Шлях грального бізнесу в Україні: легалізація або підпілля
Закінчується другий місяць 2021 року, а народні депутати все ніяк не можуть завершити процес приведення Податкового Кодексу у відповідність з новими реаліями часу, в якому гральний бізнес - повертається в легальний ринок, повідомляє Украинские новости.
Понад півроку тому парламент прийняв, а Президент України, незабаром, підписав закон "Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор" №768-IX.
Для того, щоб привести фіскальну систему у відповідність як зі світовою практикою так і з особливостями відновлення (а по суті, створення заново) легального ринку азартних ігор, був підготовлений законопроект №2713-д, який... не прийнятий досі! Не прийнятий, багато в чому тому, що його розгляд блокується головою профільного парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данилом Гетманцева, що є послідовним прихильником зростання податкового навантаження на всі суб'єкти бізнесу. Внаслідок чого, в даний момент, із запланованих в держбюджеті-2021 7,4 млрд гривень доходів від грального бізнесу, отримано тільки близько 70 млн гривень. Так як за станом на середину лютого видано всього лише 3 (!) ліцензії операторам азартних ігор. І це не дивно, адже на даний момент в Україні формується унікальна фіскальна система, коли об'єктами оподаткування є одночасно і дохід, і прибуток, і гральне обладнання і виграші фізичних осіб, і право займатися бізнесом як таке. В результаті, інвестиційна привабливість даного роду діяльності дуже низька і представники світових операторів ігрового ринку поки що притримують свої гроші, чекаючи змін у фіскальному законодавстві на більш лояльні.
На жаль, замість того, щоб шукати консенсус з бізнесом заради залучення інвестицій, розвитку ринку, створення нових робочих місць і, як наслідок, зростання податкових надходжень ... представники Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики продовжують плодити "унікальні і неповторні" законопроекти по додатковому оподаткуванню грального бізнесу з "національним колоритом".
Так, на початку лютого в парламенті зареєстровано одразу 2 законопроекти, спрямованих на посилення податкового навантаження на гральний бізнес і... організацію турнірів зі спортивних ігор! Так, законопроектом №5043 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування деяких доходів" від 08.02.2021 за авторством голови підкомітету з питань місцевих податків і зборів Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Мар'яна Заблоцького пропонується ввести спеціальні правила оподаткування для... спортивного покеру. І пояснюється дана ініціатива ну просто сверхкреатівно, а саме - епідемією коронавiрусу! Ні, розумію, що звучить зовсім по-ідіотськи, але з пісні, а точніше з Пояснювальної записки до законопроекту, слів не викинеш. Отже, автор цього дива законотворчої думки стверджує, що: "Турнірний покер в Україні не вважається азартною грою, до азартних ігор віднесений тільки покер, що проводиться онлайн. Однак в 2020 році в зв'язку з поширенням коронавирусной хвороби (COVID-19) світова серія покеру відбулася повністю в онлайні. в зв'язку з цим виникає необхідність створення однакових правил оподаткування доходів у вигляді виграшів в покер як для звичайних турнірів, так і для турнірів онлайн".
Простіше кажучи, народний депутат цілком серйозно вважає, що якщо турнір проводиться не за ломберним столом, а за допомогою програмного забезпечення через Інтернет, то він відразу ж з стає з спортивного змагання - азартною грою на гроші і, відповідно, раз в ньому "заводяться гроші" , то їх і треба оподатковувати. Так, цим же законопроектом пропонується створити і вести якийсь Реєстр професійних гравців в покер і на підставі включення до цього Реєстру вести особливий облік податків для таких осіб. Як це співвідноситься з нормами закону "Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор" і нормативно-правових актів щодо забезпечення обмеження доступу до персональної інформації - невідомо. Хто і на якій підставі повинен вести такий Реєстр - теж незрозуміло. І чому така увага саме до спортивного покеру? А чи не до більярду або шахів? Адже спортивні турніри більярдистів і шахістів також мають призовий фонд, зазвичай. Від спонсорів турніру, як і у випадку зі спортивним покером. І так, в шахи теж можна грати онлайн. Так що, очікувати, незабаром, появи Реєстру шахістів?
Крім того, цим же законопроектом пропонується стягувати з операторів ігрового ринку:
- податок на валовий ігровий дохід в 18%;
- податок на прибуток в 18% (причому, для кожного виду ігор пропонується організувати окрему звітність!);
- податок на проведення лотерей в 30%.
Для гравців же, пропонується зробити поблажку і не включати 50 тис. гривень виграшу в оподатковувану базу. Ці норми прописуються в законопроекті №5042 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування виграшів" від 08.02.2021 за авторством все того ж Мар'яна Заблоцького. Правда, зовсім незрозуміло як і ким буде визначатися «єдиноразовiсть» виграшу, з якого податки брати не будуть. Та й як це визначити без системи онлайн-моніторингу? Загалом, все як у завжди: пропозиція ніби й раціональне, але ось скористатися ним на практиці буде нереально.
Може все-таки варто нашим нардепам припинити "винаходити велосипед" і зрозуміти просту істину: ні західний, ні який інший інвестор не заходитимуть на вітчизняний ігровий ринок, поки не буде вирішено податковi питання. Адже без адекватних податків неможливо порахувати економіку бізнесу і спрогнозувати терміни повернення інвестицій.
Та й при тій рекордної вартості ліцензій в Україні - податки повинні бути ну дуже ліберальними. Принаймні в найближчі років п'ять, поки йде становлення ринку.
Петро Стуженко