Перейти до змісту

orest777

Гігант думки
  • Постів

    1 306
  • Зареєстровано

  • Відвідування

  • Переможець днів

    14

Весь контент orest777

  1. Трохи доповню шановного Digger НБУ зберіг облікову ставку на рівні 15,5%. НБУ вважає - це підтримає: - стійкість валютного ринку (підозрюю розраховують, що відносно стабільні курси валют, не будуть провокувати додаткового попиту на ВКВ); - контрольованість інфляційних очікувань (швидше за все, це міркування споживачів і виробників з певних опитувань щодо покупок/витрат), ЩО ПРИЗВЕДЕ /СПРИЯТИМЕ ПОСЛАБЛЕННЮ ЦІНОВОГО ТИСКУ (ризикну припустити , що аналітики регулятора очікують що ТИСКУ (вимушених підстав) на підняття цін бізнесом, НЕ буде, або він буде меншим) Водночас це рішення матиме нейтральний вплив на кредитування з огляду на високу конкуренцію банків за якісних позичальників (Тобто кредитування всіх секторів економіки буде і далі гальмуватися по причині високої кредитної ставки (не залежно від банку) і пошуку якісної застави) Як висновок: Звісно, на думку влади, панацеєю є програма "5-7-9", але вже не варто писати чим це обертається і для бюджету і щодо обмеженого доступу. Критичним залишається питання кредитування бізнесу у прифронтових містах. Питання досі НЕ вирішене. А подальші заяви: НБУ підтримуватиме достатньо жорсткі монетарні умови стільки, скільки буде потрібно, щоб забезпечити стале зниження інфляції до цілі 5% на горизонті політики. На мій погляд є помилковими, бо НЕБАЗОВА інфляція впливає на прискорення споживчої інфляції як у місячному, так і в річному розрахунку.
  2. Новина в CNN: Китай зміцнив свої позиції та розраховує на більші поступки від США під час нового раунду торговельних переговорів : Міцний контроль Пекіна над стратегічними мінералами змусив адміністрацію президента США Дональда Трампа скасувати деякі обмеження на експорт до Китаю, включаючи навіть скасування заборони на продаж ключового ШІ-чіпа компанії Nvidia. Тим часом китайська економіка продемонструвала кращі, ніж очікувалося, показники зростання за кілька місяців торговельної війни, що підкреслює її стійкість. А кілька днів тому Пекін підкріпив свою жорстку позицію і на саміті з Європейським Союзом. Коли в понеділок, 28 липня, у Стокгольмі розпочнеться новий раунд переговорів, очікується, що китайська делегація на чолі з віцепрем'єром Хе Ліфеном зустріне своїх американських колег з упевненістю у власному безкомпромісному, жорсткому підході та бажанням отримати від США подальші поступки. Результати переговорів з Китаєм можуть вплинути на рішення по тарифах щодо ЄС. Адже Китай і ЄС це найбільші імпортери в США.
  3. Цікава думка. В любому випадку, євро і європейська економіка зараз виглядає стійкіше, перспективніше і привабливіше за американську (я тут не просто про ЄС і США а про саме континентальні). Адже ЄС (зокрема Німеччина, Франція, Італія, Чехія) набирають розгону у ВПК та високотехнологічних галузях. Цей тренд активно підтримується Британією. Стартує багато спільних проектів. Попит на продукцію дуже високий в країнах регіону, що дозволяє економити на логістиці і тд. Гарні перспективи мають і видобувні галузі (не тільки паливні) півночі материка. В той час в США все не так весело, крім того, адміністрації Трампа вдалося пересваритися з усіма сусідами і підірвати як економічні стосунки так і переорієнтувати чи відвернути ринки Мексики, Канади, Бразилії і тд. Перспективи тарифної війни між США та ЄС виглядають розмито. З однієї сторони, домовленість по купівлі країнами Європи американської зброї для України виглядає позитивно, зріджений газ з США заповнює сховища. З іншої сторони, 18 пакет санкцій проти кремля хоронить мрії Трампа качати газ в Німеччину північними потоками. З огляду на мінливість настрою Трампа і спроби Віткоффа повернути позиції і вплив на Доні, до 1 серпня ще можуть бути несподівані новини чи заяви. Ну і з іншими вагомими економіками світу ситуація з тарифами складніша. Певні новини можуть мати вплив і на головну валютну пару. Разом з тим, на другу половину серпня можуть бути новини з перемовних пляців щодо Ірану ну і вересень: дедлайн по 50 днях, можливі зустрічі в Китаї в різних прогнозованих конфігураціях, військові навчання (все більше виглядає на те, що кремль вдасться спровокувати на "сувальський бліцкриг", щоб за пів дня Польща, Франція, Німеччина і Британія (може й США) вимісили з землею те "непереможне угрупування")... Думок багато, важливих подій багато, варіантів розвитку динаміки пари безліч. Я залишаюся на думці, що побачимо пару десь в між 1,13 і 1,15 вже досить скоро. Якісь кардинальні трафунки (як от "сувальський бліцкриг") можуть на короткий час закинути пару й нижче, але потім буде зворотній рух. І, думаю, чим нижче впаде, тим вище виросте...
