Накопичувальні пенсії: як їх будуть вводити в Україні
Читати новину російською мовою, повідомляє Страна.ua.
Ідея накопичувальних пенсій для українців, щоб люди відкладали собі на пенсії самі і "не тиснули" на і без того дефіцитний Пенсійний фонд, не дає спокою владі.
Минулого тижня Кабмін погодив законопроект про накопичувальні пенсії для пільговиків за списками №1 і №2 (шахтарів, хіміків, інших працівників шкідливих виробництв). Нову схему хочуть запустити вже з початку наступного року.
Її суть в тому, що на пенсії їм будуть збирати роботодавці. Для цього планується збільшити ЄСВ на 15% для списку 1 і на 7% для списку 2. Тобто людям ніякі доплати, по ідеї, не загрожують. Але є нюанси.
Читайте также: ЕСПЧ принял сторону Украины в деле о выплате пенсий в ОРДЛО
"Роботодавці вважають надмірним таке навантаження на єдиний соціальний внесок. Виходить, що крім 22% єдиного соціального внеску потрібно буде платити ще до 15%. Тобто в цілому - до 37%. Це надмірне навантаження на фонд заробітної плати, яка може спровокувати скорочення штату та звільнення людей. Максимум, на що згодні роботодавці, - це плюс 10% до ЄСВ для списку 1 і 5% - для списку 2", - пояснив нам голова Конфедерації роботодавців Олексій Мірошниченко.
Крім того, роботодавці готові затіяти ревізію пільгових списків, тобто багато хто може втратити право дострокового виходу на пенсію.
На початок грудня профільний парламентський комітет планує винести в сесійний зал і інший законопроект щодо пенсій - №2683 "Про обов'язкове накопичувальне пенсійне забезпечення". Він прописує нову пенсійну схему вже для всіх українців.
Якщо проект приймуть, людям доведеться в обов'язковому порядку відкладати не менше 3% зарплати на спеціальні пенсійні рахунки. "По суті, з'явиться ще один податок", - говорить голова Економічного дискусійною клубу Олег Пендзин.
Ось тільки що українці отримають за підсумком - поки неясно. Експерти кажуть, що пенсійні гроші в нашій країні особливо нікуди вкладати. Так що на момент виходу на пенсію людина може отримати хіба що мізерну доплату - пару сотень гривень на місяць, та й то не факт.
Тобто, виходить, надійніше просто відкладати на старість на депозит або "під подушку".
Як в Україні хочуть запустити накопичувальні пенсії.
Проблемні пільговики
Минулого тижня Кабмін погодив законопроект про так звану професійну накопичувальну пенсійну систему. Йдеться про накопичувальні пенсії для категорій робітників за списками №1 і №2 - туди входять представники шкідливих спеціальностей (шахтарі, робітники, задіяні на хімічних, металургійних виробництвах та ін.).
Читайте також: Прокляття мінімального стажу: без пенсій вже з 2021
Вони мають право на пільговий вихід на пенсію (за списком №1 - з 50 років, за списком №2 - з 55 років).
Скажімо, щоб вийти на пенсію за пільговим списком №1 в 50 років, потрібно відпрацювати на шкідливому виробництві від 7,5 років (для жінок) до 10 років (для чоловіків). Для списку №2 такий стаж повинен становити 12 років.
"Ці пенсії виплачуються з Пенсійного фонду, але всю суму плюс вартість доставки пенсій ПФ компенсують роботодавці, у яких пенсіонер заробив шкідливий стаж. Наприклад, якщо людина пропрацювала на важкому виробництві 12 років, 5 років на одному підприємстві і ще 7 років на іншому, то і витрати на пенсію діляться між цими підприємствами пропорційно", - пояснив нам керівник управління соцстрахування і пенсійного забезпечення Федерації профспілок Володимир Максимчук.
Наприклад, якщо людина виходить на пенсію в 50 років, то роботодавець повинен платити Пенсійному фонду 10 років - поки пенсіонеру не виповниться 60 років.
На практиці така схема працює зі збоями. Як зазначено в пояснювальній записці до проекту, за останні 10 років заборгованість перед ПФ за пільговими пенсіонерам зросла більше ніж уп'ятеро і продовжує збільшуватися на 1,5 млрд гривень в рік.
