Close button

Бізнес та РРО: податківці погрожують перевірками

Бізнес та РРО: податківці погрожують перевірками

Податківці погрожують прийти з перевіркою до того бізнесу, хто продає через РРО менше ніж 5 тис. грн на місяць, пише Денис Вергун, UBR.

Відповідне повідомлення житомирським підприємцям почало приходити від їх місцевої податкової.

166179010_3718934824826309_9086625109245

Поки що дане звернення можна знайти тільки на офіційному сайті податкової в Житомирській області. Однак там трохи інше формулювання. Швидше за все, кажуть юристи, це чергове ноу-хау житомирських податківців.

"Дійсно однією з форм податкового контролю є проведення перевірок. На сайті вказується в такому випадку, що будуть здійснюватися саме фактичні перевірки, тобто без попередження платника податків", - відзначає керуючий партнер ЮК "Наказ" Філіп Орлов.

У законі такої підстави для перевірки немає

З підставами для проведення таких фактичної перевірки можна ознайомитися зі статті 80 Податкового кодексу.

Якщо коротко, то проведення перевірки можливе:

  • в разі якщо за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків законодавства;
  • при наявності і/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства;
  • неподання суб'єктом господарювання в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками;
  • письмового звернення покупця (споживача).

До того ж ініціювати перевірку недобросовісних продавців товарів можуть і самі громадяни.

Для цього введено електронний сервіс "Пошук фіскального чека", який функціонує у відкритій частині е-кабінету.

З його допомогою покупці товарів (споживачі послуг) можуть перевірити вірогідність отриманого фіскального чека і встановити факт його наявності (відсутності) в базі даних податкової.

"У законодавстві немає інформації про граничні суми доходів від здійснення операцій з використанням РРО, які можуть привести до перевірки. Тому тільки ця умова не може стати причиною для перевірки. Сума доходу через РРО тут взагалі ні до чого", - підкреслив нам Орлов.

На сайті, до речі, податківці кажуть трохи інакше, ніж в листі: що в разі, якщо вже є законні підстави для перевірки, то в першу чергу вони будуть перевіряти тих, у кого дохід через РРО менше ніж 5000 грн.

На сьогодні підприємці дійсно можуть мінімізувати сплату податків, не проводячи готівкові операції через РРО, проконтролювати це дуже складно. Саме тому уряди всього світу працюють над "кешлесс" економікою, щоб всі платежі проходили з картами або через банківські рахунки.

Однак споживач може поскаржитися на "мінімізаторів" в податкову і це стане підставою для перевірки.

"Вважаю, що підприємцям можна і потрібно ігнорувати будь-які необґрунтовані законом повідомлення податкової, а співробітникам податкової служби вчитися працювати в рамках правового поля", - говорить Філіп Орлов.

"Просять" торгувати через РРО більше, в основному, в регіонах

У сучасних реаліях однією з основних функцій податкової служби, безумовно, є наповнення державного бюджету України. Для цього контролюючий орган використовує цілий ряд механізмів, іноді і не зовсім юридичних. Адже плани потрібно виконувати.

"Почастішали випадки, як правило, в регіонах України, коли контролюючі органи відправляють прості електронні листи на електронну адресу платників податків з рекомендаціями збільшити обсяги продажів, проведених за допомогою РРО. В цих же листах контролюючий орган вказує, що проведення операцій через РРО на суму менше ніж 5 000 грн в місяць свідчить про мінімізацію кількості доходів і може стати підставою для проведення перевірки ", - розповів адвокат, керівник практики податків і суперечок Legal House Дмитро Кулик.

Законність таких розсилок викликає сумніви з наступних причин, нарікають юристи.

По-перше, ст.42 ПКУ визначає порядок обміну листами платника податків і контролюючого органу.

Нею встановлено, що документообіг відбувається або шляхом відправки паперових листів через поштовий сервіс на податкову адресу платника податків, або електронних документів через електронний кабінет платника податків. А значить, зазначає Кулик, листи, спрямовані на пошту, не що інше, як просто інформація.

По-друге, додає він, ці листи жодним чином не аргументовані і не регламентовані. Якщо у контролюючого органу є сумніви щодо того, мінімізує платник податків доходи чи ні, він може звернутися до нього з запитом до порядку ст.73 ПКУ з метою отримання від нього пояснень.

Хоч ці листи і не перебувають в рамках звичної комунікації з бізнесом, зерно правди в них все ж є.

Господарська діяльність, при якій бізнес продає товари на суму менше ніж 5 тис. грн, просто не має ділової мети. Адже обов'язкові платежі, комунальні платежі, оренда і закупівля товару для продажу в сукупності будуть перевищувати суму отриманих доходів. Та й сума в 5 тис. грн - це менше, ніж мінімальна заробітна плата в Україні у 2021 році.

"Отримання таких листів може свідчити про можливу фактичну перевірку. Адже будь-яка інформація, яка обробляється контролюючим органом, стає податковою інформацією, яку наші контролюючі органи дуже люблять використовувати як підставу для перевірок. Інший момент, чи варто допускати податкову до перевірки? Це питання відкрите. Тут кожен сам для себе приймає рішення, як реагувати", - зауважив Дмитро Кулик.

Разом з тим, додає адвокат, декларування таких низьких доходів дійсно може свідчити про їх мінімізації. Але навіть якщо так - доводити таку мінімізацію потрібно правовими методами, а не шляхом розсилки електронних листів сумнівної законності.

Новини

Популярні теми форуму

analytics