Будівельний ринок готують до подорожчання матеріалів
Читати новину російською мовою, повідомляє UBR.
У наступному році ціни на будматеріали можуть вирости на 10-17%. До того ж, кажуть експерти будівельного ринку, деякі виробники вже замислюються закладати в ціну собівартості матеріалів курс 30-31 грн / $.
Перш за все, на зростанні цін позначиться очікуване пожвавлення первинного ринку в 2021 році і, відповідно, підвищення попиту на будматеріали. Важливим фактором зростання вартості будматеріалів може стати і зростання курсу долара.
Причому на ціни самих квартир таке можливе подорожчання будматеріалів вплине, швидше за все, неоднорідно: десь ціни виростуть, десь залишаться на колишньому рівні, а десь і зовсім опустяться (в доларовому еквіваленті).
Які ЖК чекає подорожчання
Очевидно, що підняти цінники не побояться в найбільш затребуваних ЖК. При цьому преміум-сегмент "притримає коней" з переглядом прайсів.
На скільки саме може вирости ціна квадратного метра - експерти сказати поки не беруться через відсутність будь-яких даних щодо термінів можливого локдауну і ступеня обмежень.
"У "комфорту" і "бізнес"-класів більше шансів підняти ціни в наступному році, особливо у проектів на високій стадії готовності. "Економ" може стати дешевшим ще на 3-5% в доларовому еквіваленті. "Преміум" залишиться на колишньому рівні, але не варто чекати в наступному році виходу на ринок нових проектів", - розповіла експерт ринку нерухомості Ангеліна Деревльова.
Як підмітили нам експерти, в залежності від використовуваних будматеріалів, різниця в собівартості будівництва житла може досягати 25%.
"Такий ціновий розрив спостерігається між об'єктами економ-класу і нових форматів житла, таких як, наприклад, nature friendly в найближчому передмісті столиці. Саме в об'єктах нових форматів спостерігається оптимальне поєднання ціни кв.м з якістю будівництва і створюваними об'єктами інфраструктури, рекреації", - підмітила в розмові ринковий експерт Вікторія Нерода.
Як змінюються ціни на будматеріали
Протягом цього року вартість цегли та гіпсової штукатурки практично не змінилася. А ось вартість бетону марки М400 виросла практично на 25% до 2250 грн / м3, а розчин М75 подорожчав на понад 18% - з 1800 грн до 2200 грн / м3.
Також до значних коливань була схильна і вартість арматури. Справа в тому, що в Україні працює всього 2 заводи, які виробляють арматуру.
І як тільки один з них з якихось причин припиняє продаж, інший на свою продукцію піднімає ціни.
"Через це протягом року спостерігаються цінові стрибки. Такі коливання відбуваються останні 6 років, з тих пір, як закрилися донецькі заводи", - підмітила Деревлєва.
Вартість вентильованого фасаду за умови використання керамогранітної плитки становить близько $ 90 на кв.м. Ця технологія використовується при будівництві будинків бізнес- і преміум-класу, в деяких випадках її використовує і комфорт-клас.
Вентильовані фасади переважно складаються з імпортних матеріалів таких, як алюмінієві напрямні, скло, профіль та ін.
"Їх вартість на 40% залежить від курсу американського долара", - розповідає Деревлєва.
Столичний ринок нового житла увійшов у піке
Згідно з даними Держстату за перше півріччя, кількість квадратних метрів житла, введених в експлуатацію в столиці, просіла на 41% в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року.
Причини падіння експерти пов'язують, в тому числі, і з реформою ДАБІ.
При цьому індекс будівельної продукції (виконаних будівельних робіт) зменшився за 7 місяців цього року в порівнянні з січнем-липнем 2019 року всього на 5,9%.
"Ці дані говорять, що ринок живе і активно розвивається", - зауважила Ангеліна Деревльова.
Приміські об'єкти за ціною столичних
У передмісті Києва собівартість будівництва в середньому на 15-20% нижча, ніж в Києві, переважно за рахунок якості використовуваних матеріалів і поверховості будівництва.
При цьому приміські об'єкти, в яких використовуються більш якісні матеріали (бізнес-клас), за вартістю будівництва порівнянюються з київськими об'єктами аналогічного класу.
"У міру активізації робіт на будмайданчиках, до середини вересня стала помітна цінова динаміка на будматеріали", - розповіла Вікторія Нерода.
Беруть більше часу "на подумати"
У 2021 року кількість довгобудів буде рости, вважають експерти. У зв'язку з цим потенційним інвесторам буде все складніше приймати рішення про інвестування в об'єкт, що будується.
"Термін прийняття рішення про інвестування в покупку житла може збільшитися в середньому до 3-6 місяців", - підкреслила Ангеліна Деревльова.
Вікторія Нерода вважає, що в передмісті Києва в 2021 році купівельний попит буде сконцентрований в основному на малоповерхових об'єктах підвищеної комфортності, що будуються з використання більш дорогих матеріалів, і більше третини території яких відведено під рекреацію і облаштування комфортного середовища.
При цьому велике значення для покупця матиме надійність компанії-забудовника, його фінансова міцність, застосовувана бізнес-модель, а також плани компанії з будівництва нових черг ЖК.
"Наявність у забудовника власних коштів в розмірі до 70% від кошторисної вартості будівництва стане додатковою гарантією надійності вкладень в об'єкт, що будується", - резюмує Вікторія Нерода.