Close button

У Москві заарештували праву руку глави "ССО ДНР"

У Москві заарештували праву руку глави "ССО ДНР"

Історія з затриманням у Росії групи осіб, яких ФСБ звинуватила у спробі викрадення "лідера ополчення Донбасу", отримала новий поворот, повідомляє Обозреватель.

Як стало відомо, серед тих, кого спецслужба країни-агресора запідозрила в роботі на Україну, виявився громадянин РФ Вадим Долгов. Він брав безпосередню участь у побудові "республіки", "Служби спеціальних операцій МДБ ДНР" і був частим "гостем" у в'язниці "Ізоляція". Після того, як Долгов утік до Росії, його "вела" група Головного управління розвідки Міноборони України.

Гучне затримання в Москві

Наприкінці серпня 2020 р. Федеральна служба безпеки РФ заявила про затримання сімох підозрюваних у спробі викрадення "лідера ополчення Донбасу" з території Росії. Ба більше, члени цієї групи нібито залучалися українськими спецслужбами "для підготовки ще кількох злочинів", також пов'язаних із викраденнями і вбивствами громадян РФ".

"За вказівкою українських спецслужб члени ОЗГ вели спостереження за конкретними адресами в регіонах Росії, для виконання низки завдань виїжджали на територію ДНР", – заявили в ЦГЗ ФСБ.

Пізніше в російських ЗМІ з'явилася інформація, що під "лідером ополчення" мався на увазі 41-річний Роман Волянюк ("Хакер"). Нібито він із "ДНР" приїхав до Росії, щоб продати нерухомість у Домодєдово і там його намагалися викрасти.

Співробітник однієї з українських спецслужб, вважає, що подібні гучні "перемоги" зараз критично необхідні Федеральній службі безпеки Росії.

"На тлі проколів і провалів ФСБ потрібно показувати результат: мовляв, працюємо ж – ось, дивіться. І затримання сімох громадян РФ, яких росЗМІ чомусь "раптово" перетворили на українців, також вписується в цей ланцюжок вкидань про "українське свавілля", – вважає наш співрозмовник.

Водночас інший співрозмовник підтвердив, що один із затриманих – Вадим Долгов – тривалий час перебував у полі зору наших спецслужб. Але він не працював на них.

За інформацією наших джерел у спецслужбах, Вадим Долгов був правою рукою Василя Євдокимова ("Ленін", "Ілліч").

Євдокимов – досі начальник "Служби спецоперацій МДБ ДНР", він вважається "творцем" справжнього концтабору в Донецьку, відомого всім під назвою "Ізоляція", а також одним із організаторів убивств полковника контррозвідки СБУ Олександра Хараберюша і полковника ГУР МОУ Максима Шаповала. Досі на території України діють підприємства Євдокимова, але це вже інша історія.

Хто такий Вадим Долгов

Долгову 57 років, він уродженець нині окупованого Донецька, в якому жив там із сім'єю. Дружина і син – уродженці м. Усольє-Сибірське Іркутської області Росії. Всі були громадянами України.

Дружина деякий час працювала в донецькому психоневрологічному диспансері, а Долгов у різні роки – на Дебальцевському заводі металургійного машинобудування і в торговому домі "Металург". Також був співзасновником кількох підприємств, одне з яких зареєстровано у Києві і досі чинне.

Долгов, за інформацією наших спецслужб, займався матеріальним забезпеченням об'єктів інфраструктури і диверсійних груп окупантів.

"Російський паспорт він отримав уже 2017 року з основною масою МДБівців", – додало джерело .

Група ГУР "вела" Долгова та інших бойовиків

Підполковник ЗСУ, донедавна співробітник ГУР Міноборони Михайло Ніколов (псевдо "Лермонтов") розповів, що їхня група під керівництвом "Шведа" дійсно вела Долгова. Однак про жодні теракти на території РФ, викрадення і таке інше не йшлося – за Долговим спостерігали.

За словами Ніколова, на Долгова вийшли, коли стали "відпрацьовувати" тих, хто в "ДНР" катує людей – як цивільних, так і полонених українських військових.

"Ми виділили кілька груп, які максимально брали участь у тортурах. Перша група – банда "Леніна" ("ССО МДБ ДНР"), резервна база якого – це в'язниця "Ізоляція". Друга – це особливий відділ "УБОЗ", так звана контррозвідка "МВС ДНР", третя – "МДБ ДНР". Були й окремі групи в армійському корпусі (АК) з росіян", – розповів підполковник ЗСУ.

За його словами, коли вивчали особовий склад угруповань, то особливу увагу звертали на тих, хто з тих чи інших причин відколовся і перебуває "не в загальній грядці", з ким зв'язок не щодня і т.д.

"Встановили всіх. Серед них були ті, хто особливо лютував у 2015-16 роках. Були ті, кого ховали. У такий спосіб і вийшли на Долгова. А "зачепили" його на російській страховці, в якій було вказано адресу його проживання. Коли дізналися, де саме, відправили туди наших людей. Долгов користувався переважно WI-FI, далі вже справа техніки – вийшли і на його контакти", – додав Ніколов.