  4. Але теж не можна заперечувати, що провал євро під 1,16 стався зразу ж з серйозними ударами Ізраїлю по Дамаску, які були спровоковані різнею друзів в Ес-Суейді. Потім були заяви адміністрації Трампа, що порозуміння між Сирією і Ізраїлем відновлено. Ну і черговий наїзд Трампа на Пауела. Сьогодні всі інформаційні хвилі вляглися і пара зараз на 1,158. Тепер важливо де зупиниться корекція. В любому випадку: чи буде це 1,14 чи 1,13 чи навіть 1,11 - перейду наступною частиною USD в EUR. 1,2Х ніхто не відміняв ;)
  5. Не факт, але між 1,13 і 1,15 дуже імовірно. Але й 1,2Х до кінця року не відміняється...
  6. Вплине, але ефект, швидше всього, буде розмитий можливістю продовження переговорів до 1 серпня. Ближче до кінця місяця ситуація буде зрозуміліша. Завтра ще виступ Трампа щодо війни росії і України. Якщо з виступу буде випливати відчутна ескалація та інтенсифікація бойових дій (збільшення постачання озброєння Україні) - це теж може вплинути. Крім того, з 1 серпня збільшення видобутку нафти від ОПЕК на 548 тис барелів на добу (поки липневі 411 на ситуацію особливо не вплинули). Ну і залишається питання часу відновлення війни Ізраїлю і Ірану (думаю до події 30-45 днів).
  7. Трохи про торгівельний баланс Держмитслужба повідомила, що протягом січня-червня 2025 року: В Україну імпортували товарів на суму $38,3 млрд, З України експортували – на $20 млрд. Країни, з яких найбільше ІМПОРТУВАЛИ товарів до України: - Китай — $8,2 млрд (а недавно Зеленським введено санкції проти певного переліку китайських компаній), - Польща — $3,5 млрд - Німеччина — $3,2 млрд. Експортували з України найбільше до: - Польщі — на $2,4 млрд, - Туреччини — на $1,7 млрд, - Італії — на $1,2 млрд. (ТОР країни імпорту/експорту -незмінні) У загальних обсягах ввезених товарів 68% склали такі категорії товарів: - машини, устаткування та транспорт — $14,8 млрд; - продукція хімічної промисловості — $6,2 млрд; - паливно-енергетичні — $4,9 млрд. При цьому оподаткований імпорт склав $28,9 млрд, при митному оформленні до бюджету сплачено 93,4 млрд грн+48, 5 млрд.грн.+87.9 млрд.грн.-відповідно по кожній із трійки лідерів груп товарів. До трійки найбільш експортованих з України товарів увійшли: - продовольчі товари — $11,2 млрд - метали та вироби з них — $2,3 млрд - машини, устаткування та транспорт — $1,9 млрд Отже, торгівельний баланс за 6 місяців: мінус 18, 3 МІЛЬЯРДІВ ДОЛАРІВ США. В першому півріччі 2024 року імпорт в Україну склав 33 204,8 млрд дол. США, експорт з України 19 598,4 млрд дол.. а дефіцит, відповідно – 13 606,4. Ріст імпорту в першому півріччі 2025 року на 15% а експорту всього на 2% і це при умові, що ще діяв «торгівельний безвіз».