Читайте також: Кабмін затвердив накопичувальні пенсії, але не для всіх
Щорічно роботодавці не компенсують ПФ чверть всіх пільгових пенсій. Багато підприємств, з яких люди йшли на пенсію, вже взагалі не працюють, так що вибивати борги, по суті, нема з кого.
Також, за словами міністра соцполітики Марини Лазебної, на багатьох підприємствах не ведеться облік документів, тому люди часто просто не можуть підтвердити свій пільговий стаж. На даний момент борг роботодавців за пільговими пенсіями просто величезний - 15 млрд гривень. І це навантаження лягає на і без того дефіцитний Пенсійний фонд.
Як розповів нам Мірошниченко, підприємства як вирішення питання з погашенням цієї заборгованості пропонували відстрочку на 60 місяців. Але поки влада на це не погодилися.
Варто відзначити, що і для самих роботодавців армія пільговиків, багато з яких могли працювати на шкідливому підприємстві всього кілька років, але за яких потрібно платити, стала тягарем. Тому перехід на накопичувальні пенсії міг би стати вирішенням проблеми, якщо не зараз, то в недалекому майбутньому. Але є нюанси.
Три програми шкідливості
Щоб вирішити цю проблему з пенсіонерами-пільговиками, Мінсоцполітики запропонувало нову схему - накопичувальні пенсії для представників пільгових професій. накопичувати пенсії будуть за рахунок роботодавців - їм підвищать ЄСВ (для списку №2 - на 7%, для списку №1 - на 15%). Пенсійні рахунки стануть обов'язковими для робітників до 35 років.
Пенсійних програм буде три: для виходу на пенсію з 50 років, з 55 років і програма добровільної участі (скажімо, для тих, кому зараз більше 35 років) - умови пропишуть в колективних договорах.
Програма №1 розрахована на працівників, які зайняті повний робочий день (не менше 80% часу) на роботах з особливо важкими і шкідливими умовами (за списком №1). За цією програмою людина може розраховувати на виплати при досягненні 50 років. Додаткові відрахування для роботодавця - 15% ЄСВ. Тобто підприємство за все буде платити за таких працівників 37% ЄСВ.
Програма №2 - для працівників з пільгового списку №2, а також трактористів-машиністів сільськогосподарських підприємств, машиністів будівельних і вантажних машин, працівників текстильних виробництв, водіїв міського пасажирського транспорту, доярок, свинарок. Вона дає право на отримання пенсійних виплат з 55 років. Додаткові виплати роботодавців - 7% ЄСВ, тобто загальне навантаження щодо єдиного соціального внеску складе 29%.
Програма №3 - для "добровольців". Вона дозволяє збирати собі на пенсії, але не самостійно, а за умовами колективних договорів з роботодавцями. Виплати починаються з 55 років. Платити будуть роботодавці, але конкретні відрахування пропишуть в договорах. Програма розрахована на тих, кому до пенсії залишилося не так багато, але все ж можна накопичити на надбавку до пенсії.
Тобто, з самих працівників за жодною програмою стягувати кошти не будуть, всі накопичення - за рахунок роботодавців.
Пастка для пільговиків
Втім, насправді доплати від роботодавців ще не гарантують пільговикам стабільних пенсій в старості.
Читайте також: Соцпенсії ліквідують уже у 2021 році
У Конфедерації роботодавців кажуть, що запропоновані ставки пенсійних відрахувань дуже високі і непідйомні для бізнесу. "Роботодавці згодні на додатковий ЄСВ 10% за списком 1 і 5% по списку 2. Якщо відсоток буде вищим, є загроза надмірного навантаження на фонд заробітної плати, що змусить компанії йти на непопулярні заходи, аж до звільнень. У нинішній економічній ситуації навантаження в 37% ЄСВ просто нереальне", - говорить Мірошниченко.
Також незрозуміло, як пенсійні накопичення будуть захищати від інфляції. Як відзначили представники профспілок на засіданні Кабміну, нову систему планується впровадити вже з 1 січня 2021 року, але інфраструктура до цього не готова, немає гарантій збереження активів. Формально, людина зможе вибирати пенсійний фонд для зберігання накопичень.
Свої ПФ є також на багатьох підприємствах (скажімо, в Адміністрації морських портів України, Профспілці залізничників (ПФ "Вертикаль") та ін.).
