова - на 7,7%. Всього по митниці та податкової вдалося вийти в плюс по зборах на 6,1% (а це "зайві" 6,4 млрд гривень). Що само по собі дивно, Враховуючи, що країна вже три місяці живе в карантин, а багато галузі - в глибокій кризі.
Також різко перевиконані плани по інших бюджетних надходженнях, зокрема по спеціальному фонду (на 62%) та відрахувань бюджетних установ (на 85,4%).
Втім, як каже аналітик інституту Growford Олексій Кущ, насправді нинішній рекорд - сумнівний.
"Перевиконання йде за рахунок різкого зменшення планів зі збору. Таким чином просто маскується глибина кризи, але грошей у бюджеті більше не стає. Це підтверджують показники виконання місцевих бюджетів, мінус за якими за червень перевищив 10%. Просто там "намалювати" красиву статистику складніше ", - пояснив Кущ.
Мільярди від держкомпаній допомогли встановити разовий рекорд
За словами Куща, рекордні бюджетні показники в червні пов 'язані головним чином з коригуваннями планів за доходами.
Після перегляду бюджету дохідну частину бюджету урізали більше, ніж на 100 мільярдів. Після чого почали різати плани по зборах основним "видобувачам" грошей, в тому числі митниці.
Скажімо, на травень податковим органам поставили план в 39,6 млрд гривень, тоді як у травні минулого року було зібрано більше 47 млрд (плани на наступний рік верстаються з урахуванням минулорічних показників плюс як мінімум інфляція). Тому не дивно, що вже в травні фактичні збори з податкової вийшли в плюс - отримано на 3,6 млрд гривень більше, ніж очікувалося. Але це все одно менше, ніж за аналогічний період минулого року майже на 9%.
Але на червень план з податків, за даними Держказначейства, вище за торішній, при цьому за фактом він ще й перевиконано на 7,7% (всього зібрано 100,7 млрд).
Однак, потрібно відзначити, що ключовий внесок в червневі бюджетні досягнення внесли держкомпанії, які перерахували державі рекордні дивіденди.
"Нафтогаз" заплатив дивідендів за минулий рік 39,6 млрд, ПриватБанк - 24,5 млрд - ось вам і рекорд ", - говорить економіст Віктор скаршевський.
Зазначимо, що тільки ці два перерахування забезпечили майже 65% всіх надходжень по податках. Хоча насправді частка дивідендів держкомпаній значно більше.
- "Укрпошта" відзвітувала, що у червні перерахувала до бюджету 202,7 млн гривень дивідендів за минулий рік, це рекордна сума за весь час існування компанії, - зазначили у прес-службі "Укрпошти".
- "Укргідроенерго" в минулому місяці віддала в бюджет майже мільярд гривень дивідендів за минулий рік, про що відзвітувала на своєму офіційному сайті.
Все це - разове наповнення бюджету, у наступному місяці таких надходжень вже не буде.
"Крім того, не всі гроші від держкомпаній" справжні ". Чимала частина - це взаємозаліки. Потім кошти повертаються держкомпаніям в вигляді платежів за боргами держави. Скажімо, "Нафтогаз" перерахував рекордний прибуток, але державі доведеться погашати величезні заборгованості комунальників за газ ", - говорить Охріменко.
Крім того, на думку експертів, зіграв свою роль і збір податків "авансом". Бізнесмени розповідали "країні", що навіть під час жорсткого карантину податкова наполегливо пропонувала їм заплатити податки (зокрема, на прибуток) наперед. В "Укрпошті" відзвітували, що перерахували авансом податок на прибуток за 2020 рік у розмірі 36,5 млн.
"Тобто в наступні місяці варто очікувати провалу за податковим зборам", - говорить Кущ.
Митниці, навпаки, червневу планку знизили. В червні минулого року план для митниці був на рівні 23,5 млрд, в цьому році - 21,6 млрд. Цей план навіть перевиконано на 16,7 млн гривень, але, якщо порівнювати з торішніми показниками, - недобір майже на 8%.