  8. Трохи про ЗВР НБУ повідомляє, що станом на 1 липня 2025 року міжнародні резерви України, становили 45 млрд 66 млн дол. США. У червні вони збільшилися на 1,2%. Поточний обсяг міжнародних резервів забезпечує фінансування 5,6 місяця майбутнього імпорту. Така динаміка зумовлена значними обсягами надходжень від міжнародних партнерів, що перевищили чистий продаж валюти Національним банком та боргові виплати країни в іноземній валюті. Загалом динаміку резервів визначала низка чинників: 1 Надходження на користь уряду та виплати за обслуговування й погашення державного боргу. На валютні рахунки уряду в НБУ в червні надійшло 4 млрд 087,3 млн дол. США в межах ініціативи G7 Extraordinary Revenue Acceleration forUkraine (ERA). З цієї суми: - 1 689,6 млн дол. США – від Уряду Канади; - 1 247,0 млн дол. США – через рахунки Світового банку; - 1 150,7 млн. дол. США – від Євросоюзу. На обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті виплачено 524 млн дол. США, з яких: - 226,8 млн дол. США – обслуговування та погашення боргу перед Світовим банком; - 4,7 млн дол. США – обслуговування та погашення боргу перед ЄБРР; - 4,3 млн дол. США – обслуговування валютних ОВДП; - 1,6 млн дол. США – обслуговування боргу перед ЄС; - 286,6 млн дол. США – сплата іншим міжнародним кредиторам. Крім того, Україна сплатила МВФ 426,2 млн дол. США. 2 Операції НБУ на валютному ринку України. Нацбанк продав на валютному ринку 2 млрд 956,3 млн дол. США та викупив до резервів 1,3 млн дол. США. Отже, чистий продаж валюти НБУ у червні становив 2 млрд 955 млн дол. США. 3 Переоцінка фінансових інструментів (через зміну ринкової вартості та курсів валют). У червні завдяки переоцінці вартість фінансових інструментів збільшилася на 337,8 млн дол. США.
  9. Трохи про облігації і дефіцит бюджету За даними НБУ, упродовж січня – червня 2025 року Уряд України залучив від розміщення ОВДП на аукціонах: 194 млдр 795 млн грн, 648 млн дол. США 394 млн євро. На погашення за внутрішніми борговими державними цінними паперами за цей період спрямовано: 190 млрд 838 млн грн, 953 млн дол. США 78 млн євро. Загалом з початку повномасштабного вторгнення до 30 червня 2025 року Уряд України : на первинних аукціонах залучив 1 трлн 246 млрд 777 млн грн, 8 млрд 993 млн дол. США та 2 млрд 862 млн євро, на погашення за ОВДП спрямував 865 млдр 648 млн грн, 9 млдр 565 млн дол. США 2 млрд 645 млн євро. Максимальна дохідність ОВДП, що розміщувалися на аукціонах у червні, становила в гривні 17,80% річних. ОВДП, номіновані в доларах США та євро, у червні не розміщувалися. Щодо військових ОВДП Найбільше їх сконцентровано банками – первинними дилерами. Другим за обсягом є портфель військових облігацій у власності громадян та бізнесу України. Станом на 1 липня 2025 року він становив: • 107 млрд 344 млн грн, або 37% від загального обсягу придбаних гривневих військових ОВДП; • 1 млрд 843 млн дол. США, або 71 % від загального обсягу військових ОВДП, номінованих у дол. США; • 248 млн євро, або 52 % від загального обсягу ОВДП, номінованих у євро. Загальний портфель військових облігацій у власності фізичних та юридичних осіб за останній рік зріс більше ніж в 1,7 рази та становить станом на 1 липня 2025 року 197 млрд грн. Обсяг військових облігацій у власності нерезидентів станом на 1 липня 2025 року становив 9 млрд 601 млн грн, 7,4 млн дол. США та 10 млн євро. Мінфін в червні 2025 року здійснив погашення військових ОВДП на суму 40 млрд 604 млн грн. П.С. ЄС терміново шукає $19 млрд для покриття дефіциту бюджету України на наступний рік, — The Financial Times Багато хто в Брюсселі розраховував на мирну угоду цього року, яка б полегшила бюджетні проблеми Україні, але тепер доводить екстрено перераховувати витрати, розповів високо посадовець ЄС, який бере участь у перемовинах із Києвом. Серед варіантів, що розглядаються: ▪Направлення військової допомоги у вигляді позабюджетних грантів і збільшення виплат у рамках схеми G7 на $50 млрд щодо передачі майбутніх доходів від заморожених валютних резервів Росії; ▪Інший варіант — спрямовувати військову підтримку Україні у вигляді двосторонніх грантів, які враховуватимуться окремо як позабюджетні трансферти і при цьому дозволять країнам ЄС відносити їх на національні оборонні витрати; ▪У Брюсселі розглядають можливість прискорити перерахування Києву кредитів, забезпечених майбутніми надходженнями від заблокованих доходів РФ. Ще один сценарій — інвестувати російські кошти у ризиковані інструменти з метою отримати підвищений дохід.
