Close button

В Україні зростають споживчі ціни: експерти назвали основні причини

В Україні зростають споживчі ціни: експерти назвали основні причини

Як свідчать опубліковані нещодавно дані Держстату, споживчі ціни у червні збільшилися на 2,2% проти 0,6% у травні. За останній рік це найбільший місячний показник. Торік у червні інфляція становила 0,8%. У січні-квітні цього року ціни зросли в середньому на 0,35%, а загалом упродовж перших двох кварталів 2024 року — на 4,3%. У річному вимірі рівень інфляції за підсумками червня становить 4,8% проти 3,3% у травні. 

Ціновий стрибок зумовило в першу чергу збільшення тарифів на електроенергію — з 2,64 грн/кВт-год до 4,32 грн/кВт-год (+63,6%). Серед інших причин подорожчання товарів та послуг експерти називають коливання курсу валют, зміни в податковій політиці, брак робочої сили та номінальний ріст зарплат.

Як українці розв’язують проблему високих цін

Зважаючи на те, що впродовж останніх років українцям доводиться жити в складних та нестабільних умовах, необхідність економити залишається однією з першочергових проблем. Розв’язують її споживачі по-різному, зокрема, й, як зазначають експерти сервісу codes.com.ua, шляхом покупки товарів та послуг зі знижками, під час акцій та за промокодами.

Цікаво! Близько 70% тих, хто купує товари та послуги зі знижками, використовують промокоди. На фіксовані знижки попит значно менший, хоча їх пропонують і онлайн, і офлайн магазини.

“Основна перевага промокодів, — зазначає експерт інформаційного ресурсу Codes Андрій Лазаускас, — високий рівень гнучкості. Вони зазвичай розповсюджуються на широкий асортимент товарів та послуг, забезпечують зниження вартості на 15-70%, безплатне доставлення чи додатковий товар у подарунок”.

Також українці значно скоротили кількість спонтанних покупок — з 55% у 2021 році до 8% у 2024. Майже 58% рідше відвідують розважальні заходи, лише близько 10% мають у планах туристичні поїздки. Така ситуація зумовлена тим, що понад 66% місячного доходу українці витрачають на харчування та комунальні послуги. Це, між іншим, найбільше з усіх країн Європи. У сусідній Польщі, наприклад, обов’язкові витрати становлять 36% від доходів.

Як змінилися ціни у червні

У червні у порівнянні з попереднім місяцем відчутно подорожчали яйця та цукор — на 15,5% та 3,2% відповідно. Хліб став дорожчим на 1,1%, соняшникова олія — на 1,4%, риба та рибні продукти — на 1,2%. Зросли ціни на охорону здоров’я, освіту, зв’язок, ресторани та готелі (0,7-1,1%). Інфляція зачепила також тютюнові вироби та алкогольні напої — їх вартість збільшилася на 1,1% більше. Загалом харчові продукти упродовж червня стали дорожчими на 0,5%. Через зростання вартості електроенергії на 63,6% подорожчали транспортні послуги, обслуговування житла, пальне та прибирання сміття.  

Натомість вартість м’яса та продуктів з нього, молока і фруктів знизилася на 0,6-0,7%. На 2,6% нижчими стали ціни на одяг та взуття. Відпочинок подешевшав на 0,6%. Побутова техніка та предмети домашнього вжитку коштували стільки ж, як у травні.

У липні ціни продовжать зростати, оскільки уряд підвищив акцизи на пальне. На ріст цін також впливатиме ситуація в енергосистемі.

НБУ прогнозує, що річна інфляція прискориться до 8,2%. У 2023 році вона становила 5,1% і була найнижчою з 2020 року. Причина в подальшому відновленні споживчого попиту, дефіциті робочої сили та зростанні витрат на оплату праці. На інфляційні показники вплине й зміна рівня порівняльної бази — вона вища, ніж у 2022 році.

Codes — це інформаційний сервіс, який пропонує безкоштовні промокоди та купони для багатьох відомих брендів.

Новини

Популярні теми форуму

analytics