Що таке життєвий сценарій і як його змінити
Якщо придивитися до життя кожної людини, можна простежити, що події складаються наче за певним планом. Це явище називається життєвим сценарієм. Що це означає і які види життєвих сценаріїв існують, розповідає психолог Тетяна Ловчинська, повідомляє Сегодня.
Хочу почати з одного питання. Як вважаєте, які життєві сценарії у принцеси Діани, королеви Єлизавети ІІ і Кейт Міддлтон – переможця, не переможця чи того, хто програв? Поки ви думаєте, я розповім, що ж таке життєві сценарії, а в кінці порівняємо наші відповіді.
Що таке життєвий сценарій
Іноді здається, що через всі події в житті проходить якась червона нитка. Немов у кіно все йде за певним планом. Американський психолог Ерік Берн назвав це явище життєвим сценарієм.
Життєвий сценарій – це неусвідомлений план життя, заснований на рішеннях в ранньому дитячому віці, підкріплений батьками і підтверджений наступними подіями так, щоб завершитися певним чином. Такий сценарій варіюється від людини до людини.
Так, відповідно до теорії транзактного аналізу, до 6 років дитина формує свій сценарій, а до 18 – перевіряє його ще раз. І виходить, вже після школи, йдучи в реальний світ, людина починає програвати свій персональний сценарій.
Сценарні рішення є найкращою стратегією дитини з метою виживання в світі, який часто здається їй ворожим і навіть загрозливим її життю. Сценарні рішення приймаються відповідно до емоцій дитини і її способу тестування реальності.
У своїй особистій історії кожна людина вибирає для себе певну роль, наприклад, героя, скромного хлопця чи дівчини, хорошого друга, рятувальника, нероби, сірої мишки і тому подібні. А далі шукає людей, чий сценарій схожий або доповнює його власний.
Які ключові елементи сценарію життя
Драйвери
які є рушійними силами в житті людини. Таких виділяють п'ять: "будь досконалим", "будь сильним", "радуй інших", "старайся", "поспішай".
Заборони
Батьки і дорослі передають певні послання, які можуть бути досить жорсткими і забороняти щось. Часто це неусвідомлений процес. Найбільш відомі такі чотирнадцять заборон. Зазвичай людина бере для себе від трьох до п'яти таких заборон і дотримується їх.
"Не роби", "не живи", "не будь самим собою", "не будь дитиною", "не рости", "не будь успішним", "не будь значущим". "не будь близьким", "не належ", "не будь здоровим", "не хворій", "не думай", "не відчувай", "нічого не бажай".
Атрибуція
Це якості і визначення про себе, які людина перейняла від батьків або інших значущих фігур і яким вона тепер слідує. Такі характеристики є частиною сімейного сценарію, наприклад: "Вона вся в матір, така ж дбайлива і господарська" або "Він – справжній представник нашої сім'ї і продовжувач сімейного бізнесу".
Програма
Зазвичай сценарій формується завдяки одному з батьків тієї ж статі. Це відбувається шляхом спостереження і копіювання поведінки, поглядів, реакцій. У програмі переплетені різні заборони і драйвери. Наприклад, якщо ви сприйняли заборону "не будь близьким", то потім копіюєте поведінку одного з батьків, щоб навчиться бути сильним і незалежним.
Види життєвих сценаріїв: їх всього три
Дана класифікація має відношення, переважно, до здатності людини реалізовуватися в житті. ⠀
Переможець
Така людина може ставити собі цілі і вміє досягати їх. Якою б нереалістичною не виглядала мета, переможець рано чи пізно здійснить задумане. Причому зробить це з почуттям впевненості і спокою. Іншими словами, людина зі сценарієм переможця може поставити перед собою мету і досягти її без розплати в кінці у вигляді хвороб, сварок та інших "побічних ефектів". Така "надздібність" – одна з цілей психотерапії життєвого сценарію.
Не переможець
Такий вид сценарію ще називають банальним. Його важлива відмінність від переможця в тому, що останній ставить цілі і рано чи пізно досягає їх. Не переможець досягає не всього, що запланував, і йому доводиться докладати трохи більше зусиль, ніж переможцеві. Не переможець може поставити більш ніж реалістичну мету і не досягти її на 100%. Однак не переможець в цілому живе спокійним і розміреним життям без різких злетів і падінь. Тому в психотерапії такий сценарій вважається досить хорошим результатом роботи над собою.
Той, хто програв
Куди складніше жити людям зі сценарієм того, хто програв. Ці люди ніяк не можуть досягти навіть найменших цілей. Навіть за найсприятливіших обставин в їхньому житті відбувається щось таке, що рубає план під корінь. Драма такої людини навіть не стільки в невдачах, скільки в абсолютній впевненості в тому, що все, що відбувається, заслужено, закономірно і очікувано. Така позиція жертви забирає багато сил і бажання що-небудь робити. Цікаво, що тим, хто програв, вважається навіть на вигляд успішний і багатий бізнесмен, якщо у нього при досягненні мети розвинулися хронічні проблеми зі здоров'ям через постійний стрес. Адже виграти з побічними ефектами – майже те, що програти.
Гарна новина полягає в тому, що сценарії можна переписувати. Це не найшвидший і легкий шлях, але в процесі терапії можна очікувати зміни позиції того, хто програв, як мінімум, на не переможця, що зможе змінити життя на краще.
Вже здогадалися, яка відповідь на поставлене на початку питання? Щоб відповісти на нього, важливо уявити систему координат, де по горизонталі відзначається досягнення мети, а по вертикалі – рівень задоволеності результатом. Так, якщо людина досягла своєї мети і при цьому щаслива – вона, звичайно, переможець.
Королева Єлизавета – це приклад переможця. Принцеса Діана, з огляду на її трагічну загибель, має сценарій того, хто програв. А ось Кейт Міддлтон – не переможець або переможець, залежно від того, наскільки їй зараз комфортно. І зрозуміло, на таке питання найкраще може відповісти тільки сама людина, виходячи зі своєї первісної мети і того, наскільки вона щаслива по її досягненні.
Наостанок хочеться поділитися з вами однією притчею, яку варто знати і пам'ятати кожному. У цирку живуть неймовірно великі і сильні слони, які прив'язані тонкою мотузкою до маленького дерев'яного стовпчика. Але ці могутні тварини навіть не намагаються розірвати мотузку і вирватися на свободу, хоча для них це не склало б особливих труднощів. А вся річ у тім, що коли слоники були зовсім маленькими і не такими сильними, їх прив'язували сталевими ланцюгами до міцних стовпів. Так вони привчилися до того, що вирватися не вийде. Вони виросли, умови змінилися, але слони продовжують стояти, оскільки вважають, що не зможуть звільнитися. А які мотузки тримають вас?
Підбиваючи підсумки, варто сказати, що сценарій життя – це несвідомий життєвий план, який формується ще в дитинстві, але який можна усвідомлено змінити і переписати в дорослому віці.
Ганна Ковпак