  10. США багато років і десятиліть витісняли з своєї території виробництво всього, що тільки можливо. Основним товаром, на який там були орієнтовані і який активно розвивали - трежурки, безпосередньо долар (для реалізації обох долар мав бути міцним і дорогим), "інформаційні послуги" і акції технологічних гігантів, головним продуктом яких були мрії і обіцянки. Зараз в світі склалася ситуація, коли великої ваги і попиту набувають саме механізми, техніка, ракети, снаряди, міни, форма, берці, мясо, зерно і тд. Більшість цього всього виробляється у всьому світі, США не монополісти, а американський борг і долар, через відомі всім події і персони, втратили авторитет. Щодо мрій і казок, потреба в них значно зменшилася, крім того, сформувалася конкуренція і США втратили і тут. Тому їх держборг став відчутно ризикованим і торговий і платіжний дефіцит стали проблемою. Але зараз Вашингтон не особливо має простих і дієвих механізмів їх вирішити. Митна угода з Китаєм - це перемога Китаю, Вєтнам теж не перемога США а передумова значної інфляції, а що буде 9 липня не знає ніхто. Сировинні угоди - іграшки для Донні, як минулорічні наші безпекові угоди - іграшки для регента. Левова частка рідкісноземельних металів видобувається в Китаї і припинивши експорт на певний період, Піднебесна відправила в нокаут економіки всіх інших країн (особливо США). Трамп зразу ж підписав з Китаєм угоду і заволав на весь світ, що електроавтомобілі - це повний непотріб і Маска треба вислати в ПАР. ЄС буде якийсь час купувати озброєння в США, але в рази більше зусиль прикладається на розвиток власного виробництва і скоро не тільки Франція стане конкурентом для Вашингтону на світовому ринку озброєнь. Фундамент для європейської валюти значно кращий зараз. Та попри все, ойро і бакс є тими інструментами, які не можуть вічно і безперервно дорожчати чи дешевшати. Корекція євро напрошується і проглядається. Мабуть почнеться вона вже наступного тижня. А от куди пара повернеться чи до 1,15 чи до 1,13?
  11. Перспективи пари описував. Фундаментальні чинники, які впливають на рівні в парі, діють, як і передбачав, з часом економіка буде брати гору над інфовкидами. Окрім фундаменту на пару зараз впливають: - інформація про домовленість по митах між США та Китаєм і сподівання світової економіки на відновлення "робочих" стосунків між двома найбільшими економіками світу (політична ситуація в Піднебесній зараз така, що найближчим часом можна чекати більше позитиву для світової економіки звідти) - події в Каліфорнії і не тільки, які значно послаблюють і так поганий стан справ в США (масла у вогонь можуть підлити 14 червня, добре що 14 і 15 будуть вихідними днями і до понеділка, якщо раптом що, інфопростір трохи вгамується і бізнес спокійно зможе обдумати перспективи) - висока імовірність удару Ізраїлю (або не тільки Ізраїлю) по Ірану, та можливий удар у відповідь не тільки по обєктах в Ізраїлі, але й по штатівських в регіоні Все з наведеного діє проти долара США.
