Україна в зонах: навіщо країну хочуть розділити на 10 частин
В Україні можуть з'явитися 10 зон. Міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов заявив, що це вплине на фінансування областей та інших адміністративно-територіальних одиниць. Про що йдеться, повідомляє Вести.
Нарізка по-новому
В інтерв'ю Олексій Чернишов розповів, що відомство розробило поділ на "функціональні типи територій".
Міністр пояснив, що мовиться про макрорегіони: "Наприклад, одна із зон - гірські території Карпат. Це відразу кілька областей, які ми повинні розвивати".
Усього розроблено 10 функціональних зон.
- Гірські території українських Карпат.
- Макрорегіон "Азов-Чорне море".
- Прикордонні регіони.
- Прикордонні території в несприятливих умовах.
- Тимчасово окуповані території України.
- Природоохоронні території (Смарагдовий пояс).
- Міські агломерації.
- Центри економічного розвитку.
- Монофункціональні старопромислові міста.
- Сільські території в несприятливих умовах.
Області зникають?
Чернишов говорить, що ідея полягає в напрямку фінансування «не на області, як було раніше, а на території. Адже в одній області можуть бути міста і села, які вимагають абсолютно різного підходу до стратегії розвитку",
- цитує його пресслужба Мінрегіону.
За словами міністра, рішення про функціональні території знаходиться на стадії розроблення, але "вперше в історії України Стратегія регіонального розвитку має план заходів, які будуть фінансуватися. І левова частка цього плану - з Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР)".
До речі, обсяг ДФРР у 2022 році буде збільшено з 1 до 2% видаткової частини держбюджету і до 3% в 2023 році.
Кошти з бюджету будуть розподілятися як між областями, так і між функціональними територіями одночасно. З цього випливає, що фінпотоки в області збережуться.
Цікаво, що повідомлення пресслужби Мінрегіону на цю тему від 10 березня наступного дня зникло.
Однак текст доступний у кеші Google.
Висловлювання Олексія Чернишова можна знайти в новинних стрічках і публікаціях інтернет-ресурсів. Що ж сталося і чому повідомлення про таку корисну ініціативу було видалено?
Гроші Фонду
Розділ країни на зони, на думку Чернишова, дасть економічні переваги жителям різних областей і дозволить більш ефективно розвивати регіони. Вперше області розділять за схожістю соціально-економічних характеристик і без прив'язки до встановлених кордонів.
У повідомленні Мінрегіону від 11 березня про засідання Міжвідомчої регіональної комісії з питань регіонального розвитку також згадується ДФРР, але у двох аспектах:
- вдосконалення законодавства про ДФРР;
- фінансування з ДФРР інфраструктурних проектів та індустріальних парків.
Олексій Чернишов на цьому засіданні підкреслив важливість адміністративно-територіальної реформи в розвитку регіонів.
10% мучаться
Реформа децентралізації, яку Євросоюз визнав однією з найуспішніших в Україні, насправді породила чимало проблем, відзначають експерти. Одна з ключових - нове районування та наказне, зверху, створення ОТГ. Усе це відображається і на фінансуванні.
Після появи ОТГ голови сільрад почали конкурувати за бюджетні кошти. Поки конфлікти спостерігаються на мікрорівні, але що, якщо ділити фінанси почнуть між областями або великими територіями?
"Хочуть перекроїти фінансові потоки і місцеві еліти навряд чи будуть цьому раді. Візьмемо цікаву у фінансовому плані Харківську область. Умовно кажучи, нею "рулять" 2-3 сім'ї. І раптом укрупнюється регіон. Конфлікт інтересів буде", - припускає політтехнолог, фахівець з управління репутацією Олександр Кондратенко.
При цьому експерт обумовлює - рішення ще не прийнято, документів немає, тому складно судити, у якому вигляді буде реалізована ця реформа. Якщо зонування доповнити префектами, які б могли врегульовувати конфлікти, можливо, в ньому і з'явиться сенс.
Нагорі і без синергії
"На виборах ОТГ нарізали, а тепер до 10% громад мучаться, та й влада розуміє, що наробила помилок", - зазначає перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування Іван Фурсенко.
Якщо ж розглядати ідею зонування як спробу виправити ці помилки, то вона навряд чи спрацює.
