Close button

Закриття старших класів: основні проблеми реформи

Закриття старших класів: основні проблеми реформи

Закон "Про загальну середню освіту" передбачає, що учнів будуть переводити з 9-го класу в 10-й, поки ліцеї не стануть окремими школами, повідомляє Цензор.НЕТ.

Про це розповіла співзасновник спільноти "Батьки SOS" Олена Бондаренко, коментуючи інформацію про закриття 10-11-х класів в певних школах.

Вона пояснила, що реформування старшої школи необхідно для того, щоб учень в 9-му класі визначився з колом предметів, які хоче вивчати поглиблено, і йшов їх вчити в обраний ліцей.

"Чим цей ліцей буде відрізнятися від школи, щоб туди йти? Доброю матеріальною базою (лабораторії, технічне забезпечення), вчителями, які можуть предмет викладати поглиблено; учнями, які хочуть вчитися.

Звичайно, такий ліцей не може бути в кожній школі. У таких ліцеях 10-х класів має бути не менше чотирьох (закон так говорить). У ліцеї діти вступають за конкурсом. Це так звані академічні ліцеї - вони готують до ЗНО. Діти навчатимуться в ліцеях три роки (10-12-ті класи). Ще частина дітей вибирає для навчання професійні або професійно-технічні заклади - це отримання середньої освіти та професії", - розповіла Бондаренко.

Однак, за її словами, під час реалізації реформи виникло багато проблем.

Перша - відсутність комунікації. Батьки про можливе закриття старших класів в школах, де навчаються їхні діти, дізнаються випадково. Відповідно, поняття не мають, куди їм з дитиною діватися після 9-го класу. І це викликає паніку й опір, які здатні поховати будь-яку спробу реформування ...

Друга - умови вступу. Чинний Порядок зарахування, відрахування та переведення ... передбачає, що в 10-й клас закладу переводяться всі учні, які не виявили наміру припинити навчання в ньому. Тобто діти, які навчаються в 9-му класі в ліцеї, мають перевагу перед тими учнями, в чиїх школах старшу школу закрили (утворили гімназії). Діти, яким доведеться вступати в ліцеї, будуть змушені складати безліч іспитів. Адже спочатку це буде ДПА у власній школі, а потім - вступні іспити в кілька ліцеїв. Я вже не кажу про те, що всі ці іспити можуть бути в один день і час. Це збільшення навантаження на дитину в кілька разів ...

Третя проблема - якість і імідж закладів профтехосвіти. Не буду узагальнювати, установи різні. Але коли ЗНО почали здавати і ПТУ, і коледжі, тоді стало ясно, рівень знань - ніякої. Реформувати заклади профтехосвіти почали разом з НУШ, готуючись, що через 9 років (!!!!) до них прийдуть діти з НУШ. Щось зробити встигли, але недостатньо, щоб таку освіту стало привабливим.

Четверта проблема - доступ до освіти. Що робити дітям, які не обрали професію, не хочуть нікуди йти після 9-го класу, а за законом зобов'язані отримати середню освіту? Куди їх дінеш? Як будете враховувати тих, хто пішов з 9-го класу і десь подівся?

П'ята проблема - громадська думка. Власне, воно логічно базується на всьому вищепереліченому. Що "зі школи в 9-му класі йдуть тільки ті, хто зовсім ні на що не здатний", але це точно не їхня дитина - він піде в 10-й клас і надійде в інститут. І з цим стереотипом боротися треба буде довго і важко. Звичайно, після того, як буде сформовано мережу добре забезпечених фінансово, престижних закладів профтехосвіти.

Ще є стереотип, що кращий варіант - це піти в садок біля будинку і вийти звідти через 20 років з дипломом. Не люблять у нас люди міняти школи, професії ... Люблять стабільність. Тому система переходу зі школи до ліцею теж повинна укладатися в рамки цієї стабільності - до цього треба привчати дуже довго, що з'явилася ще одна ланка навчання, що не «зі школи в інститут". Це треба довго пояснювати переваги, допомагати вибирати закладу цієї ланки і привчати до того, що іншого варіанту не буде.

Шоста проблема - дати. Дивимося закон про повну загальну середню освіту. До 2023 року школи повинні визначитися зі своїм статусом (ліцеї вони, гімназії або інше) і увідповіднити документи. Вчитися три роки (10-12-й клас) діти будуть з 2027 року. Десь перед тим будуть написані для них навчальні програми, видані підручники, підготовлені вчителі ... ДПА в формі ЗНО після 9-го класу планується теж з 2027 роки (може й раніше, але дуже сумніваюся).

Норма про переведення дітей з 9-го класу в 10-й буде діяти, поки ліцеї не стануть окремими юридичними особами - відокремляться в окремі школи. Тобто зараз тільки одна норма закону дає можливість закривати старші класи, тоді як інші норми наполегливо вказують, що цей процес треба відстрочити до того моменту, коли НУШ дійде до 10-го класу.

Співзасновник спільноти "Батьки SOS" вважає, що закриття класів зараз може бути вигідним для ліцеїв і влади.

"У першу чергу - місцевій владі. Тому що це економія коштів. Вигідно ще й тим школам, які матимуть у своїй структурі 10-12-ті класи. Адже це вступні іспити, конкурс ... Фактично, вони стають провідниками до вишів. У тих, хто не вступив до їх ліцею, менші шанси вступити до інституту. Правда цікава перспектива? Думаю, їм зараз навіть ректори заздрять", - вважає Бондаренко.

Новини

Популярні теми форуму

analytics