  12. Знову інформаційний привід. Ринки відреагували на рішення суду в США, який визнав дії Трампа по введенню мит незаконними і дав 10 днів на усунення наслідків перевищення повноважень. Мінфін і трампівські шестірки почали процес оскарження. Остаточне рішення буде пізніше за верховним судом. Пара, і не тільки вона, ще довго буде під впливом таких інфо-феєрверків. Але, за якийсь час, або спаде інфошторм, виробиться імунітет, або фундаментальні економічні чинники переформатуються остаточно, зміцняться і набудуть усвідомленої визначальної ваги.
  13. 1. Торговий баланс ЄС непристойно профіцитний, як на теперішній час 2. Експорт з ЄС максимально диверсифікований і США займає зараз значно менше ніж 20% його 3. Значний ріст ВПК ЄС (на фоні значного остраху світу купувати озброєння в США) робить експорт ЄС ще якіснішим 4. ЄС має важіль на США (якщо слова Трампа не виявляться маренням деменційного діда): це зріджений газ, імпорт якого в ЄС виріс в цьому році на більше ніж 40%. Дзеркальні мита на нього не викличуть захоплення в друзів президента США. А газу вистачає і в ЄС і в Катару. 5. Крім торгівельного балансу є ще платіжний. А в умовах, коли американські трежурки нікому не потрібні, а вільних грошей в світі овер багато, чи не єдиною альтернативою є цінні папери ЄС. Це також аргумент. Я нікого ні в чому не переконую. Але ми вже кілька років живемо в світі де все міняється з швидкістю 1-3 місяці. Ігнорувати ці реалії і довго залишатися в полоні не актуальних переконань небезпечно. Те що зараз відбувається ще пів року тому здавалося неймовірним. Через пів року ми всі знову можемо бути дуже здивовані, але певні фундаментальні речі перемальовуються досить чітко, як на мене.
  14. Трамп оголосив, що хоче увести 50% тарифи на імпорт з ЄС вже з 1 червня, тоді як 90-то денна заморозка тарифів мала діяти до 9 липня. Цікаво виходить: цю чергову йухню Трамп виголосив після того, як ЄС розпочали серйозну роботу щодо запровадження санкцій щодо росії (18 пакет) через відмову кремля від 30-ти денного припинення вогню та небажання вести переговори. ЄС готує нові санкції проти росії — джерела Bloomberg: Європейський Союз розглядає https://www.bloomberg.com/news/articles/2025-05-24/eu-weighs-cutting-20-banks-from-swift-in-new-russia-sanctions можливість відключення понад 20 російських банків від системи SWIFT. Також обговорюється зниження стелі цін на нафту до $45 та заборона на використання газопроводів Північного потоку. Мета 18 пакету — обмежити доходи москви та унеможливити відновлення її газового експорту до Європи. Цей пакет ставить під серйозну загрозу надії Трампа і Віткофа розпочати торгівлю російськими енергоносіями та сировинами з ЄС через прокладки бізнесу сімї Трампа. А перед цим США заблокували спільну резолюцію G7 щодо загарбницьких дій кремля. Фактично Трамп оголосив війну ЄС через підтримку України і навіть не дочекався закінчення свого ж 90-то денного замороження тарифних воєн. Цікавою буде відповідь Брюселю наступного тижня (а виглядає на те, що ЄС+Британія починають відчувати свою вагу і силу). Але економічна ситуація в США така, що навіть після таких новин євро припало лишень на кілька годин і ще до кінця п’ятничної сесії повернулося до рівнів в майже 1,14. Долар активно валиться і до інших світових валют. Підозрюю, що рівні 1,18 чи й 1,2 будуть відносно швидко. Щодо глобальної світової кризи, про яку говорять все частіше і все більша кількість аналітиків і журналістів. В теперішній ситуації світова криза обовязково почнеться. І викликана вона буде значним скороченням споживання через невизначеність і страх у всьому світі (особливо в багатій Європі) та протекціонізмом, спровокованим "офісом простих рішень" Трампа. Але вона може й не настати у випадку припинення війни в Україні. Реанімація світового попиту та зусилля і фінанси, необхідні для відновлення України та