Close button

Банки заборгували НБУ мільярди: чи є проблеми

Банки заборгували НБУ мільярди: чи є проблеми

На початок 2021 року заборгованість з рефінансування від НБУ мали 38 банків на загальну суму 61,9 млрд грн, повідомляє Минфин.

Про це свідчить річна звітність, оприлюднена регулятором.

Хто заборгував

Цікаво, що роком раніше борги з рефінансування мали всього два банки: націоналізований Приватбанк (7,7 млрд грн) та проблемний Місто банк (104 млн грн), згодом визнаний неплатоспроможним.

ТОП-10 боржників НБУ виглядає так:

  1. Укрексімбанк — 16,0 млрд грн
  2. Альфа-Банк — 9,9 млрд грн
  3. Ощадбанк — 5,5 млрд грн
  4. ПУМБ — 4,2 млрд грн
  5. Райффайзен Банк Аваль — 3,5 млрд грн
  6. Банк «Південний» — 2,8 млрд грн
  7. Кредобанк — 2,3 млрд грн
  8. ТАСкомбанк — 2,2 млрд грн
  9. Акордбанк — 2,1 млрд грн
  10. Універсал Банк — 2,0 млрд грн

Тобто ресурси від регулятора досить активно залучають банки всіх без винятку груп: державні, вітчизняні, іноземні, великі і не дуже.

Що б це значило

Багатомільярдна заборгованість сектора перед Нацбанком раніше була характерна для кризових періодів, наприклад, 2009 або 2015 років. За класикою, НБУ — кредитор останньої інстанції. І наявність заборгованості перед ним у балансі комбанку, а тим паче на звітну дату, зазвичай, свідчить про проблеми банку з ліквідністю. Мовляв, взяти з ринку не вийшло, довелося вимушено вдатися до допомоги регулятора.

Однак така логіка тепер не зовсім коректна щодо вітчизняних банків. Справа в тому, що у березні минулого року НБУ ввів довгострокове рефінансування підопічних на термін до 5 років на додачу до стандартних короткострокових інструментів рефінансування.

За версією НБУ, головна мета запуску механізму довгострокового рефінансування — надати підтримку банківському кредитуванню в гривні.

Однак Нацбанк припускає, що новий інструмент одночасно може виступати додатковою гарантією підтримки достатньої ліквідності в банківській системі.

Ставки зроблені

Перший аукціон з розміщення довгострокового «рефінансу» відбувся на початку травня 2020 року. З тих пір НБУ провів дев'ять тендерів з рефінансування на строк від року до п'яти років на загальну суму близько 57 млрд грн.

Ресурс від НБУ приваблює банкірів, перш за все, своєю дешевизною. Довгі гроші видаються під облікову ставку — всього 6% річних. Наприклад, у межах останнього аукціону 12 лютого банки позичили під таку ставку 9,3 млрд грн строком на 5 років. На ринку фондування на таких умовах не залучити!

Розмістити настільки довгий і дешевий ресурс можна практично в будь-який актив: як в кредитування, так і в придбання ОВДП.

Останнім часом банки більш охоче позичають державі.

Новини

Популярні теми форуму

analytics