ВАКС наклав арешт на багатомільйонне відшкодування ПДВ
За клопотанням Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Вищий антикорупційний суд (ВАКС) заарештував 674 млн грн на рахунку в Держказначействі, які були призначені для відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) компаніям, які були задіяні в корупційній схемi, повідомляє Курс Украины.
Відповідну постанову ВАКС направив до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області 1 березня, повідомляють в НАБУ.
Як повідомлялося раніше, в лютому НАБУ спільно з співробітниками ГУ Державної фіскальної служби ГУ Державної податкової служби в Одеській області задокументували факти, які унеможливили необґрунтоване повернення 674 млн грн податку на додану вартість компаніям, задіяним в корупційній схемі із імпорту та розмитнення товарів в Україні.
Необхідні докази були отримані в результаті 39 обшуків в складських приміщеннях, які провели протягом грудня 2020-лютого 2021 (останній обшук відбувся 16 лютого). Слідство встановило не тільки відсутність на складах товарів, що за документами повинні там зберігатися, але і загальну непридатність даних приміщень для зберігання товарів. У зв'язку з цим було зафіксовано відсутність підстав для відшкодування компаніям ПДВ.
Йдеться про діяльність більше 20 компаній, яка досліджується в ряді розслідувань детективів НАБУ з осені 2017 року. Детективи НАБУ встановили, що ці компанії підконтрольні одній групі осіб. Спільно вони налагодили корупційну схему, завдяки якій необґрунтовано отримували відшкодування ПДВ з держбюджету.
Зазначені компанії імпортували і продавали товари в Україні, проте не відображали відповідні відомості в податковому обліку. Як показало слідство, дані компанії претендували на відшкодування ПДВ, подаючи в податкові органи завідомо недостовірні відомості про те, що товари нібито не продані і знаходяться на зберіганні.
Епізод, в рамках якого вдалося запобігти втраті 674 млн грн з бюджету, детективи розслідують із серпня 2020 року. Підставою для внесення відомостей до ЕРДР стали як власні напрацювання детективів НАБУ, так і звернення голови Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених в ЗМІ фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України.
Дані зібрані Національним бюро в рамках розслідування вказаної епізоду, стали вагомим підґрунтям для відстоювання інтересів держави в судових процесах щодо повернення, крім того, раніше незаконно відшкодованого ПДВ близько 300 млн грн. Після першої хвилі обшуків в кінця 2020 одна з компаній відмовилася від бюджетного відшкодування на 87 млн грн