кремля, навпаки, дадуть поштовх до значного покращення світової економіки. Багато хто це розуміє. Думаю щось краще буде зрозуміло після закінчення 90 денних перемовин між Пекіном та Вашингтоном. А якщо криза таки настане, то, на мою думку, найкращі шанси пережити її "малою кровю" має ЄС і ті, хто приєднаються до (Велика Британія, Канада, Японія, можливо Австралія, Туреччина). В любому випадку, як на мене, євро виглядає більш привабливо в найближчий час. Хоч треба памятати, що все змінюється дуже швидко а через те, що більшість акторів світової політики економіки і безпеки (небезпеки) виявилися набагато слабшими ніж видавалося (понти колотили), більшість погроз, загроз і ультиматумів виявляється великим пшиком і збудником інформаційного спокою на кілька днів (а інколи і годин)... 🙂
  15. Справді проблемою для економік в цивілізованій Європі стала відсутність дешевої сировини і енергетики з росії. Але до цього вже пристосувалися. Хто з нас правий буде видно вже в жовтні-листопаді.
  16. Щодо коридору, то думаю що нижню межу ми спостерігаємо. А от верхня межа залежить від кількох факторів, які зараз дуже важко спрогнозувати, але можна окреслити. Щодо загальних проблем з платіжним балансом, повторюватися не буду. Виокремлю найголовніші моменти: - Важливим моментом буде те, скільки євро ЄС спрямує на закупку озброєння і бк в українських виробників. Чим більше буде ця сума,тим більше ми зможемо перекрити закуплені запчастини та складові, в першу чергу в Китаю, ну і в тому таки ЄС чи США. Це зможе відчутно підрівняти баланс. Питання корупції, чи не стане це на заваді і не спрямує ці кошти у ВПК Німеччини, Франції, Італії, Чехії. - Питання погоди і потреби в електроенергії в найближчі місяці. Чим більша потреба буде в імпорті, тим більший буде тиск на грн.. - Як розподілиться імпорт газу в найближчі місяці. - Крім того, не слід забувати про те, що пауза в тарифних війнах США закінчиться з усіма крім Китаю 9 липня, а з Китаєм 12 серпня. Подальший розвиток подій зумовить те, яку інфляцію ми імпортуємо восени. Верхня межа в 44+ не видається чимось неймовірним. При певних гірших умовах не здивуюся і рівням біля 47.
  17. Вітаю. Скажіть, будь ласка, де я говорив про паніку і хаос? Я пишу про вагомі чинники погіршення ситуації. Деякі з великою імовірністю, деякі з меншою. Ви собі навіть не уявляєте, яке беззаперечне право комусь вірити а комусь ні Ви маєте. Але Ваша віра жодним чином не міняє оточення і обєктивні процеси. Трохи інформації для роздумів: https://latifundist.com/novosti/67429-yevropejski-importeri-vzhe-vidmovlyayutsya-vid-kontraktiv-z-ukrayinoyu-ta-pereoriyentovuyutsya-na-inshih-postachalnikiv--deputati https://zn.ua/ukr/macroeconomics/holovna-problema-nashoji-zovnishnoji-torhivli-vnutrishnja.html Вдалого Вам дня
  18. Тут мали маленьку дискусію з шановним Mozart-ом. Місяць пройшов, подій було багато, але змін не відбулося. Ні мир ні перемирря не настало і в перспективі кількох місяців (а швидше й року) не передбачається. Трамп катастрофічно сильно і швидко втрачає вагу і можливість щось зробити (не тільки в Україні). Це, в першу чергу, відображається на позиції USD в світі. Європа змушена максимально швидко вставати на ноги, переорієнтовувати та зміцнювати свою економіку, що збільшує фундаментальні причини зміцнення євро. Підозрюю, пару ще трохи поштормить і підемо в сторону 1,2. Внутрішня ситуація і курс грн\USD зумовленні певним відносним зменшенням інтенсивності на фронті та значним зменшенням попиту на валюту (особливо готівкову). Але ворог продовжує значне накопичення сил на напрямках основних наступальних дій і загострення вже близько. Це вплине на економіку і курс. Крім того, вже чітко зрозуміло, що з 5 червня умови торгівлі з ЄС поміняються і це вплине на торгівельний баланс. Все в купі з іншими чинниками, які перераховував не раз раніше (зокрема і забезпечення