"Я не вірю, що вся ця історія запрацює. Ось ті самі сільські території та Мінрегіон - це різні речі. У нас є міністр аграрної політики, є міністр економіки, торгівлі і - сільського господарства. І при цьому Мінрегіон займатиметься розвитком сільських територій? Складна у них процедура комунікації всередині уряду. У зв'язку з цим стратегія, написана Мінрегіоном, навряд чи буде підтримана іншими міністерствами. Значить, і працювати не буде, бо не буде синергії", - припустив експерт.
Іван Фурсенко вважає, що тут мовиться про самозбереження самих міністрів: хто покаже картинку краще, хто активніше, той і успішніше.
Справа у грошах
Запропонувавши зонування, Мінрегіон націлений на нові фінансові потоки, вважає незалежний експерт Олександр Хмелевський, адже території зможуть звертатися за грошима безпосередньо в Центр і ці кошти не будуть проходити через місцеві бюджети.
Така версія можлива, якби не один момент, про який розповів Іван Фурсенко. У Верховній Раді зареєстрований законопроект, який справді змінює специфіку фінансування ДФРР.
З одного боку, базове місцеве самоврядування (села, селища, міста) зможе самостійно подати документи, чого раніше не було.
З іншого - наповнення ДФРР у % від держбюджету.
"На жаль, усі ці плани не реалізовуються з однієї простої причини - у нас залишається субвенція на соціально-економічний розвиток територій, розпорядником якої є Мінфін, а членами комісій - виключно провладні народні депутати. Вона досить велика і порівнянна з ДФРР. Відповідно, як вирішать депутати, так і буде ", - зазначив Фурсенко.
Цікаво, що 12 березня в Києві відбувся форум голів ОТГ "Ефективний бюджет". Обговорювали зміни в роботі з місцевими бюджетами, виступали заступник голови ОПУ Кирило Тимошенко і народний депутат Віталій Безгін. Аудиторія - 120 делегатів зі всієї країни.
Позиція влади така: ви гроші отримали, тепер грамотно розпорядитися ними, щоб людям були доступні адміністративні та соціальні послуги. У зв'язку з цим, зони від Чернишова виглядають як спроба врегулювати і це питання.
Взяти еліти під контроль
Політолог Кирило Молчанов не виключає, що ідея Мінрегіону може бути використана для встановлення контролю над місцевими елітами.
"У багатьох округах партія влади програла місцеві вибори і тепер фінансування можна розподілити так, щоб воно йшло, припустимо, не в бунтівну область, а в макрорегіон, - припускає експерт. - Наприклад, розірвати (фінпотоками) в досить цікаву в фінансовому сенсі Харківську область ".
Крім того, це ще й ревізія децентралізації: "Це подальша спроба централізації. Тепер Будуть поступово укрупнювати області. Тільки неофіційно, бо, треба вносити зміни до Конституції, а через такі програми", - говорить Молчанов.
Навряд чи місцеві еліти залишать такий проект без реакції. Причому, на думку експерта, очолити "незадоволених" у регіонах і на місцях може Віталій Кличко як лідер Асоціації міст України. Це станеться, якщо проект "10 зон" буде реалізований, у чому Кирило Молчанов, як і інші експерти, дуже сумніваються.
Де зони, Зін?
Судячи з того, що зі сайту Мінрегіону зникла інформація про 10 зон, Олексій Чернишов вважає за краще дати цій ідеї задній хід. Причиною можуть бути й індустріальні парки, закон про які був недавно оновлений Верховною Радою.
Індустріальні парки - це теж території, які можуть фінансуватися безпосередньо з бюджету. При цьому територіально вони можуть не збігатися як з межами областей, так і з передбачуваними зонами від Мінрегіону. Території будуть "нашаровуватися" одна на іншу, виникне плутанина і навіть, не виключено, подвійне фінансування.
Але самі спроби порушити кордони областей для прямого фінансування показові. Цей важіль практично гарантує лояльність влади на місцях у межах таких територій і дозволить розмити вплив місцевих еліт. Крім того, після скандалу з виділенням коштів на "Велике будівництво" через антиковідний фонд держбюджету-2020 направляти гроші на "ВБ" в 2021 року і на паралельно стартує "Велику реставрацію" проблематично. Тим більше, як показав 2020 рік, центральній влади складно забезпечити цільове витрачання цих коштів на місцях. При прямому фінансуванні це було б набагато легше.
Тим часом, ОПУ воліє порадитися з місцевою владою щодо бюджетів, знову ж таки, вважаючи за краще діалог з ОТГ з'ясування стосунків з ОДА.
Лілія Фоменко