Найкорисніший для роботи печінки та інших органів фрукт
Абрикос допоможе вивести з організму токсини, знизити рівень холестерину в крові, побороти зайву вагу і вилікувати печінку. Пектин, що міститься в абрикосі, нейтралізує пестициди, іони важких металів та інші шкідливі для здоров'я речовини, повідомляє Sputnik .
У цьому сонячному фрукті містяться вітамін А і бета-каротин, вітаміни C, B, B1, E і мінеральні речовини, наприклад магній, фосфор, йод, залізо і калій.
Абрикос також рекомендований для профілактики захворювань щитоподібної залози, фрукт цілюще діє на стан судин і серця. Крім того, абрикоси виводять з організму токсини, допомагають знизити рівень холестерину і зайву вагу.
Фрукт робить позитивний вплив на здоров'я ваших очей: забезпечують профілактику погіршення зору і припиняють вікові зміни очей.
Вітаміни, що входять до складу цього сонячного фрукта, заведено називати вітамінами краси. До них відносяться A, C і E. Саме вони зволожують і живлять шкіру, дарують їй пружність і здорове сяйво. До всього іншого, ці вітаміни не менш корисні для нігтів і волосся, особливо в літній період.
Яскраві абрикоси можуть похвалитися двома видами клітковини у своєму складі: розчинної та нерозчинної. Перша відповідає за нормалізацію кислотності шлунка і контроль цукру в крові, а друга підтримує мікрофлору кишківника. До того ж абрикос вважається натуральним проносним. Свіжий і сушений фрукт дозволяє без праці позбутися від зайвих кілограмів і розганяє метаболізм.
Але цей фрукт може бути корисний не завжди.
Головне джерело проблем ховається в кісточці абрикоса: всередині знаходиться речовина амигдалин, яке в стравоході перетворюється в синильну кислоту. Все це може привести до отруєння. Звичайно, від декількох кісточок нічого не станеться, але велика доза гарантує нудоту, слабкість, головний біль та інші неприємні симптоми.
Однак якщо зерна з кісточок абрикоса проварити або просушити в духовці, то шкода зводиться до мінімуму.
З особливою обережністю до його споживання слід ставитися хворим гепатитом.
Не варто зловживати абрикосами діабетикам, людям з порушенням обміну речовин, хронічні захворювання щитоподібної залози, при гострій виразці шлунка, панкреатиті й хворобах печінки.