потреб ЗСУ за свої кошти) значно збільшить попит на валюту, як безготівкову так і готівкову. Не відкидаю імовірності блокування кордонів з Україною певними силами на території Польщі найближчим часом. Це може бути підхоплено в Угорщині, Словаччині, можливо й Румунії. Такий сценарій може на якийсь час суттєво ускладнити логістику і експорт з України та вплинути на надходження валюти в країну в інтервалі 3-6 місяців. Імовірний також варіант значного загострення загроз для мешканців та бізнесу в Сумах, Харкові, Запоріжжі, Херсоні що може спричинити нову хвилю міграційних процесів як в середині країни так і за межі та закриттів чи релокацій бізнесів. В такому разі теж буде відчутний негативний економічний ефект та чинник здешевшання грн.
  19. Не бачу зараз реальних фундаментальних економічних чинників які б могли сприяти зміцненню долара США ще більше. Підозрюю що навіть теперішній рівень пари в 1,11 є не виправданим і євро б мало швидко відновитися вище 1,12. Але є безпекова ситуація, яка може впливати на пару. Та наврядче в найближчі дні станеться щось, чого не можна побачити вже сьогодні як по візиту Трампа в СА,ОАЕ, Катар так і по можливих переговорах в Стамбулі. Швидше можуть бути якісь події наступного тижня, як наслідки якихось рішень в азійських столицях. Глобально чітко проглядається те, що Трамп, як і під час першого президентства, вибудовує систему регіональних лідерів і закладає фундаменти економічних стосунків США з цими лідерами. З огляду на це нам доведеться звикати більше до євро, як валюти регіону. Головною проблемою зараз є те, що Піднебесна не згідна з статусом регіонального лідера і між Пекіном і Вашингтоном іде жорстока боротьба за ЄС і московію. Коли ця боротьба закінчиться (можливо через 90 днів, поки будуть тривати переговори Пекіну та Вашингтону), тоді стане зрозумілішою ситуація з завершенням чи заморозкою війни. Стабілізація безпекової ситуації в Європі відкриє для економіки ЄС нові можливості, тепер уже не тільки для ВПК. Збільшення внутрішнього товарообороту зробить євро більш незалежним і може призвести до того що кроскурс пари буде формуватися значно складніше і не так прямолінійно як зараз.
  20. Щодо перспектив експорту спробую трохи пояснити, хоч думаю що більшість все розуміють. Останні роки перед повномасштабним вторгненням, український експорт тримався на трьох китах: металургія, аграрна продукція і ІТ. Станом на зараз металургія переживає не найкращі часи через знищення провідних підприємств та брак води і електроенергії на вцілілих. Крім того, негативну роль відіграють і проблеми з логістикою, зумовлені станом портової інфраструктури. Швидкого відновлення не передбачається через відсутність можливості вирішення вказаних вище проблем. А наступ на Запоріжжя та Дніпропетровщину ще погіршить ситуацію. ІТ: провідні компанії відкрили офіси в країнах Європи, США, в Індії і тд. Більшість закордонних замовлень тепер проходять через іноземні офіси. Не додає позитиву і той факт, що більшість рутинної чорнової роботи починає виконуватися ШІ, через що потреба в працівниках буде падати, відповідно і падати вклад у ВВП в тому числі і через падіння купівельної спроможності населення, яку ІТ працівники минулі роки підтримували суттєво. Ну і сг відчутно потерпає через окупацію значних територій, бойові дії безпосередньо на чи поруч регіонів з родючими землями та розвиненою виробничою інфраструктурою. Також проблем додає ситуація в логістиці (порти окуповані чи пошкоджені), крім того, перекрите Дніпро. І тут теж покращення не передбачається. Думаю вже мало хто сподівається на мир чи перемир’я через 24 години, тиждень чи навіть місяць. Причини значного росту імпорту в найближчі тижні чи місяці пояснював неодноразово, повторюватися не хочу. Абсолютно нічого не змінилося ні у внутрішньому газовидобутку, ні у виробництві ее, ні у забезпеченні ЗСУ.