"Тобто виконання плану домагаються шляхом коригування самого плану", - говорить Кущ. За його словами, якби цифри залишили колишніми, бюджет був би не в плюсі, а у мінусі, як мінімум в ті ж 10%.
"Справа в тому, що плани по доходах після секвестру бюджету не просто зменшили, а зменшили надмірно. Поставили мінімальну планку, можна було б скорочувати дохідну частину не так значно. При цьому дефіцит бюджету просто величезний - 300 млрд гривень. І, щоб його перекрити, Мінфін регулярно змушений розміщувати держоблігації. Тобто виходить, що бюджет на кшталт і виконується, але реально грошей немає. І вирішити цю проблему можна хіба що за рахунок емісії гривні ", - говорить глава українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
На думку Куща, влада пішла на таку "маскування" бюджету навмисно, щоб приховати реальну глибину кризи і "намалювати" красиву картинку.
"Також спробували зняти тиск з митниці і податкової, які постійно критикували за недобір грошей, списуючи це на корупцію, схеми і непрофесіоналізм", - говорить Кущ.
Втім, знизивши офіційну планку по зборах, митникам і податківцям дали негласну установку вибивати більше грошей.
До прикладу, як розповів глава концерну "Ярослав" Олександр борсук, на митниці активізувалися схеми щодо завищення індикативної вартості товару, за рахунок чого накручуються зайві податки.
"Митниця відмовила у розмитненні (пряжі - ред.) Причина - низька ціна. Яка потрібна ціна? Не знаємо. Попереду три вихідних. Плати за простій автомобілів, плати за стоянку. Компанія буде нести збитки ", - написав борсук на своїй сторінці у фейсбуці.
З місцевих бюджетів - у державний
Реальну картину з бюджетом, за словами Куща, можна побачити на прикладі місцевих бюджетів. За даними Держказначейства, у червні вони пішли в мінус на 10,4%. Недоотримано близько 2,6 млрд гривень.
Причини лежать на поверхні. В карантин різко знизилося надходження багатьох податків, у тому числі тих, які Рада дозволила не платити на період карантину (на землю, на нерухомість та інші).
"У місцевих бюджетів забрали гроші. Держава звільнила бізнес на час карантину від податків на землю і нерухомість. Причому навіть той бізнес, який активно працював і заробляв на коронавірус нічого в місцеві бюджети не відраховував, Зате сплачує податок на прибуток до держбюджету. І так як можна було економити на місцевих податках, платили більш активно державні податки. Тобто гроші з місцевих бюджетів попросту перетекли в бюджет державний ", - зазначив голова асоціації міст України Олександр Слобожан.
На податках місцеві бюджети, за словами Слобожана, втратили близько 16 млрд гривень. Плюс з 'явилися додаткові витрати, зокрема на доплати медикам (4 млрд гривень), які держава поки не компенсувала. Також поки неясно як платитимуть ПДФО. "Якщо ситуація не поліпшиться, отримаємо мінус у 20 млрд", - говорить Слобожан.
За його словами, у результаті на місцях склалася катастрофічна ситуація з грошима. "Якщо так піде далі, вже до осені нічим буде платити зарплати вчителям і медикам", - говорить Слобожан.
Курс опустять до 30?
Тобто поки держбюджет демонструє рекорди, але вони короткочасні - за рахунок разових платежів від держкомпаній та заниження плану на травень та літні місяці.
"Зрозуміло, що довго в такому режимі система працювати не зможе. І вже до осені будуть йти постійні недобори в бюджет ", - говорить Кущ.
На цьому тлі Ключове значення буде грати курс гривні до долара. В бюджеті він закладений на рівні близько 30 гривень за долар. Зараз же коливається в районі 27. Тому не виключено, що для виконання бюджетного плану курс восени опустять до 30, а можливо і нижче. Причому незалежно від того, хто буде на чолі Нацбанку.