Перейти до вмісту

Каким будет курс 01.06.2024?  

147 користувачів проголосувало

  1. 1. Каким будет курс продажи доллара на наличном рынке 01.06.2024? (голосование будет закрыто 10 мая)

    • Менее 37,00
      0
    • 37,00-37,50
      0
    • 37,50-38,00
      0
    • 38,00-38,50
    • 38,50-39,00
    • 39,00-39,30
    • 39,30-39,70
    • 39,70-40,00
    • 40,00-40,30
    • 40,30-40,70
    • 40,70-41,00
    • 41,00-41,50
    • 41,50-42,00
    • Более 42,00


Рекомендовані повідомлення

2 часа назад, Shift сказал:

Всегда было интересно почему у наших производств такая высокая себестоимость производства, что они не могут конкурировать с импортом, к себестоимости которого плюсуются затраты на транспортировку (от 20 до, иногда, 100%) и растаможку (пускай даже контрабандную, от 10% до 20%)?

Отсутствие кредитов под шаровые проценты.

 

  • Лайк 2
  • Дякую 2
  • Подобається 4
  • Не подобається 1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
18 часов назад, orest777 сказал:

Доброго здоровя. Ну давайте розберемося з відмінностями ситуації у світі і у нас для прорахунку найімовірнішого варіанту розвитку подій:
1 у нас немає жодного ринку яких небудь цінних паперів чи ще якихось фінансових інструментів, тому у нас падіння менше на цей чинник
2 у нас немає серйозного експорту товарів з доданою вартістю, ми не впали на стільки, скільки втратили інші економіки від зупинок заводів і інших підприємств (скільки тільки Німеччина чи Італія втратили від зупинки автопрому)
3 падіння цін на енергоносії це значний плюс для нас а не мінус, адже ми їх імпортуємо зараз, навіть тіж наші металурги-хіміки-невідновлюваніенергетики вже мають зменшення собівартості через здешевшання енергоносіїв. Те що зараз відбувається на енергетичному ринку та у вугільній промисловості – це перекладення Ахметовим своїх проблем на бюджет країни (хоч логічним був би варіант списати борг його шахт і меткомбінатів перед його електростанціями)
4 головний наш експорт - сг продукція, яка тримається поки не погано на фоні падіння інших сировин і руда та низькоякісні напівабрикати металургії, вони також в ціні. Маємо можливість відновлюватися навіть швидше ніж Європа
5 в нас слабо опрацьований внутрішній ринок і, при бажанні і потребі, можна заміщати імпортний ширпотреб, також плюсом є запущена програма "Великого будівництва", яку можна розширити заміною і ремонтом комунікаціє-каналізацій
6 реекспорт робочої сили через вірус дає-дасть досталь робочої сили, зменшення її ціни (знову плюс в зменшенні собівартості), також це дає збільшення внутрішнього попиту. Хоча тут таки під тиском падіння рейтингу «Слуги народу» на фоні близьких місцевих виборів, заробітчан таки випускають з країни, щоб не нагнітати ситуацію і незадоволення
Тому, ми таки в кращій ситуації
Щодо курсу, ситуація не визначена з збереженням ризиків походу над 28, в чомусь може повторювати шлях валют країн-сусідів і інших емердженів, але ми можемо також мати кращу ситуацію через:
1 вплив чинників, перерахованих вище
2 меншу потребу в закупці енергоносіїв (через великі залишки), падіння ціни закуповуваних онлайн металурго-енергетичними монополіями (про торговий баланс цього року я писав)
3 зменшенням виведення валюти з країни через турстичні поїздки (дуже сильно сумніваюся, що травень-липень, а може і весь рік) у людей буде бажання, сміливість і можливість шлятися туреччинами-болгаріями і рештою балі. Зрозуміло, що ми втрачаємо валюту від туристів до нас, але від нас цим каналом виходило щороку в раз більше
4 зменшення (і досить значне) некртичного імпорту, в тому числі і контрабасним каналом, багато закуплених речей перед сезоном весна актуальні і зараз, а якісь полежать і будуть реалізовані осінню. Більше того, чорно-сірий бізнес буде частково конвертувати назад валюту в грн. для запуску
5 очевидно, буде зменшення валюти від заробітчан, але ситуація швидко виправиться. Чартери вилітають все частіше…
Плюсів, як на мене, більше. Уже писав, що значної шкоди може принести і всі плюси перекреслити, відсутність запозичень, особливо гривневих ОВДП. Але надія на відновлення, поки що є і досить реальна.
Населення ніколи не було і не буде драйвером валютних процесів, навіть на готівці. Воно завжди плететься в арєргарді і чим повільніше, тим більше втрачає. Курс готівки роблять банки, тіньовий бізнес, прикоритні корупціонери. Саме двоє останніх і качнули готівку після обвалу світових ринків. А біля 28 уже підтягнулися пересічні депозитчики. Але остаточну крапку поставили два чинники: нестача готівкової валюти і чорно-сірий бізнес, який вирішив конвертувати у валюту "робочу-обігову" грн, після закриття торговх точок через карантин. Зараз надлишку попиту на готівці ніби немає, тому все і заспокоюється на якомусь адекватному рівні в описаному раніше діапазоні. 
Чергову паніку можна розігнати, а гривні на депозитах вистачає... Та, надіюся, в такому разі звичайні люди, не спалять своє тяжко зароблене на панічних піках... А коли все заспокоїться (а воно заспокоїться найпізніше десь в районі виборів перзидента в США, чи трохи перед чи зразу після) і у нас піде таки те, заради чого "слуги" прийшли (приватизація нафтогазів-залізниць, продаж землі), курс вернеться під 26 чи й нижче... Адже рік вони вже практично втратили.
 

Написанно вроде все правильно,только вот напишите на сколько процентов упадет ВВП Украины по итогам года ,ведь экономический кризис пока только начался а как пойдет и чем и когда закончиться может тоже знаете.Чем дыру бюджетную закрывать?  новыми займами?--- ну так дадут меньше чем нужно отдавать мвф; продажей предриятий и земли планируете прикрыть,только вот продать последнее конечно можно,только в кризис это продажа преступление и даст сущие копейки.А что дальше? на чем думаете поднимать ВВП страны? Ну а в остальном все хорошо...

  • Лайк 3
  • Дякую 3
  • Подобається 4
  • Не подобається 2

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Даже 10-20% !! 

Не являюсь автомобилистом, но, по моему, дорожный сбор, на данный момент, включён в стоимость самого топлива.. это несколько оправдывает стоимость конечного продукта, однако хочется заметить, что число самих заправочных станций выросло.. их очень много.. как аптек и АТБ))) А ведь помню времена, когда за бензином нужно было ехать через весь город, правда стоил он 7 копеек. Вот и думай: согласен ли автомобилист проехать 20 км и взять сразу полный бак с запасной канистрой, но по 10 грн за литр, либо брать по пути на работу 5 литров каждый день, но уже по 20.

  • Дякую 2
  • Подобається 1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Укрепляемся: на МБ доллар около 26,77, и, при этом, Таскомбанк в онлайне только что снизил продажу доллара с 26,95 до 26,85, а вот евро, наоборот, скупает дороже всех по 28,90.

  • Лайк 1
  • Подобається 2

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Створіть акаунт або увійдіть у нього для коментування

Ви маєте бути користувачем, щоб залишити коментар

Створити акаунт

Зареєструйтеся для отримання акаунта. Це просто!

Зареєструвати акаунт

Увійти

Вже зареєстровані? Увійдіть тут.

Увійти зараз

×