  21. Держмитслужба повідомила, що за 4 місяці 2025 року товарообіг України склав $38,1 млрд: імпортували товарів - $24,8 млрд, експортували на $13,3 млрд. Країни, з яких найбільше ІМПОРТУВАЛИ товарів до України: Китай — $5 млрд 200 млн, Польща — $2 млрд 300 млн, Німеччина — $2 млрд 100 млн. ЕКСПОРТУВАЛИ з України найбільше до: Польщі — на $1 млрд 600 млн, Туреччини — на $932 млн, Італії — на $843 млн. У загальних обсягах ввезених у січні-квітні 2025 року товарів 67% склали такі категорії товарів: - машини, устаткування та транспорт — $9,1 млрд (сплачено 58,1 млрд грн, що складає 28% надходжень митних платежів); - продукція хімічної промисловості — $4,2 млрд(сплачено 33,6 млрд грн, що складає 16% надходжень митних платежів); - паливно-енергетичні — $3,3 млрд (сплачено 57,7 млрд грн, що складає 28% надходжень митних платежів). До трійки найбільш експортованих з України товарів увійшли: - продовольчі товари — $7,9 млрд, - метали та вироби з них — $1,5 млрд, - машини, устаткування та транспорт — $1,2 млрд Результати експорту металургів зовсім не тішать. Тай ІТ десь зовсім загубилася. Дефіцит торгового балансу росте з кожним місяцем. Та насторожує те, що погіршується структура експорту і відсутні економічні та енергетичні перспективи росту експорту.
  22. У нас половина державного бюджету дефіцитна. Цей дефіцит закривається міжнародними фінансовими запозиченнями. Є великий ризик, що це джерело покриття дефіциту зменшиться. У нас імпорт в два рази більше за експорт і реальна перспектива ще суттєвішого погіршення торговельного балансу. В таких умовах надлишок пропозиції валюти апріорі неможливий. НБУ може більше чи менше інтервентити для підтримання якогось, тільки йому зрозумілого рівня курсу (все це я значно детальніше описував в попередніх дописах). Але здається мені, що переконати Вас в чомусь мені не вдасться... ПС В Лондон навіть Келог не приїхав...
  23. Ринкова ціна формується не тільки величиною попиту але й пропозиції. Гривні може не з'явитися більше (хоч зараз такі дні, що, мабуть, з'явилося), а от пропозиція ВКВ може суттєво зменшитися, особливо при сьогоднішній невизначеності. При чому, є ознаки зменшення пропозиції не тільки на готівковому ринку, а навіть від регулятора. Адже якщо за якийсь час доведеться обходитися без допомоги від США, то ЗВР треба берегти...
  24. Варіант вийшов на стільки неприйнятний для демократичної Європи і України, що навіть обговорення організувати не вдалося. Ніхто в Лондон не поїде. З сьогоднішнього вечора підуть спроби переконувати. Вербальні і різноманітні інші. Це буде мати вплив на курс eur/usd, курс грн до ВКВ, боюся що і на енергетичний сектор економіки країни...
  25. Це які вчені? Ті котрі вже десять років поспіль прогнозують екстремально холодні зими в Україні і ЄС? Ті вчені, на основі рекомендацій яких шмеркель зруйнувала генерацію електроенергії в ЄС і витіснила металургію і іншу важку промисловість з ЄС, для того щоб саме зараз відновлення ВПК регіону було максимально важким і тривалим? Ті вчені, які змусили німців - саму технологічно і інженерно грамотну націю на генетичному рівні, не будувати найдосконаліші і найефективніші механізми в світі, а малювати всяку ...йню фарбою з балончиків на парканах?
×
×
  • Створити...