На яких підставах родичі особи з гральною залежністю можуть подати заяву про обмеження доступу до гри
В Україні після легалізації грального бізнесу у 2020 році з’явився Реєстр осіб, яким заборонено доступ до азартних ігор як в офлайні, так і онлайн. Особи можуть самостійно подати заяву про самообмеження строком від 6 місяців до 3 років, якщо вважають за потрібне. В майбутньому можна подати повторну заяву й таким чином продовжити дію обмеження.
Однак проблемою є те, що люди з ігровою залежністю далеко не завжди об’єктивно оцінюють серйозність проблеми та неохоче подають відповідні заяви. Тому в Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей нагадали, що подати заяву щодо обмеження особи для участі в азартних ігор можуть його близькі родичі (батьки, чоловік чи дружина, діти), а також законний представник особи при наявності такого.
Підставами для подання заяви про обмеження можуть бути наступні:
- Особа витрачає на гру більше, ніж становлять її доходи. Це ставить у складне фінансове становище і самого гравця, і його сім’ю.
- У особи наявні боргові зобов’язання на суму, що перевищує 100 прожиткових мінімумів доходів громадян.
- Особа понад три місяці ухиляється від сплати аліментів.
- Особа чи члени її сім’ї є отримувачами житлової субсидії чи пільг на сплату послуг ЖКГ.
Важлива особливість подання заяви про обмеження саме родичами полягає у тому, що максимальний допустимий термін дії обмеження складає 6 місяців. Знову ж таки, за необхідності можна подати нову заяву в майбутньому. Можливо, надалі законодавство в цьому питанні буде переглянуте, що дозволить збільшити терміни дії обмеження при поданні заяви родичами.
Однак в КРАІЛ наголошують, що наразі заяви про обмеження та самообмеження гравців не є на сто відсотків ефективними. Легальні азартні оператори дотримуються норм закону та не допускають до участі у грі осіб, дані яких внесені до відповідного Реєстру. Однак в Україні залишається чимало нелегальних гральних закладів, які де-факто жодним чином не підпорядковуються українському закону та працюють з його порушенням. Вони дійсно можуть допускати до гри, осіб, які значаться в Реєстрі. Й притягнути їх до відповідальності наразі доволі складно.
Тому представники Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей вже неодноразово підкреслювали, що дотримання правил свідомої та відповідальної гри — це в першу чергу прерогатива самого гравця. Якщо людина вже зіткнулася з залежністю, то заява про самообмеження чи обмеження не гарантує, що вона повністю перестане грати. Тому якщо ви чи ваші близькі зіткнулися з проблемою лудоманії, можливо, варто звернутися до спеціаліста за допомогою.