Призначення нового голови НБУ. Чи чекати девальвації
Двотижневий криза навколо Нацбанку, що почався зі скандального відходу Якова Смолія і помітного ослаблення гривні, нарешті, завершився, повідомляє UBR.
За підсумками "конкурсу", що проводить на Банковій, посаду голови НБУ дісталася голові правління Укргазбанку Кирилу Шевченку. Експерти кажуть, що спецоперація "групи Гонтаревої" щодо тиску на президента Володимира Зеленського провалилася. Ринки же дали однозначну відповідь, чого чекати.
Новий голова
16 липня Верховна Рада схвалила кандидатуру нового керівника Національного банку, запропоновану президентом. Ним став голова правління Укргазбанку Кирило Шевченко, за якого проголосували 332 депутати. Тільки представники фракцій "Європейська Солідарність" і "Голос" не надали підтримки кандидату, Втім, і вони в масі своїй утрималися при голосуванні.
Такі підсумки не випадкові, напередодні, 15 липня, у комітеті Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики розглядалися дві кандидатури - Кирила Шевченка і стратегічного радника світового банку Романа Жуковського, в результаті чого був відібраний голова правління Укргазбанку. Від нового глави, як заявлено, чекають курсу на незалежність Нацбанку, так як всупереч заявам нинішньої команди, за фактом вона завжди була залежна від екс-президента Петра Порошенка.
"З появою Кирила Шевченка НБУ тільки починає свій шлях до незалежності, так як важко було надіятися на незалежність НБУ від політиків, якщо вони все формувалися з призначень, які винятково робилися політиками або від коаліції, або від п 'ятого президента. А ось тепер правлінню як колегіальному органу належить почати роботу з тими, хто призначений новою владою, їм належить виробляти нові спільні рішення і для НБУ це і є початок незалежності і певний тест на зрілість ", - прокоментував член Ради НБУ Віталій Шапран.
Вибір саме Шевченко, вважають експерти, По-перше, пов 'язаний з тим, що він політично нейтральний, що зіграло йому в плюс, По-друге, йому на посаді керівника банку дійсно є чим похвалитися.
"Вибрали банкіра, який практик і працював у державному банку, який, напевно, єдиний з державних банків показав кращі параметри роботи на українському ринку: низький NPL, прибутковість, дуже багато міжнародних програм, пов 'язаних з фінансуванням українського бізнесу, дуже агресивна політика, новий напрям, пов' язане із зеленою енергетикою. Хто з 80 українських банків прийняв рішення займатися зеленою енергетикою? "- розповів аналітик фінансових ринків Василь Невмержицький.
Група Гонтаревої
Призначення нового голови НБУ завершило кризу, викликану скандальної відставкою попереднього глави регулятора Якова Смолія, яка мала негативні наслідки у вигляді послаблення гривні та втечі з ринку ОВДП нерезидентів і банків. Експерти вважають, що ця криза був штучним і ініційований екс-головою НБУ Валерією Гонтаревою, чиї люди, як вважається, продовжують командувати Нацбанком.
"Ця криза почався з дрібниці - через незгоду Ради НБУ продовжити повноваження одного із заступників голови правління Олега Чурія. І за деякими відомостями, сама Гонтарєва вмовила Смолія таким чином натиснути на президента, за іншими - це була консолідована позиція правління. Але як показує історія з Гончаруком і рябошапкою, на Зеленського марно тиснути ", - вважає глава центру прикладних політичних досліджень" Пента "Володимир Фесенко.
Конфлікт навколо Чурія завершився відставкою Смолія та міні - кризою, який, хоча і вдарив по гривні, але похмурі прогнози не збулися - падіння курсу склало копійки. На Банковій влаштували конкурс з чотирьох-п 'яти кандидатів, за підсумками якого перемога дісталася Шевченка. Поки неясно, що буде з рештою "шантажистами" з правління, формальним і неформальним лідером яких є перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова.