За даними Адміністратора пенсійного фонду "Центр персоніфікованого обліку", за підсумками минулого року, тільки 2% недержавних ПФ забезпечили прибутковість вище 20% річних, у 11% вона коливалася від 0% до 5%, тобто не перекривала навіть інфляційні втрати. А 25% і зовсім спрацювали в мінус - прибутковість за внесками нижче 0%.
Проблема в тому, що в Україні особливо нікуди інвестувати, особливо на тривалий термін 10-20 років і більше, - вважають експерти.
"Фондового ринку у нас немає, як і високоприбуткових об'єктів для інвестування. Зате є загроза гіперінфляції. З 1997 року гривня подешевшала в 28 разів. Куди потрібно вкласти кошти, щоб отримати таку дохідність? А інакше, відпрацювавши все життя на шкідливому виробництві, людина в підсумку отримає копійки, на які нічого не можна купити", - зазначає Олег Пендзин.
Ці зауваження обіцяли врахувати при роботі над проектом у комітетах Ради.
Якщо проект приймуть в нинішньому вигляді, то людям можуть загрожувати проблеми, причому не на пенсії, а вже зараз. Скажімо, якщо роботодавці почнуть скорочувати персонал або спробують знизити зарплати, посилаючись на підвищені відрахування на пенсії.
Є ще один нюанс - самі списки пільговиків.
"Потрібна атестація робочих місць, а не просто визначення шкідливої професії. Сертифіковані центри можуть визначити, наскільки робота на тому чи іншому місці впливає на людину та її здоров'я. Скажімо, слюсар на хімічному заводі може ніколи не контактувати з шкідливими речовинами, але чомусь теж значиться в списку пільговиків. Чесна атестація робочих місць розставить всі крапки над "і", - говорить Мірошниченко.
Читайте також: У грудні перерахують зарплати, пенсії та тарифи
По факту це значить, що пільгові списки можуть помітно скоротитися. Тому багато хто з тих, хто зараз має право виходу на заслужений відпочинок в 50-55 років, просто його втратять.
Втім, проект щодо накопичувальних пенсій для пільговиків - це лише "пробна куля". Влада не приховує, що їх мета - запуск накопичувальних пенсій для всіх українців. Прем'єр-міністр Шмигаль вже попередив громадян, що незабаром платити їм пенсії буде ні з чого і потрібно збирати собі на старість самим.
У Раді вже є законопроект № 2683 на тему обов'язкового пенсійного страхування (його подала глава профільного ого комітету Галина Третьякова). І, як стало відомо "Стране", на початок грудня заплановано його розгляд в парламенті.
Ми вже докладно писали про цей проект - він передбачає відрахування на індивідуальні пенсійні рахунки не менше 3% від зарплати: 1% буде платити працівник, 2% - роботодавець. Але в подальшому загальний відсоток відрахувань зросте до 10%.
Що, до речі, вже обурило роботодавців. "Якби такі додаткові виплати йшли за рахунок ЄСВ, ще одна справа, а якщо додатково - ми проти", - говорить Мірошниченко.
Накопичення будуть розподілятися у приватних пенсійних фондах, але буде якийсь новий регулятор, який стане контролювати ПФ і стежити за збереженням грошей українців.
Людям можна буде вибирати "пенсійні портфелі" - консервативний, збалансований або динамічний. Відмінність в тому, як будуть інвестувати ваші накопичення. Скажімо, консервативний портфель передбачає вкладення в менш ризиковані, але при цьому і менш дохідні інструменти. Тобто багато заробити на відсотках тут не вдасться, але зате більше шансів збереження грошей. Динамічний портфель, навпаки, передбачає більш ризиковані, але при цьому і більш дохідні способи інвестування. А збалансований портфель поєднує обидва види інвестування. Якщо ви самі не виберете свій пенсійний портфель, за вас це зроблять керуючі компанії.
За цим законопроектом вже багато питань. Головне, як і в випадку з пенсіями для пільговиків, - де гарантія збереження коштів і їх захисту від інфляції. Адже, якщо гроші, які будуть примусово стягувати з усіх працюючих громадян, "згорять" або знеціняться в приватних пенсійних фондах, мільйони українців на старості років залишаться просто ні з чим.
І поки чіткої відповіді - чи не загрожує нам такий сценарій - влада не дала.
Але насправді питання набагато ширше конкретного законопроекту - чи готова Україна зараз до введення обов'язкових накопичувальних пенсій?
