Gripen для України: чому частину літаків дадуть, а частину доведеться купувати
Швеція готує для України змішану схему посилення авіації: частина винищувачів Gripen має піти як військова допомога, а частина — як довгострокова закупівля нових літаків. Це не швидка передача “тут і зараз”, а план на кілька років.
За даними The Guardian, WSJ та шведських медіа, Швеція має намір передати Україні 16 винищувачів Gripen C/D із власного парку. Їх постачання очікується на початку 2027 року. Окремо Україна має отримати можливість купити 20 новіших Gripen E, постачання яких орієнтовно можуть розпочатися з 2030 року.
Головна деталь — літаки ще не передані. Тому коректно говорити не “Україна отримала Gripen”, а “Швеція готує передачу та закупівлю”. Для оборонної теми це принципово: між політичним рішенням, підготовкою пілотів, логістикою, обслуговуванням і реальним бойовим застосуванням минає час.
Gripen важливий для України не лише як ще один західний винищувач. Шведський літак розроблявся з урахуванням війни проти сильного противника, може працювати з розосереджених майданчиків, потребує порівняно гнучкого обслуговування та сумісний із сучасною західною зброєю.
Для України це означає поступове розширення авіаційного парку після F-16 та інших західних платформ. Що більше різних систем отримує країна, то складніша інтеграція, але тим ширші можливості: ППО, перехоплення, удари по цілях, прикриття фронту та захист міст від російських атак.
Схема “допомога плюс закупівля” показує нову логіку підтримки. Пожертвувані 16 літаків можуть закрити найближчу потребу, а купівля Gripen E — це вже довгострокове будівництво українських Повітряних сил. Такий підхід ближчий до оборонного планування на роки, а не до разового постачання.
Фінансовий бік теж важливий. За даними WSJ, закупівля 20 нових Gripen може фінансуватися через європейський кредитний механізм. Це означає, що питання української авіації дедалі більше стає частиною великої європейської оборонної економіки: кредити, контракти, виробництво, обслуговування та навчання.
Для Швеції це також не просто допомога союзнику. Угода посилює роль Saab та шведського оборонпрому, а також підтверджує, що Європа готова вкладатися в тривалу підтримку України. У перспективі обговорюється значно більша рамка — до 150 Gripen E, але це вже питання майбутніх угод, грошей та виробничих можливостей.
Для Росії поява Gripen в українському порядку денному означає ще один ризик. Навіть якщо перші літаки з’являться не відразу, сама підготовка такої програми змушує Москву враховувати, що українська авіація поступово переходитиме на більш сучасні західні платформи.
Gripen для України — це не миттєве посилення фронту, а довгострокова авіаційна програма. Перші літаки мають прийти як допомога, нові — через закупівлю, а загальний зміст угоди в тому, що українська оборона поступово перебудовується під європейські технології та довгу війну.
За матеріалами: The Guardian, WSJ, Svenska Dagbladet