"Лермонтов" говорить, що будинок у селі Верх-Бійськ у Турочакському муніципальному районі Республіки Алтай Росії був куплений на дочку Євдокимова ("Леніна"), а її представником під час угоди виступав якраз Вадим Долгов. Там же він згодом і оселився.

Бізнес, зброя, постачання ДРГ

Вадим Долгов і Василь Євдокимов були знайомі задовго до війни. У 2006 році "Ленін" став генеральним директором Дебальцевського заводу металургійного машинобудування. Тоді, як ми вже згадували, там працював і Долгов.

"Згодом вони продовжили співпрацю щодо "бізнесу". Була певного роду "робота" стосовно відкатів, коли 2012 року Євдокимов став заступником голови Державної іпотечної установи (указ про призначення був підписаний Азаровим)", – розповів Ніколов.

А після окупації РФ частини Донецької області соратники почали діяти з розмахом.

"Після того, як Євдокимов "Ленін" очолив "ССО МДБ", то почав розширювати функціонал цього підрозділу і Долгов брав у цьому безпосередню участь. Завозив із Росії нелегальну зброю (частину вивозив уже списаною для того, щоб реалізовувати її на чорному ринку РФ). Завозив харчування та інше на бази, де готувалися агенти для закидання на нашу територію", – розповів полковник ЗСУ Михайло Ніколов.

Долгов засвітився і в "Ізоляції". За словами Ніколова, він заїжджав туди саме на правах правої руки "Леніна".

"На території "Ізоляції" розташований літній майданчик, який зробили ще до війни, під час функціонування арт-центру. І "Ленін" дуже любив привозити туди своїх російських кураторів. Напередодні приїзду Долгов забезпечував їх "програму", – додав розвідник.

Те, що Долгов приїжджав до в'язниці, де катують цивільних і військових, підтвердив і один із колишніх в'язнів "Ізоляції".

"Покидьки називали його "Пенсіонер". Коли нас на роботи виводили, він приїжджав до "Палича" (найжорстокіший кат в'язниці Денис Куликовський – Ред.), а коли на озері працювали, то він до "Леніна" приїжджав. Що привозив, сказати не можу і про що говорили – теж, тому що я поруч не стояв. Але також я чув, як і рацією іноді проходило: мовляв, "Пенсіонер" приїхав", – розповів колишній полонений.

Полковник Ніколов стверджує, що заява ФСБ про те, що "на замовлення українських спецслужб" Долгов і його "соратники" збиралися привезти до України ще одного МДБівця Романа Волянюка ("Хакер"), просто не витримує жодної критики.

За його словами, у Долгова і Волянюка (якого і намагалися викрасти в Москві, а той звернувся у ФСБ), був давній конфлікт.

"Поки Долгов перебував на Алтаї, Волянюк втерся в довіру до Євдокимова і забрав на себе всі функції Долгова, а головне – управління фінансами. З цього все і почалося. Дійшло до того, що Долгов спочатку сам хотів убити Волянюка, потім став підбирати виконавців, а ми стежили за розвитком подій", – заявив Ніколов.

Саме тоді і вдалося перехопити розмови бойовиків, які, зокрема, стосуються "ліквідації" Волянюка.

"Нами записано розмови, які яскраво демонструють, як один бойовик "МДБ ДНР" замовляє іншого бойовика "МДБ ДНР" третьому бойовику. Причому всі вони – громадяни Росії, але ФСБ все "звалила" на українські спецслужби. Потрібно розуміти, що затримані в Москві – це банда росіян, куди входять саме бандити і співробітники правоохоронних органів РФ, чинні та колишні", – говорить Ніколов.

Водночас, за його словами, спостереження за бойовиками, терористами і т.д., які брали участь в окупації української території, що воювали проти нашої країни і катували полонених – дійсно ведеться.

"Це робиться з метою їх притягнення до кримінальної відповідальності на території України. Однак кільком особам ми поки забезпечили посадку за законами РФ – на території Росії. Зокрема, це стосується банди "Леніна", оскільки на їхньому рахунку є вбивства росіян. Виявилося, що досить ефективно навести на слід зацікавлених у розкритті злочинів осіб, щоб справедлива кара настала трохи раніше, ніж ми зможемо забезпечити доправлення злочинців на територію України. Якщо буде політична воля, наздоженемо всіх", – заявив ексспівробітник ГУР МОУ.

Розвідники записали розмови між Вадимом Долговим ("Пенсіонер") і Денисом Куликовським ("Палич") – колишнім головним катом "Ізоляції".

Вони обговорюють, як виманити Романа Волянюка ("Хакера"), на якого записано кілька квартир у Росії, як у нього все відібрати. Але не тільки.

Обговорюють убивства Захарченка, Гіві і Мотороли. Що коять росіяни на території Донбасу. Схеми і злочини Василя Євдокимова ("Леніна"). Як "міністр МВС ДНР" Олексій Дикий звітує на Луб'янці і багато іншого.

Анна Молчанова

Новини

Популярні теми форуму

analytics