Формально Пенсійний фонд - майже банкрут. Дефіцит ПФ в наступному році перевищить 200 млрд гривень, які доведеться компенсувати з бюджету. Вже зараз 11 млн українців, що працюють і відраховують ЄСВ утримують 12,5 млн пенсіонерів.
В міру старіння нації це навантаження буде тільки зростати, в результаті Пенсійний фонд просто спорожніє. Принаймні, на щорічні індексації пенсій грошей точно не буде, а без них пенсії дуже швидко перетворяться в "непрожиткові".
Анонсуючи накопичувальну систему, влада не говорять про скасування солідарної. Вона теж буде, але з мінімальними пенсіями. А на доплати до більш-менш пристойного рівня потрібно буде збирати самим.
"Проблема в тому, що Міжнародна організація праці вже давно назвала коефіцієнт заміщення (співвідношення зарплати до пенсії) - не нижче 40%. В деяких країнах Європи він досягає 60-80%, а у нас - до 25%. Зрозуміло, що це порушення всіх соцстандартів. І, щоб підвищити цей коефіцієнт, влада педалює накопичувальні пенсії", - говорить Олег Пендзин.
Хоча, на думку економіста Олексія Куща, поки Україна до обов'язкового пенсійного страхування не готова.
"По-перше, накопичувальні пенсії вводяться на точці зростання економіки, в кризу такі експерименти проводити небажано, адже це додаткове фінансове навантаження на громадян і роботодавців. По-друге, потрібно спершу детінізувати ринок праці хоча б на 80%, інакше більшість буде відраховувати на пенсії лише з мінімальних зарплат, тобто по 150 гривень на місяць. за рік це всього 1800 гривень, а за 20 років 36 тисяч. Нехай навіть з відсотками набіжить до 50 тисяч, але що вони вирішують? Людина може забрати всю суму на руки або отримувати частинами по кілька сотень на місяць. При цьому невідомо, що на той час на 50 тисяч можна буде купити. Набагато ефективніше відкладати на старість самому. по-третє, немає джерел для інвестування. Деякі експерти пропонують вкладати в іноземні цінні папери, але це може спричинити відплив коштів з України. Інші - купувати за пенсійні гроші ОВДП. Але в цьому випадку ці кошти будуть повністю підконтрольні державі, що теж не дуже добре. Як варіант, можна було б поєднати земельну та пенсійну реформи: дозволити ПФ інвестувати в землю, яка вважається високо ліквідним активом. Але влада чомусь на це поки не йде", - зазначає Кущ.
Читайте також: Масштабна пенсійна реформа: грошей може не вистачити
На його думку, якщо буде реалізована запропонована Третьяковою ідея зі створенням нового Пенсійного казначейства, з'явиться нова схема.
"3% від зарплатного фонду - це 50 млрд гривень на рік. Непоганий куш для тих, хто хоче контролювати потоки. Новий регулятор буде розподіляти ці гроші у керуючі компанії фактично в ручному режимі, що дозволить причетним заробляти мільйони", - говорить Кущ.
Олег Пендзин також вважає, що поки накопичувальні пенсії в Україні вводити рано.
"Владі варто було б спершу розібратися з солідарною системою. Якщо з 21 млн працездатного населення ЄСВ платить тільки 11 млн, а прем'єр-міністр, замість того щоб зайнятися цією проблемою, говорить, что на пенсії не залишилося грошей і потрібно збирати собі самим, то у мене питання в першу чергу до уряду. Спершу потрібно навести порядок з ринком праці та податками, а якщо це не допоможе - шукати інші способи, як платити пенсіонерам. В ідеалі потрібно залишити солідарну систему і ввести добровільні накопичувальні пенсії. Але це не повинно бути зобов'язалівкою і ще одним податком на працюючих громадян", - зазначив Пендзин.
За словами Мірошниченка, владі варто було б озвучити "дорожню карту" реформи всієї пенсійної системи, а не діяти точково, на рівні окремих законопроектів.
Зараз люди просто не розуміють, як саме будуть реформувати пенсійну систему і що її чекає через 10-15 років, тому багато хто взагалі задався питанням - навіщо платити ЄСВ та не вигідніше отримувати зарплату в конверті і вже з неї відкладати на старість.
Людмила Ксьонз