"Як показує практика, при зміні влади завжди намагаються підбирати і просувати свою команду, призначаючи спочатку хоча б одного" свого "зама, потім іншого. Чи є така команда у Шевченка, поки не знаю. Чурій, швидше за все, піде. Рожкова - це "сірий кардинал" в НБУ, стосовно неї проводилися розслідування при Порошенку, і залишиться вона або піде, скоро побачимо ", - прокоментував Фесенко.
Перші кроки
Поки неясно, які кроки зробить новий голова НБУ. У своєму "інавгураційному" виступ перед народними обранцям Шевченко пообіцяв посилити роботу з проблемними кредитами, частка яких у державних банках досягла 49%, у комерційних - 20%, у іноземних - 32,5%, причому koronakrizis сприяє зростанню негативних показників. Але в будь-якому випадку згасне конфлікт правління з Радою НБУ, з якого все почалося.
"По-перше ми сподіваємося, що конфлікт між правлінням і Радою НБУ відійде в минуле, всі передумови для цього Є. По-друге, я знаю Кирила ще по Укргазбанку, я працював в одному з рейтингових агентств, яке рейтингуватися Укргазбанк, з проблемного polugosbanka його команда зробила непоганий банк, гідний уваги МФК групи світового банку. Тому за стратегію розвитку банківського сектору ми можемо бути впевненими, нинішній голова НБУ всю свою кар 'єру будував у банківському бізнесі і досвіду тут йому не позичати ", - прокоментував член Ради НБУ Віталій Шапран.
Позиція МВФ
МВФ оцінює призначення не за прізвищами, а аналізує динаміку політик і процедур. На думку Володимира Фесенка, кандидатура Шевченка з фондом все-таки була узгоджена. І в своїх діях голові Нацбанку доведеться озиратися.
"Що стосується валютної і монетарної політики - то тут є певні обмеження з боку Меморандуму з МВФ, які потрібно виконувати, і тому його маневри будуть обмежені. Що стосується реакції ринків, вона частково залежить від МВФ. Я сподіваюся і майже впевнений, що все буде добре. Але розписуватися за весь МВФ і фінринки з мого боку було б кілька самовпевнено ", - вважає Шапран.
Є й інша точка зору - співпраця з фондом, навпаки, може бути згорнуто через Смолія, який виступав свого роду гарантом угод.
"Ми можемо говорити про те, що у нас буде залежна від уряду від влади політика Національного банку, що в перспективі 1-2 років можуть бути макрофінансові ризики. Ми бачимо, що склався олігархічний консенсус, що треба міняти політику Нацбанку і повертатися до старих практикам, які були до Майдану. Я думаю, що зараз ні про яку співпрацю з МВФ і мови бути не може ", - прокоментував фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.
Реакція ринків
Дійсно, якщо подивитися на реакцію українського валютного ринку, то призначення Шевченка, про який стало відомо вчора, що він сприйняв з побоюваннями, ймовірно, припинення співпраці з МВФ. З ранку четверга курс гривні впав і торгувався по 27,2-27,3/ $. В результаті і долар в курсі Нацбанку на п 'ятницю подорожчав на 15 копійок - до 27,27/ $. Світові ж ринки відреагували на призначення Шевченка позитивно.
"Українські євробонди на світових ринках після відставки Смолія падають зі 105% до 101%, а після призначення Шевченка стало 104%. Тобто практично повернулися на колишній рівень ", - наводить приклад Невмержицький.
Це означає завершення політичної кризи, але уникнути девальвації навряд чи вийде. На даний момент є запит уряду на ослаблення гривні, адже так простіше "латати" держбюджет, який постраждав у результаті koronakrizisa.
"Я думаю, девальвація неминуча, буде плавна емісія. По суті, процес вже приховано йде у вигляді, наприклад, dokapitalatsii держбанків, скасування боргів на ринку електроенергії і т. Д., просто в ринок поки це не прийшло. Але це світова тенденція ", - вважає керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин.